14 Kasım 2018

E-Fatura Hakkında Doğru Bilinen 15 Yanlış

E_fatura-eticaret-fatura-ön_muhasebe-paraşüt (2)Yeni yıl itibariyle birçok işletme zorunlu olarak e-fatura kullanmaya başladı. Zorunlu olmayan işletmelerin bir kısmının e-faturaya geçmek istediği fakat tereddütte kaldığını gözlemliyoruz. Bunun en büyük sebeplerinden biri de e-fatura hakkında birçok yanlış bilginin olması ve bunun kafa karışıklığı yaratarak işletmecilerde çekince uyandırması. E-fatura hakkında doğru bilinen 15 yanlışı düzelterek işe başlayabiliriz.

1. E-fatura benim için uygun bir çözüm değil

Eğer aylık olarak az fatura kestiğinizi düşünüyorsanız ve e-fatura uygun bir çözüm değil diyorsanız, tüm fatura işlemlerinizi bulut tabanlı ön muhasebe programlarını kullanarak ücretsiz hale getirebilirsiniz.

2. E-fatura zorunluluk kriterlerine uymuyorum, geçmeme gerek yok

E-faturaya geçiş zorunluluğu olmayan şirketler de e-arşiv e-fatura sistemine geçiş yapabilirler. Türkiye dijitalleşiyor, gelişen teknolojiler şirketleri ve devleti dönüştürüyor. E-fatura dönüşümün de 2018’de tamamlanması planlanıyor. Fatura maliyetlerinizi düşürmek, işlerinizi dijitalleştirmek ve son ana kalıp aksaklıklar yaşamamak için e-faturaya hemen geçiş yapabilirsiniz.

3. Başvuru süreci çok zor

E-faturaya geçiş şu an beklenen kadar yaygınlaşmadığı için başvuru süreci uzun görünüyor. Bulut tabanlı ön muhasebe programlarının paneli üzerinden hiç uğraşmadan kolaylıkla e-faturaya geçmeniz sağlanıyor. Hem de ofisinizden çıkmadan ve devlet dairesine gitmeden!

4. Mali mühür çok pahalı!

E-faturaya geçiş önündeki en büyük sorun mali mühür ücretinin yüksek bulunması idi. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen mali mühür ücretleri 2016 itibari ile indirildi. Daha önce tüzel kişiler için 690 TL, gerçek kişiler için 240 TL olan mali mühür fiyatları tüzel kişiler için 400 TL gerçek kişiler için ise 200 TL’ye indirildi.

5. Sürekli mali mühür taşımak istemiyorum

E-fatura oluştururken mali mühre ihtiyacınız yoktur. Mali mührü sadece e-fatura aktivasyon sürecinde onaylama işlemi yaparken kullanırsınız.

6. Şahıs şirketiyim, e-faturaya geçemiyorum

Şahıs şirketleri de e-fatura kullanabilir, hem de daha düşük mali mühür fiyatı ile.

7. Elimde bir tomar matbu fatura var, e-faturaya geçemem

Matbu faturanın size maliyeti yalnızca baskı maliyeti değildir. Tabii ki bastırılmış faturalarınızdan istifade etmek isteyebilirsiniz fakat gönderme, saklama ve muhasebeciye iletme maliyetlerinden kaçınmak için hemen e-faturaya geçmelisiniz.

İlgili yazı: E-Fatura’nın E-Ticaret Şirketlerine Neler Getireceğini Paraşüt İle Konuştuk [Röportaj]

E_fatura-eticaret-fatura-ön_muhasebe-paraşüt

8. E-fatura gönderdikten sonra faturada değişiklik/iptal işlemi yapamam

Matbu faturada olduğu gibi elektronik faturada da iptal ve iade yapabilirsiniz. Ancak şunu not düşmekte fayda var: Elektronik fatura oluşturulduktan sonra değişiklik yapılamaz. Göndermiş olduğunuz elektronik fatura e-fatura ise, faturayı karşı tarafın reddetmesi üzerine yeni bir e-fatura oluşturulabilir; söz konusu olan e-arşiv ise siz iptal edip tekrardan yeni bir fatura oluşturabilirsiniz.

9. E-fatura numarası ile elimdeki matbu faturaların fatura numarası devamlılığını sağlayamam

Böyle bir devamlılık zorunluluğu yok. E-fatura gönderdiğiniz sürece GİB E-faturanıza bir fatura numarası atayacaktır.

10. E-fatura kullanmayan müşterilerimle sorun yaşarım

E-faturaya geçiş yapmamış olan müşterilerinize e-arşiv faturası gönderebilirsiniz. Bu fatura mali değeri olan ve matbu fatura ile eşdeğerli bir faturadır. Faturayı isterseniz e-posta olarak gönderir isterseniz de çıktısını alarak verebilirsiniz.

11. Müşterim e-fatura kabul etmiyor

Teknik olarak müşterinizin e-fatura kabul etmemesi mümkün değildir. E-fatura, Maliye Bakanlığı onaylı bir faturadır ve hem siz hem de müşteriniz için işlevsel olarak normal faturadan farklı değildir.

12. Müşterim TC kimlik numarası vermek istemiyor

Muhatabınız eğer e-fatura kullanıcısı ise e-faturayı vergi numarası üzerinden gönderirsiniz. Eğer muhatabınız gerçek kişi ise ve e-fatura kullanıcısı değilse o zaman e-arşiv faturası düzenlemeniz gerekir. E-arşiv faturası düzenlerken TC kimlik numarası girme zorunluluğu yoktur. 11111111 yazarak geçebilirsiniz.

13. Gerçek kişilere ve son kullanıcılara fatura gönderemem

Gerçek kişilere e-arşiv faturası düzenleyerek e-posta olarak gönderebilir ya da yazıcınızdan çıkartarak verebilirsiniz.

14. E-faturaya geçince Mali Müşavirim de e-deftere geçmek zorundaymış

Şirketiniz e-faturaya geçmek zorunda ise muhasebeci ya da mali müşavirinizin e-deftere geçmesi gerekir. Ancak, şirketinizin e-faturaya geçiş zorunluluğu olmadığı halde e-fatura kullanmak istiyorsanız e-defter kullanmak zorunda değilsiniz.

15. E-faturaya geçmek çok maliyetli

E-faturaya geçişin farklı yolları var. Geçiş sırasında aktivasyon ücreti, entegrasyon ücreti, mali mühür, anahtar ücreti, fatura başı ödeme gibi çeşitli giderlere maruz kalabilirsiniz. Oysa bu kadar masraf etmemek için e-faturaya entegrasyon ve aktivasyon ücreti ödemeyen Paraşüt gibi bulut tabanlı ön muhasebe programlarını kullanabilirsiniz. Pararaşüt Kurucu Ortağı Sean X. Yu, Paraşüt’ün entegrasyon ücreti, aktivasyon ücreti, mali mühür ücreti ödemeden e-faturaya kolaylıkla geçiş yapabileceğiniz web tabanlı bir ön muhasebe programı olduğunu belirtiyor: “Paraşüt‘te 2016 boyunca her ay 100 E-fatura ve e-arşiv faturası göndermek ücretsiz. Küçük işletmeler bu fırsattan yararlanarak az zamanda çok yol alabilirler.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*