17 Kasım 2018

E-posta Abonelik İptalinde İzlenmesi Gereken 3 Yol

Hiç kimse e-posta abonesini kaybetmeyi istemez ama iptal etmek istiyorlarsa, iptal etmelerine izin vermelisiniz. Lakin, bu durum müşteri ilişkinizin bittiği anlamına gelmez. Bazı aboneler aslında yalnızca posta kutularına gelen e-posta miktarını azaltmak istiyor olabilirler. En bilindik taktik, e-posta frekansını azaltmak isteyip istemediklerini sormaktır. Bazı pazarlamacılar kullanıcılarına, sosyal medya üzerinden de iletişimde kalabileceklerini hatırlatırlar. Moda perakendecisi American Eagle Outfitters’ın iptal formu, bunların hepsini kapsıyor:

aeo-email

Mobil bildiriler zaman zaman biraz daha rahatsız edici olsa da, mobil uygulamayı indirmek için yapılan eyleme çağrı tekniğinin de uygulanması gereken yer burasıdır. Şunu unutmamak lazım ki, abonelik iptal sayfanızın iyi tasarlanmış olması gerek. Kullanışlılık, temiz bir tasarım ve ikna edici metinler, e-posta abonenizi başka bir şekildeki aboneye dönüştürmek açısından önemlidir.

1. Kısa tutun

Coldwater Creek’in yaptığı gibi uzun uzun metin yazmaktan kaçının. Burada abone, hangi seçeneğin iptal, hangisinin aboneliğe devam etmek olduğunu anlayabilmek için her satırı teker teker okumak zorunda. Tasfiye satışlarınız ve markanızın yenilenmesi (liquidation sale, brand relaunch) şu durumda müşterinizi ilgilendirmez. Yalın ve basit tutun, müşterinin aklını karıştırmaya çalışmayın.

coldcreek

2. Temiz tasarım

Ana butonunuzu doğru adlandırın. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi “ayarları kaydet” yerine “abonelikten çık” yazın. Müşteri gerçekten abonelikten çıkmak istiyorsa, bunu yaptığından emin olsun.

Sosyal medya ikonlarınızın da ortaya çıkması lazım. Yine yukarıdaki örnekteki gibi üzerine tıklanabilirmiş gibi durmayan, gri renkte ve okuyan göze “dur” emri veren yatay bir çizginin altında olmasınlar!

3. Eyleme çağırın

Ruelala örneğine baktığımızda firmanın bir kişilik sergilediğini görüyoruz. Dostça yazılmış bir sayfa, müşteriyi alışverişe devam etmeye yönlendiriyor. “E-posta insanı değil misiniz?” diye sorarken, kibarca diğer alternatiflere yönlendiriyor.

ruelala-emailSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*