19 Kasım 2018

Dosya: Google’ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 9 – Site Dışı Spam Faktörü)

Google, arama ve görüntüleme algoritmasında 200’den fazla ranking signal kullandığını doğrulardı. Yalnız, bunların hiç birini resmi olarak listelemedi. Bu dosya dizimiz her ne kadar Google’ın resmi bilgileri olmasa da, Google’ın aramalarda neye dikkat ettiğine dair bulabileceğiniz en iyi ve taze bilgileri derledik.

Dosya dizimize bir web sitesini yeni baştan kurarken attığınız adımları anlatır gibi düzenlemeye karar verdik. Böylece ilk andan itibaren dikkat edilmesi gereken noktaları kaçırmamış olacaksınız. Dosya dizimiz toplam 10 bölüm sürecek. Şimdiye kadar yayınladığımız bölümlere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Bölüm 1 – Alan Adı Faktörü

Bölüm 2 – Sayfa Düzeyi Faktörü

Bölüm 3 – Site Düzeyi Faktörü

Bölüm 4 – Kullanıcı Etkileşimi Faktörü

Bölüm 5 – Özel Algoritma Kuralları

Bölüm 6 – Sosyal Sinyaller

Bölüm 7 – Marka Sinyalleri

Bölüm 8 – Site İçi Spam Faktörü

Bölüm 9 – Site Dışı Spam Faktörü

Ani Bağlantı Artışı

Sitenize birden bire yönlendirme veren anormal sayıda çok bağlantı, doğal olarak şüphe çeker. Bunlar genellikle de sahte bağlantılardır.

Penguen Cezası

Google Penguin tarafından ceza verilmiş internet sitelerinin arama sonuçlarındaki görünürlükleri ciddi oranda düşer.

Düşük Kaliteli Sitelerden Gelen Bağlantılar

Özellikle black hat SEO sitelerinden gelen bağlantılar (forum linkleri ve yorumlardaki linkler başta olmak üzere) sistemi oyuna getirmek için bir düzen olarak görülebilir.

İlgisiz Ağ Alanlarından Gelen Bağlantılar

MicroSiteMasters.com’un analizlerine göre, içerik ile alakasız sitelerden anormal sayıda bağlantı alan içeriklerin, Penguen’e takılma ihtimalleri çok daha fazla.

Anormal Bağlantı Uyarısı

Google, her gün binlerce uyarı mesajını Google Webmaster araçları üzerinden kullanıcılara gönderiyor ve sitelerinde alakasız sitelerden, anormal sayıda bağlantı verildiğine dair uyarıyor. Bunu genellikle keskin bir ranking düşüşü izliyor ama her zaman değil; çoğu zaman.

Hep Aynı Class C IP’den Gelen Bağlantılar

Sitenize, sayfanıza veya içeriğinize bağlantı veren kaynakların hepsi aynı sunucuda bulunuyorsa, Google’ın başınıza ekşimesi an meselesi demektir.

Manüel Cezalar

Google, Interflora fiyaskosunda olduğu gibi, algoritmalara baş vurmadan doğrudan çalışanlarının müdahalesi ile sitenizin rankingini yok edebilir.

Bağlantı Satın Alımı

Bağlantı satmak veya satın almak, Google Toolbar’daki PageRank’inizi arttırabilir, aynı zamanda Google’ın sizi mimleyip bir daha asla arama sonuçlarında görünmemenize de sebep olabilir.

Google Dansı

Google Dance, yani Google indeksini güncellemeye zorlama, siteniz için ani ranking artışına sebep olabilse de, Google bunu kendini haksız yere üst sıralara çıkartmaya çalışan siteleri tespit etmek için kullanıyor, aman dikkat.

Disavow Aracı

Bu aracı kullanarak, manüel veya algoritmik bir ceza aldıysanız kaldırılmasını isteyebilir, negatif SEO’nuzu düzeltebilirsiniz. Yalnız siteniz inceleme altına alınacak, gerçekten samimiyseniz bu aracı kullanın, daha fazla zarar vermeyin sitenize.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. teşekkür ederiz paylaşımlarınız için seo konsunda bilgimiz ve birikimimiz gelişiyor

Fikrini söyle

*