17 Kasım 2018

Dünyanın En Yenilikçi Ülkesi İsviçre

Dünyanın en yenilikçi ülkeleri
Ülkelerin gelir seviyelerinin artması, teknolojik yeniliklere yaptıkları yatırımları da doğrudan etkiliyor. Yüksek gelir seviyesine sahip olan ülkeler yeni teknolojilere adapte olmakta sorun yaşamıyorken, aynı durum düşük gelire sahip ülkeler için pek de mümkün olmuyor.

Global Innovation Index for 2013’un raporunda dünyanın en yenilikçi ülkeleri belirlendi. İlk sırayı İsviçre alırken, İsveç ikinci sırada İngiltere ise üçüncü sırada yer alıyor. ABD ise bu sıralamada 5. sırada yer alıyor. Raporda 142 farklı ülkenin ekonomisini 84 farklı kriteri ele alarak inceliyor. Bu kriterler arasında enstitüler, insan kaynakları, altyapı ve pazar yapısı gibi çeşitli dallar yer almakta.

En yenilikçi ilk 10 ülkenin sıralaması ise şöyle:

 1. İsviçre
 2. İsveç
 3. İngiltere
 4. Hollanda
 5. ABD
 6. Finlandiya
 7. Hong Kong (Çin)
 8. Singapur
 9. Danimarka
 10. İrlanda

Raporu hazırlayan editörlerden biri olan Soumitra Dutta, en yenilikçi 25 ülkenin içinde yer alan ülkelerin son üç yılda hiç değişmediğini; fakat sadece sıralamanın değiştiğini belirtirken, bu listeye bu zaman zarfında yeni bir ülkenin girmediğini de sözlerine ekliyor. Bunun nedeni olarak da yukarıda belirttiğimiz ülke gelir dağılımlarının neden olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bu ülkelerin yanı sıra bir de gelişmekte olan ülkeler bulunmakta. Bu ülkeler de ellerindeki potansiyelleri oldukça iyi kullanarak yeni teknolojilere adapte olmak için çalışıyor. Bu kategorideki ilk 10 ülke ise şu şekilde:

 1. Mali
 2. Moldova
 3. Gine
 4. Malta
 5. Swaziland
 6. Endonezya
 7. Nijerya
 8. Kuveyt
 9. Kosta Rika
 10. Venezuela


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*