16 Kasım 2018

Şirketler, Maliyeden E-Faturaya Geçişin Ertelenmesini Talep Ediyor

e-fatura erteleme
Ağustos ayının başında Türkiye’deki şirketlerin e-faturaya geçiş yapacağının haberini duyurmuştuk. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesiyle beraber kağıt faturaların devri bitecek ve şirketler e-fatura düzenlemeye başlayacaklar. 1 Eylül’de yürürlüğe girmesi planlanan uygulamanın 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren tüm şirketlerde zorunlu hale gelmiş olması bekleniyor.

Ancak Maliye’nin bu uygulaması şirketlerin tepkisiyle karşılaşmış durumda. E-fatura zorunluğunun ilk etapta 10 bin şirketle sınırlı olması; fakat şimdiye kadar sadece 5000 şirketin başvuruda bulunması şirketlerin bu uygulamaya olan tepkisini gösteriyor diyebiliriz.

Tepkinin nedenleri arasında e-fatura için yapılacak olan yatırımların şirketlere ekstra maliyet oluşturması, bu sistemin şirketler tarafından yeterince bilinmemesi ve teknolojik alt yapı ile personel eğitiminin gerekli olması bulunuyor.

Maliye bu uygulamanın 6 ay ile 1,5 yıl içinde kendini amorti edeceğini belirtse de iş dünyası bu geçiş sürecinin 3 ay daha ertelenmesini talep ediyor. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, üyelerinin hazırlıklarını tamamlaması için uyardıklarını ve bu uygulamanın ertelenmesi için de çalıştıklarını dile getirdi.

Şirketlerin e-faturaya geçiş için en geç 1 Eylül 2013 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Bu uygulamaya göre 2011 yılı brüt satış hasılatı 10 milyon TL olan kolalı gazoz, içki, tütün ithal ve imal eden şirketlerle, 2011 yılı brüt hasılatı 25 milyon TL olan ve madeni yağ lisansına sahip şirketlerin e-faturaya geçiş yapması gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. E-ticaret firmaları açısından güzel bir uygulama olarak görünüyor, fakat diğer firmalar için bu uygulamanın hayata geçmesi sancılı olacağına benziyor…

Fikrini söyle

*