13 Kasım 2018

Dünya Ekonomisine Yön Veren 15 Şirketin Logo Tarihçesi

Şirketleri temsil eden, şirketin adını ya da belli bir sembolünü içeren logolar iş dünyasında oldukça önemli bir yer tutuyor. İyi bir logonun hem akılda kalıcı olması, hem de şirketi olabildiğince iyi temsil etmesi gerekiyor. İnsanlar o logoyu gördükleri anda akıllarında o şirket canlanıyor.

Bu sebeplerden dolayı da önemli bir yere sahip olan logoların da bir tarihi oluyor. Bazen teknolojik gelişmeler yüzünden, bazen şirket yenilik yapmak istediği için bazen de şirketin adı değiştiği için logolar değişebiliyor. Biz de sizler için bazı şirketlerin logolarının zaman içerisindeki gelişimini araştırdık.

Microsoft

Microsoft’un hikayesi 1975’te başlıyor. Bill Gates ve Paul Allen, ilk bilgisayar dilini kodladıklarında buna BASIC adını verdiler. Bu ortaklığı da Micro-Soft olarak adlandıran ikilinin ilk logosuda böyle ortaya çıktı. İlk başlarda sözcüklerin arasında kısa çizgi bulunan logo 1987’de büyük bir değişikliğie gitti. Bu değişiklikten 7 yıl sonra şirket aynı logoya bir slogan ekleyerek değişiklik yaptı. Fakat Microsoft gelişen teknoloji ve yıllar içinde yaptığı yeniliklere ayak uydurmak amacıyla dün 25 yıldır değiştirmediği logosunu değiştirerek bir yeniliğe daha imza attı. Bu sene Windows 8 başta olmak üzere bir çok ürününde yenilik yapmaya hazırlanan Microsoft, 25 yıllık logosunu da yaptığı yeniliklere uygun bir şekilde uyarlayarak logosunda farklı ve modern bir çizgi yakaladı.

IBM

1911 yılında Internation Time Recording Company ve Computing Scale Company bir araya gelerek Computing Tabulating-Recording Company’yi kurdular. 1924 yılında International Business Machines Corporation ismini alan şirket o zamanlar tartma aletleri ve et kesme aletleri üretiyordu. 1940’ların sonlarında IBM CEO Thomas J Watson tarafından zorlu bir geçiş döneminin ardından bilgisayar sektörüne yöneldi. Bu değişim 1947 yıllarındaki logolarında da radikal bir değişiklik yarattı. 1956’daki değişimin ardında da şirketin logosu 1972 yılında son halini aldı.

Xerox

Xerox’un tarihi 1906 yılında kurulan fotograf kağıdı ve ekipmanı üreten Haloid adlı şirkete dayanıyor. 1938’de Chester Carlson günümüzde hala kullanılan fotokopi tekniği olan xerography’yi icat etti. IBM, GE, RCA gibi o dönemin büyük şirketleri Chester’in icadına bir yatırım yapmasada Haloid bu makineyi yapmayı kabul etti ve Haloid Xerox 14 adıyla bu makineyi piyasaya sürdü. Bu makinenin icadından sonra 1948’de şirketin logosu da Xerox olarak değişti; ama 1961’e kadar Haloid adı da logoda yer aldı. 1961’den sonra bu makinenin başarısı logoda da yer aldı ve o günden sonra şirketin logosu Xerox olarak değiştirildi. Şirketin logosu bugünkü halini 2008’de almıştır.

Canon

1934’te ilk kamerasını üreten şirket, kameraya Budist Merhamet Tanrısı olan Kwanon ismini vermiş. İlk logoda da Kwanon’un bir figürü bulunuyor. Ancak yıllar geçtikçe şirket logoyu basitleştirip daha akılda kalıcı bir logo yaratmaya çalıştılar. Logo bugünkü halini ise 1956’da aldı.

Google

1996’da Larry Page ve Sergey Brin tarafında kurulan arama motorunun ilk logosu Sergey Brin tarafından yapılmış. 1998 yılında da Yahoo!’dan esinlenerek logonun sonuna ünlem işareti koyan şirket. 1999 yılında da şirketin bugünkü logosu Ruth Kedar tarafından tasarlandı.

