17 Kasım 2018

E-Defter’e Geçiş İçin Son Tarih 1 Ocak

e-Defter kullanmakla yükümlü firmalar için yavaş yavaş sürecin sonuna geliniyor. e-Defter şirketlerin tasdik maliyetlerini yaklaşık yüzde 60 oranında düşürüyor, KOBİ’ler ayda 8 bin TL’ye kadar tasarruf sağlayabiliyor. e-Defter çözümü kullanmakla yükümlü firmaların dönüşüm süreçlerini tamamlamaları için son tarih 1 Ocak 2015. Firmalar 2014 Aralık ayı içerisinde başvurularını gerçekleştirmiş olmak zorundalar.

e-Defter uygulamasına geçmek isteyen şirketlerin, veri kayıpları gibi sorunlara maruz kalmamak için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uyumluluk onaylı firmalar ile çalışması tavsiye ediliyor.

e-Defter uygulaması defterlerin kağıt halinde basılması ve saklanması gibi zahmetli ve maliyetli işlemleri, elektronik ortamda kolayca ve çok daha düşük maliyetle yapma imkanı sunuyor. Ortalama ayda 10.000 sayfa defter tutan bir firmanın 5.000 TL civarında olan tasdik maliyeti, e-Defter’e geçildiğinde,  yaklaşık yüzde 60 oranında azalıyor; kırtasiye masrafı sıfırlanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, küçük ve orta ölçekli bir firmanın e-Defter kullanmaya başladığında ayda 8.000 TL civarında tasarruf edeceğini öngörüyor.

Ülke ekonomisi yılda 500 milyon TL tasarruf edecek

e-Defter’e zorunlu geçiş yapacak olan 20 bin mükellef firma var. Bu kapsamın genişlemesi ve mükellef firmaların artması gündemde. Bu firmaların tasarrufuyla birlikte, ülke ekonomisi yılda 500 milyon TL’ye yakın tasarruf edecek. Öte yandan şirketler e-Defter ile kağıt tasarrufu yaparak, iş süreçlerini doğaya dost biçimde dönüştürmüş olacaklar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Hakan Dikici der ki:

    sayın yetkili, ayda 8.000 tl yanlış bir rakam. yılda 8,000 tl deseniz bile bence yüksek bir rakam olur. saygılar

Fikrini söyle

*