15 Kasım 2018

E-Posta Pazarlaması: Adwords Müşteri Eşleme Nasıl Kullanılır?

adwords-customer_match

Adwords geçen hafta müşteri eşleştirme özelliğini devreye aldı ve hepimiz buna çok sevindik. Öyle ki Larry Kim Müşteri Eşleştirme’nin “platform tarihindeki en heyecan verici güncelleme olduğunu” söyledi. Peki Müşteri Eşleştirme nedir ve nasıl kullanılır?

E-posta pazarlaması için hepinizin elinde müşteri e-posta listesi var değil mi? İşte bunu Adwords’e yüklüyorsunuz ve Google hangi e-posta adreslerinin geçerli olduğunu ve hangi müşterilerin Google ürünlerini kullandığını söylüyor (elbette hangi ürünleri kullandığını da söylüyor).

Bu da e-posta pazarlamasında daha çok alakalı müşteriye ulaşmanızı sağlıyor. Çünkü müşterileriniz Google Arama, Youtube veya Gmail’i kullandığında onlara reklam gösteriyorsunuz.

İlgili yazı: E-posta pazarlaması rehberleri

Ancak sıkı kurallar var

Google Adwords hizmet kalitesini korumak konusunda çok sıkı davranıyor. Bu nedenle reklamveren olarak sadece doğrudan kendiniz elde ettiğiniz e-posta adreslerini Adwords’e yükleyebiliyorsunuz.

Buna web sitesi formları, uygulamalar fiziksel mağazalarınız ve düzenlediğiniz etkinlikler topladığınız e-posta adresleri dahil. Kısacası sadece markanız, web siteniz, ürün ve hizmetlerinize ilgi gösteren müşterilerin e-posta adreslerini kullanabiliyorsunuz.

İkinci olarak Google reklamverenlerin e-posta listelerini oluştururken müşterinin liste dışında kalmasına izin veren bir opt-out bağlantısı sağlamasını şart koşuyor. Bu bağlantı, kullanıcı sayfada görüntülenen “Neden Bu Reklam” açılır penceresini tıkladığında gösteriliyor.

Böylece kullanıcı reklam tercihlerini doğrudan reklam üzerinde düzenleyerek isterse reklamlarınızın ona gösterilmesini engelleyebiliyor. Google bu konuda taviz vermeyeceğini açıkladı.

Haydi Müşteri Eşleştirme kuralım

Adım 1: Paylaşılan Kitaplığınıza gidin ve Hedef Kitleler bölümü altında Görüntüle seçeneğini belirleyin.

 

adwords-customer_match

 

Adım 2: Remarketing Listesi açılır menüsünü tıklayın ve menüden müşteri e-postalarını seçin.

 

adwords-customer_match

 

Adım 3: Müşteri e-postaları için yeni bir liste oluşturun. Listenizi adlandırmak için tanımlayıcı bir başlık oluşturun. Bunu potansiyel müşteri özelliklerine göre adlandırın (inanın bize şükredeceksiniz). Ardından listenizi içeren dosyayı yükleyin. Bu liste .csv formatında ve maksimum 17 MB büyüklüğünde olmalı (yaklaşık 500 e-posta adresi).

 

adwords-customer_match

 

Bu adresler sadece Gmali adresleri olmak zorunda değil. Google, Gmail adresi kullanmayan kullanıcıların adreslerini de eşleştirmeye çalışacak. Endişelenmeyin, bunu çok güzel başarıyor.

 

adwords-customer_match

 

Adım 4: E-posta listenizden çıkma imkanı veren opt-out bağlantısını ekleyin. Unutmayın, bu zorunlu!

 

adwords-customer_match

 

Adım 5: Üyelik sürenizi belirleyin. Bu adım için varsayılan ve maksimum süre 180 gündür. Bu aslında ortalama satış döngünüze bağlı, ama geride kalan potansiyel müşterileri de yakalamak için süreyi biraz uzun tutmanızı öneriyoruz.

adwords-customer_match

 

Adım 6: Listenizi yükleyip kaydedin. Unutmayın, büyük bir liste ile çalışıyorsanız bu işlem 12 saat sürebilir.

adwords-customer_match

Adım 7: İşlem tamamlandığı zaman yükleme durumunuz “Devam ediyor”dan “Başarılı”ya güncellenecek ve listenizin detaylarını gözden geçirebileceksiniz.

 

adwords-customer_match

 

Adım 8: Unutmayın, Müşteri Eşleştirme anahtar kelimelerin üzerine katman olarak eklenmeli, tıpkı RLSA’larda olduğu gibi. Çünkü Arama ağı üzerinde çalışıyor. Bunu yapmak için listeyi uygulamak istediğiniz reklam grubuna gidin.

Hedef kitleler sekmesine gidin ve ardından remarketing düğmesini seçin. Andından İlgi Alanları ve Remarketing açılır menüsünden doğrudan hedeflemek istediğiniz listeyi seçebilirsiniz.

 

adwords-customer_match

 

Adım 9:  Son adım hedeflemenizi kurmak. Adwords bu program için iki hedefleme seçeneği sunuyor. “Hedefle ve teklif ver” seçeneğini belirleyerek reklamlarınızın sadece seçili listelerinizdeki insanlara gösterilmesini sağlayabilirsiniz veya “sadece teklif” ver seçeneğini belirleyerek reklamları hem listelerinizdeki kişilere hem de ek hedefleme şehirlerinde kriterlere uyan başkalarına gösterebilirsiniz.

adwords-customer_match

Belirli bir grup için belirlediğiniz hedeflemelerin listeye katman olarak ekleneceğini unutmayın. Hedeflemenizde aşırıya kaçmamak için dikkatli olmanız gerekiyor, çünkü bu genel liste boyutunuzu büyük ölçüde azaltabilir.

Müşteri Eşleştirmenin geleceği

Müşteri Eşleştirme ödemeli arama reklamverenlerine sayısız fırsat sunuyor. Google’ın bu hizmeti gelecekte nasıl geliştireceğini görmek için sabırsızlanıyoruz ve öğrendiklerimizi dijital pazarlamada kullanmanız için en kısa sürede paylaşacağız. Bu arada avınız bol olsun!Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Günümüzde e-posta pazarlaması gerçekten çok önemli. Bence en etkili yöntem.

Fikrini söyle

*