20 Kasım 2018

E-Posta Pazarlamanın Sorunları

Lyris’in sponsorluğunda gerçekleşen FOLIO’nun araştırmasına göre e-posta pazarlamanın önünde daha çok engeller var. Bu engeller segmentasyon veya hedef kitle belirleme alanlarında değil, çok daha temel olan liste oluşturma gibi alanlarda karşımıza çıkıyor.

MarketingSherpa’nın yeni raporlarına göre e-posta pazarlama %119 civarında ROI sağlayabiliyor. Fakat e-posta yatırımınızın geri dönüşünü sağlasa bile, bir çok firma hala e-posta pazarlamasında zorlanıyor.

“Yayıncılar genelde hedef kitleleri konusunda derin bilgiye sahiptir. Ancak, araştırma gösteriyor ki bu bilgilerini e-posta pazarlamasına kullanamıyorlar” diyor Lyris CMO’su Alex Lustberg. “Aslında bu durum gösteriyor ki, bu bilgiler e-posta pazarlamasına doğru düzgün uygulansa, çok daha iyi reklam ve gelir geri dönüşü sağlanacak.”

Rapora göre liste oluşturma en büyük sorunların başında geliyor. Çoğu şirket 2015’deki önceliklerinin liste yapma ve hali hazırdaki listeleri elden geçirme olacağını söylüyor. Mobil optimizasyon ise ikinci en büyük sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Lyris uzmanları “Çoğu e-postanın artık mobil cihazlarda görüntülendiği düşünüldüğünde, yalnızca %34’ü mobil araçlara optimize edilmiş. Çoğu organizasyon e-postalarını mobil araçlara uygun tasarlayacağını söylerken, %16’sı ise nereden başlayacağından bile habersiz” diye yazıyorlar.

Rapordaki başka ilginç bilgiler:

  • E-posta pazarlamacılarının %40’ı, hedef kitle davranışlarını analiz etmiyorlar.
  • %30’u önümüzdeki yıl kişiselleştirmeye önem vereceklerini söylüyorlar.
  • %79’u aktif olmayan e-posta aboneleri ile ilgili hiç bir planları yok.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*