16 Aralık 2018

E-Fatura’nın E-Ticaret Şirketlerine Neler Getireceğini Paraşüt İle Konuştuk [Röportaj]

Sean X. Yu Paraşüt Röportaj

2016 yılında kullanımı belirli e-ticaret siteleri için zorunlu hale gelecek e-fatura’yı, e-arşiv’i ve bunların KOBİ’lere de neler getireceğini Paraşüt’ün kurucu ortağı Sean X. Yu ile konuştuk.

e-Fatura nedir?

e-Fatura, bir fatura çeşididir, elektronik ortamda hazırlanır. Maliye’nin sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir. Ayrıca kâğıda basılmaz. İtiraz süreleri, iptal ya da iadesi kâğıt faturaya göre farklılık gösterir.

Paraşüt’ün bu konudaki uzmanlığı nereden gelmektedir?

Paraşüt, küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin fatura yönetimi ve gelir-gider takibini kolayca, verimli ve profesyonel bir şekilde yapabilmesini sağlayan bir uygulama. Yani bizim uzmanlık alanımız fatura diyebiliriz.

Biz dijitalleşmenin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ticari hayatın belirleyicisi olduğunun farkındayız. e-Fatura uygulaması da işletmelere, maliyet ve zaman tasarrufu gibi büyük avantajlar sağlıyor.

Bu sebeple biz de zaten uzmanlık alanımızda olan fatura oluşturma ve tahsilat-ödeme takibi zincirine bir de e-Fatura halkasını ekleyerek tüm fatura yönetim sürecini hızlandırıyoruz. KOBİ’lerin e-Faturaya geçişini teşvik etmek için ilk 1000 e-Fatura kullanıcımıza 2015 sonuna kadar ücretsiz e-Fatura gönderip alma imkânı sunuyoruz.

e-Fatura kullanmak KOBİ’lere ne gibi avantajlar sağlar?

e-Fatura kağıt, kartuş, postalama gibi maliyetler ile; fatura yazdırma, gönderme, kargo takibi ve arşivleme gibi vakit alan süreçleri de ortadan kaldırıyor. Özellikle çalışan sayısı az olan küçük işletmeler için rekabet avantajı sağlıyor.

Ayrıca e-Fatura ile faturanın kaybolma, yırtılma gibi riskleri barındırmadığı için tahsilat süreci de hızlanıyor. Muhasebesel işlemler de çok kolay tamamlanabiliyor.

e-Fatura kullanımına geçmenin maliyeti nedir ve ne kadar sürede kendini kompanse eder?

e-Faturaya geçmenin bir kaç yöntemi var ve her yöntemin farklı maliyetleri bulunuyor:

Entegratör firma kullanılacaksa; fatura adedine göre birim maliyet 0.30-0.65 TL arasında değişiyor. İlave olarak saklama ücreti, 2500TL civarında entegrasyon ücreti ve eğitim bedelini karşılamanız gerekiyor.

Bilgi işlem sistemlerinin entegre edilmesi yöntemi kullanılacaksa entegrasyon maliyeti var. Bu maliyet çok değişken olmakla beraber, 10 bin 100 bin TL skalasında.

Paraşüt’teki e-Fatura kullanımında ise her yöntemde ödenmesi zorunlu olan 690 TL’lik Mali Mühür ödemesi dışında, yapılması gereken bir entegrasyon ve kurulum maliyeti bulunmuyor. e-Fatura gönderim ücretleri de kağıt fatura gönderimine göre çok daha hesaplı. Tüm masraflarla fatura başına ortalama 6 TL olan kâğıt fatura maliyeti, Paraşüt’teki e-Fatura kullanımında 50 kuruşa kadar düşüyor.

Ayrıca e-Fatura’da 7 gün içerisinde faturayı onaylama ya da reddetme zorunluluğu var. e-Fatura’nın kargoda kaybolma, gecikme gibi riski de yok. Böylece e-Fatura kendini sadece kesilen fatura adedi ile değil aynı zamanda tahsilat sürecinin hızlanması ile de kompanse ediyor ve firmaların hızla kara geçmesini sağlıyor.

