21 Kasım 2018

Dünya Çapında E-Ticaretin Dörtte Biri Mobilden

Mobil cihazlar, özellikle cep telefonları e-ticaret konusunda artık bir online alışveriş ve elektronik ödeme platformu haline geldiler. Yapılan yeni bir araştırma, dünya çapındaki online alışverişin dörtte birinin (%26) mobil cihazlardan gerçekleştiğini ortaya çıkarttı.

Cep telefonu markaları ve GSM hzimet sağlayıcıları, ürünlerini genellikle birilerine ulaşıp onlar ile iletişime geçmemiz konsepti üzerine kurgulayıp pazarlarlar. Artık, “bir yere ulaşın ve satın alın” deseler de olur. Adyen’in yayınladığı yeni araştırma sonuçlarına göre, 2014 yılının dördüncü çeyreğinde dünya çapındaki mobil alışveriş ödemelerinin %26‘sı mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Bu oran, 2013 yılının son çeyreğine göre %11 daha yüksek.

Dünya çapında genel olarak e-ticaretin %25 seviyesinde artış kaydettiğini düşündüğümüzde, bu artışın çok büyük kısmından mobil cihazlar, özellikle cep telefonları sorumluymuş gibi görünüyor.

Perakende, oyun, bilet, dijital ürünler gibi tüm sektörlere baktığımızda, buralarda faaliyet gösteren başarılı markaların hepsinin çok iyi mobil deneyim sunan markalar olduklarını görüyoruz. Bir çok firma için mobil platformlar iyi bir alternatif değil, birincil satış kanalı haline gelmiş durumdalar. Cep telefonları için fiziksel mağazalarda da ödeme yöntemleri yaygınlaşıp, tüketiciler bu yöntemleri benimsedikçe, el alışkanlığı ile daha da mobil üzerinden ödeme yapacaklar. Yani bu yıl gerçekleşen %11‘lik mobil ödeme oran artışının, önümüzdeki yıllarda daha da hızlanacağını tahmin ediyoruz.

Araştırma raporuna dahil edilmiş bazı faydalı istatistikler:

 • Mobil ödemelerin %34’ü iPad ile yapılıyor.
 • %32 oranında mobil ödeme için iPhone kullanılıyor.
 • Android’in mobil ödemelerdeki payı %25.
 • Mobil ödemelerin %58’i cep telefonlarından yapılıyor.
 • Tabletlerin online mobil ödemelerdeki oranı %48.
 • Tüm online ödemelerin %20’si cep telefonlarından yapılıyor.
 • Global olarak bakıldığında tüm online ödemelerin yalnızca %7’si tabletlerden.
 • Tabletler özellikle perakende alışverişi için kullanılıyor. Tablet üzerinden yapılan online alışverişin %19’u perakende.
 • Cep telefonlarından daha çok dijital ürünler satın alınıyor. Cep telefonları üzerinden yapılan online alışverişin %20‘sini bunlar oluşturuyor.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

  ben pc dem bile korkuyorum guvenlık acısından mobilden hiç yapmam neden mi uygulamalar yüzünden.

Fikrini söyle

*