Apple

Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne 1976’da Apple’ı kurdular. Apple’ın ilk logosu oldukça karışıktı. Apple’un ilk logosunu tasarlayan üçlü ilk bilgisayarlarında başarısız olmuşlardı. Bunun üzerine Steve Jobs, logo değişirtirmenin satışları da etkileyebileceğini düşündü ve Rob Janoff’u, logolarını basitleştirmesi için işe aldı ve ortaya çıkan sonuç harikaydı. Gökkuşağı renklerindeki elma logusunu şirketin 1998 yılına kadar kullandı. 1998’de ürettikleri iMac ile logolarını da değiştiren Apple, gökkuşağının ardından siyah rengi seçmişti. Bugün ise krom rengine dönüştürülen logo dünyada en çok bilinen logolar arasındadır.

Walmart

Walmart bügun olduğu gibi büyük bir perakende zinciri olmadan önce Arkansas Rogers’ta tek bir dükkandı. Şirket büyüdükçe logosunda da küçük küçük değişimler yaapan şirket 1968’de logosuna “İndirim Şehri” (Discount City) sloganını koydu. 1981 ve 1992’de çok büyük değişiklikler yaşamayan Walmart logosu 2008’de hem kısa çizgiyi hem de yıldızı kaldırarak bugünkü logosuna kavuştu.

Adobe Systems

Adobe’in ilk logosu Marva Warnock tarafından tasarlandı. 1982’de Xerox’taki işlerinden ayrılan John Warnock ve Charles Geschke, Adobe adında bir şirket kurmaya karar verdiler. Geçen zaman içerisinde de Şirket logolarında radikal bir değişime gitti ve Adobe’nin bugünkü logosu ortaya çıktı.

LG Electronics

LG, ilk başta iki şirket olarak ortaya çıktı. Bunlardan biri 1947 yılında kurulan ve sonrasında Kore’de oldukça popüler olan kozmetik firması Lucky Chemical ve diğeride 1958 yılında kurulan radyo üretimi yapan Goldstar.

İki şirket, 1995 yılında “Life is Good” (Yaşamak güzeldir) şeklindeki sloganlarıyla tek bir logo yapmaya karar verdi ve bugün bildiğimiz LG Electronics ya da daha yaygın haliyle LG ortaya çıkmış oldu.

Motorola

1928 yılında kurulan Motorola’nın kurucusu Paul Galvin, 1930 yılında arabalar için radyo üretmeye başladı. O dönem çok kullanılan “ola” ekini “motor” sözcüğüne ekleyerek şirketin adını buldu. 1947’de adını Motorola Inc. olarak değiştiren şirket ilk logosuna da bu sene kavuştu. 1980 yılında da resmi olarak cep telefonu yapmaya başladılar. Şirketin logosu ise son halini 1955’te aldı.

Mozilla Firefox

Dave Hyatt ve Blake Ross 2002 yılında herkese açık bir internet tarayıcı gelişitirdiler ve adını da Mozilla Firefox olarak koydular. İlk başlarda Phoenix sonrada Firebird olarak adlandırılsa da iki isimde patent sorunlarıyla yaşayınca Mozilla Firefox isminde karar kılındı.

Nokia

Bugün bildiğimiz Nokia, Finnish Rubber, Nokia Wood Mill ve Finnish Cable Works’ün 1967’de bir araya gelmesiyle ortaya çıktı. Telekominikasyon ve cep telefonları üretmeye geçmeden önce şirket, kağıt ürünleri, bisiklet, araba lastiği, ayakkabı, televizyon, elektrik jeneratörkeri üretiyordu.

Palm

Palm Computing Inc. 1992’de Palm Pilot PDA’in yaratıcısı Jeff Hawkins tarafından kuruldu. Şirket bir dönem PalmSource ve PalmOne olarak ikiye ayrılsa da, ilerleyen zamanlarda tekrar Palm adı altında tekrar birleşti ve şirket 2005’te de logosunun son haline kavuştu.

Best Buy

Best Buy, büyük sarı fonundaki fiyat etikieti şeklindeki logosundan vazgeçerek daha sade ve şık bir tasarıma geçse de sarı fiyat etiketi yeni tasarımda da kendine yer buldu.

UPS

UPS kargonun eski logosu 2003’te yapılan yeni tasarıma bırakmış. New York merkezli FutureBrand’in tasarladığı yeni logo ile 3 boyutlu bir görünüm kazanan logo eskisine kıyasla daha gösterişli bir havaya sahip.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sadelik/yalınlık giderek daha çok ön plana çıkıyor

Fikrini söyle

*