16 Kasım 2018

E-Dönüşümde Elektronik Biletin Önemi

elektronik bilet e-bilet

Özellikle hava, kara ve deniz ulaşımında e-Bilet kullanımının başlamasıyla, bir süredir hem müşterilerin hem de firmaların dikkatleri bu teknolojiye çevrilmiş durumda. Müşteriler, içinde bulunduğumuz bilişim çağında kağıt bilet kullanımını unutmaya başladılar bile. Üstelik basılı biletler artık kağıt israfı olarak görülüyor. Şirketler ise bu teknolojinin sağladığı kolaylıkları farkına vararak dönüşüm süreçlerini hızlandırıyorlar.

Şirketler yüzde 50’ye kadar tasarruf ediyor

FIT Solutions‘ın verdiği bilgilere göre, kağıt halinde basılması ve saklanması hem zahmetli hem de maliyetli olan biletleri elektronik ortama taşıyarak şirketlere yüzde 50’ye varan tasarruf sağlıyor. Firmalar, biletin ikinci nüshasını basılı olarak saklamak zorunda kalmıyor; dijital olarak saklamaları yeterli oluyor. Müşteri isterse, birinci nüshayı basıp verebiliyor ama basılma zorunluluğu bulunmuyor.

Kullanıcılar için e-Bilet büyük avantaj

Müşteriler, biletlerini basılı olarak yanlarında taşımak zorunda değiller. Biletlerin kaybolması, buna bağlı olarak yaşanan zaman kayıpları ve gereksiz kağıt israfı gibi durumlar ortadan kalkıyor. Müşteriler yine de biletlerini basılı olarak isterlerse, talep edebiliyorlar veya kendileri de çıktı alabiliyorlar. Orijinal nüshanın kaybedilmesi gibi bir sorun söz konusu olmuyor.

Ülkemizde en bilindik e-Bilet örneklerinden Passolig

Ülkemizde en bilindik e-Bilet örneklerinden Passolig

Muhasebe süreçlerindeki sorunlar ve gecikmeler ortadan kalkıyor

Özellikle muhasebeciler e-Bilet’i kullanmaya bir an önce başlamak istiyor. Çünkü e-Bilet, muhasebe süreçlerini oldukça hızlandırıyor.  Firma, e-Bilet’i düzenlediğinde, sistem üzerinde kontrol edilebildiği için, raporlama süreçlerinde yaşanan sorunlar ve gecikmeler de ortadan kalkmış oluyor. e-Bilet ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na yasal raporlama dijital olarak yapılabiliyor. İkinci nüshadan kaynaklı lojistik depolama maliyetleri ortadan kalkıyor.

Çevreci bilgi işlem

SONY DSC

e-Bilet uygulaması da diğer e-Dönüşüm uygulamaları gibi, şirketlerin iş süreçlerini doğa dostu biçimde dönüştürmelerine de katkıda bulunuyor. e-Bilet ile basım maliyetlerinin ortadan kalkmasının yanı sıra kağıt tüketimi azalıyor ve ağaçların kesilmesi önleniyor.

Elektronik biletlemeyi destekleyen teknolojiler artıyor

Uçak biletlerinin dijitalleşmesi, check-in bankolarındaki kuyrukları azaltabilir.

Uçak biletlerinin dijitalleşmesi, check-in bankolarındaki kuyrukları azaltabilir.

NFC, QR kodlar ve iBeacon gibi teknolojiler, elektronik ortamda bilet satışı ve kontrolü için kullanılmaya başlandı. Ayrıca mobil cihazların, özellikle cep telefonu ekranlarının artık yüksek çözünürlüklü olması ile doğrudan ekran üzerinden barkod görüntüleme de sorun değil. Dolayısıyla basılı bir biletin üzerindeki tüm bilgiler, cep telefonu ekranlarında da görüntülenebiliyor. Buna hızlı kontrol sağlayan geleneksel mekanizmalar da dahil.

Elektronik biletin avantajları, dezavantajları ve hukuki boyutu için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Ayrıca, doğrudan elektronik biletleme sektörünün içinden gelen Biletino ile yaptığımız röportaj da bir çok sorunuzu giderecek nitelikte.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*