13 Kasım 2018

Dünyada’da Mobil E-Ticaret’in Son Durumu

Daha önce PayPal’ın yayınladığı bir raporda, ülkemizin dünyada en çok mobil üzerinden online alışveriş yapılan 3. ülke olduğunu belirtmiştik. Şimdi, ileride ülkemizi de etkilemesini beklediğimiz için, Avrupa’nın mobil e-ticaretteki durumuna eğilmek istedik. Veriler için yine PayPal‘ın ilgili raporunu kullanıyoruz.

Raporda genel olarak vurgulanan durum, artık mobilin önemli bir çoğunluğu oluşturduğu bir döneme değil, mobilin en büyük çoğunluğu oluşturduğu bir döneme giriyor oluşumuz. Şu anda dünya genelinde e-ticareti en çok büyüten etken mobilin ve mobil ticaretin yaygınlaşması. bu yaygınlaşma özellikle 18-34 yaş arası kullanıcılar arasında görünüyor. Ayrıca yine aynı kitle, mobil üzerinden alışveriş için tarayıcı yerine uygulama kullanmayı tercih ediyor; tabi bir uygulamanın varlığı durumunda. Bu da özellikle online perakendecilerin üzerinde düşünmesi gereken bir durum. Siteleri mobil uyumlu yapmak yetmiyor, uygulama da hazırlamak gerekiyor.

Şimdi rapordaki grafiklere teker teker göz atalım. Grafiklerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

tablo1

 

Bu tabloda son 12 ay içinde online alışverişlerde cep telefonu kullanım yüzdeleri gösteriliyor. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, tabletlerin bu istatistiğe dahil olmaması. Yani aslında mobil alışveriş oranları, burada gösterilenden bir kaç puan daha yüksek. İstatistikte, sırasıyla Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’nin mobil alışverişte dünyanın ilk üç sırasını kaptığını görüyoruz. Mobil alışveriş oranı dünya ortalaması ise %33. Türkiye’de bu oran %53.

tablo 2

 

Üstteki grafikte, mobil ticaretin nasıl e-ticaret hacmini artırdığı görülüyor. Online ve mobil alışverişler ayrı oranlar olarak her ülke için verilmiş. Bu oranlar yıllık büyüme oranları. Danimarka, Norveç ve Çin ilk üç sırada.

tablo 3

 

Mobil cihazlar üzerinden online alışveriş yapanların, tüm e-ticaret demografiğine göre daha genç bir kitle olduğunu zaten biliyorduk. Bu grafik de tahminlerimizi kanıtlar nitelikte. 18-34 yaş oranı, tüm ülkelerde mobil tüketiciler için daha fazla. Özellikle Batı Avrupa ülkeleri ve ABD’de bu oranlar arası fark iyice açılıyor. Bunun en büyük sebebi, geri kalan gelişmekte olan ülkelerde internetin de genellikle mobil ile yaygınlaşması. Bu yüzden PC ve mobil üzerinden online alışveriş yapanlar arasındaki fark kapanıyor.

tablo 4

 

Daha çok kişinin mobil alışverişi tercih etmesi için neler yapılmalı? İlginç olarak, en çok sorun edilen konular basitçe başka bir cihazın daha çok tercih edilmesi, telefon ekranlarının küçük gelmesi, internetin kullanımının başka cihazlarda daha rahat olması ve yolda giderken pek alışveriş yapılmaması olarak sıralanıyor. Grafikte de belirtildiği gibi bu konular için yapılabilecek pek bir şey yok. Ancak teknolojinin gelişip, daha büyük ekranlı, daha yüksek çözünürlüklü, daha rahat kullanılabilen cihazların çıkmasını beklemek gerekiyor. Ancak bu dört durumdan hemen sonra gelen beşinci durum, güvenlik endişeleri. Bu giderilebilir ve giderilmelidir.

tablo 5

 

Mobil ile en çok nelerin kullanıldığını üstteki tabloda görüyoruz. İlk iki sırada ürün bilgisi arama ve bir işletme veya mağaza hakkında bilgi araştırma var. Bu yüzden, her türden e-ticaret ile uğraşanlar şirket bilgilerinin, mağaza detaylarının ve ürün bilgilerinin kesinlikle mobil uyumlu olduğundan emin olmalılar. Bu artık “olsa iyi olur” denebilecek bir şey değil; hayati bir zorunluluk.

tablo 6

 

Çoğu ülkede mobil uygulama üzerinden alışveriş yapmak, mobil tarayıcıdan alışveriş yapmaktan daha yaygın. Üstteki grafik bu iki durum arasındaki oran farkını gösteriyor. Bu oran farkının en yüksek olduğu ülke Çin. Tam tersine olduğu ülkeler ise İsveç, Danimarka ve Hollanda. Belki kuzeyli ülkeler, dünya çapında ün yapmış tasarım anlayışları ile öyle siteler yaptılar ki henüz uygulama tasarımcıları o seviyeye erişemedikleri için halk tarayıcı üzerinden sitelere girmeyi tercih ediyor.

tablo 7

 

Peki neden daha çok uygulama tercih ediliyor ve tam olarak ne kadar tercih ediliyor? Araştırmanın bu son grafiğinde görüyoruz ki, yalnızca uygulama kullanarak alışveriş yapanların genel ortalaması %47. Sebeplere gelince, ödeme kolaylığı, ödeme hızı, nakit veya kart ile ödemeden daha kolay olması ve hali hazırda müşteri verileri kayıtlı olduğu için cüzdan aramak zorunda kalmamak ilk dördü oluşturuyor. Bütün bunların ortak özelliği sizin de fark edebileceğiniz gibi, ödeme sistemi ile ilgili olmaları. Diğer verilen sebeplere baktığımızda beşinci olarak anında ödeme konfirmasyonu almak, altıncı olarak inovatif bir ödeme şekli olması ve yedinci olarak genelde ödeme sürecini kolaylaştırdığı gibi cevaplar görüyoruz. Hepsi ödeme ile ilgili. Basitçe tüketicinin en büyük derdi, bir şeyi beğendiğinde anında, zahmetsiz ve güvenli bir şekilde satın alabilmek. Sanırız tüketicilerin neden bir alışveriş uygulaması kullandıklarına dair verdikleri bu cevaplar, aslında bir ödeme sisteminin var olduğu her yer için aşağı yukarı geçerlidir. Yani mobil uygulamanız henüz olmasa bile, bu grafiğe bakarak ödeme sürecinizi nasıl mümkün olduğunca basit, hızlı, yalın, güvenli ve mümkünse tıklamak haricinde hiç bir şey yapılması gerekmeyen bir tasarıma kavuşturmanız gerektiğini anlamışsınızdır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*