DSC_1244

e-Faturanın ne hızda yaygınlaşacağını öngörüyorsunuz?

2014 yılı itibariyle Türkiye’de 19 binden fazla şirket e-Fatura’yı iş süreçlerine entegre ederek verimini yükseltti. e-Fatura’nın GİB tarafından 2015 yılının sonuna kadar 40 bin, 2016 yılı sonuna kadar 100 binin üzerinde şirkete zorunlu kılınması bekleniyor.

Şu anda kullanımda olan örnekler verebilir misiniz?

e-Fatura’nın avantajlarından yararlanmak için isteğe bağlı olarak da e-Fatura’ya geçiş yapmaya başlayan pek çok işletme var. Bize gelen talepler doğrultusunda gözlemlerimiz şöyle: Özellikle büyük firmalarla çalışan işletmeler, mutabakat süreçlerini hızlandırma avantajından yararlanmak için e-Fatura’ya geçtiler veya geçme aşamasındalar. Ayrıca teknoloji firmaları veya iş süreçlerinde teknolojiden iyi yararlanan firmalar da e-Fatura’ya en hızlı adapte olanlar diyebiliriz.

e-Arşiv nedir?

e-Arşiv, kurumların son tüketiciye kestikleri tüm faturaların elektronik olarak düzenlenmesini, iletilmesini ve arşivlenmesini sağlayan bir uygulama. e-Fatura’ya kayıtlı olmayan vergi mükellefleri de e-Arşiv uygulamasını kullanarak, e-Fatura gönderip alabilirler.

e-Arşiv kullanımının kurumlara ne gibi faydaları olacak?

e-Arşiv, tıpkı e-Fatura’da olduğu gibi işletmelerin iş yükünü ve fatura maliyetlerini azaltıyor. Saklama alanı, arşivleme zorluğu gibi problemleri ortadan kaldırıyor. Faturaların ikinci kopyalarının elektronik olması ve on yıl boyunca arşivlemesi ile kırtasiye masrafları neredeyse sıfırlanmasın sağlıyor. Böylelikle arşiv alanı problemine de son veriyor.

Yakında Paraşüt’te sunmaya başlayacağımız e-Arşiv hizmeti ile Paraşüt kullanıcılarının e-Arşiv’in avantajlarından da yararlanmasını sağlayacağız.

e-Ticaret sitelerinin neden e-Fatura’ya geçmesi zorunlu kılınıyor? Bu konudaki mevzuat ve süreçler nelerdir?

e-Ticaret sitelerinin e-Fatura’ya geçmesi onlara çok önemli maliyet avantajı sağlıyor. Dijital ortamda başlayan alışveriş süreci, e-Fatura ve e-Arşiv çözümleri sayesinde dijital olarak tamamlanabiliyor. Böylece maliyetlerini düşürerek hem tahsilat hem de teslimat süreçlerini hızlandırıyorlar.

Devlet de 2014 yılında toplam cirosu 5 Milyon TL üzerinde olan ve internet üzerinden satış yapan bütün kurumlara en geç 1/1/2016 tarihine kadar e-Arşiv uygulamasına geçmeyi zorunlu kılıyor. Ancak diğer sektörlerde olduğu gibi cirosu daha düşük işletmeler de isteğe bağlı olarak e-Fatura ve e-Arşiv süreçlerinden yararlanmaya başlayabilirler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Biz de e-faturaya geçmek istiyoruz ancak bazı teknik aksaklıklar yaşıyoruz henüz tam yaygınlaşmasını bekliyoruz. tüketici ve işletmeciler için güzel bir çözüm olacağını düşünüyorum.

  2. E-fatura maliyetleri küçük ölçülü firmalar için normal faturadan daha da maliyetli. E-faturanın ajantajı yok maalesef. Fatura basımı fatura başına en fazla 50 kuruş. Anlaşmalı kargo şirketiyle de en fazla 3-4 liraya gönderiyorsunuz. Entegrasyon ücreti de yok üstelik.

Fikrini söyle

*