14 Kasım 2018

E-Posta Pazarlamasında En Başarılı Kayıt Formu Yöntem ve Testleri

opt in 14 - Kopya

E-posta pazarlamasının temelini isteğe bağlı kayıt formları oluşturuyor (opt in). Kayıt formları ile mevcut müşterileri elde tutmak ve üst satış yapmak üzere bülten aboneliği gibi seçenekler sunuyorsunuz.

Ancak mühim olan sitenizde müşterinin istekle ve kolayca dolduracağı kayıt formları hazırlamak. Aşağıda en iyi kayıt formları için 10 farklı siteden 10 farklı A/B tostu sonuçlarını görebilirsiniz. Her şey e-posta listenizde maksimum erişim sağlamanız için!

1. Kayıt formunuzu manşete koyun

opt-in test 1

 

Yukarıda gördüğünüz gibi kayıt formunu manşete yerleştirmek bu testte e-posta aboneliği oranlarını yüzde 30 artırdı. Aynı zamanda e-ticaret sitesinde satışlar da arttı. Ancak, kafanızı karıştırmak istemesek de aşağıda göreceğiniz gibi kayıt formunu sayfanın üstüne yerleştirmenin abonelikleri azalttığını gösteren testler de var. Peki hangisi doğru?

Content Verve kayıt formunu nereye koyacağını bulmak için test yaptığında şunu fark etti:

opt-in test 2

 

Bu durumda A/B testleri güvenilmez mi?

Kısmen güvenilir dersek daha doğru alır. Ancak bu konudan asıl çıkarılacak ders test sonuçlarının web sitesi tasarımınıza, hedef kitlenize ve ürününüze göre değişiyor olması. Kısacası kayıt formlarını sitenizde manşete mi, yoksa sayfanın altına mı yerleştireceğinizi görmek istiyorsanız test yapın. Kendi test sonuçlarınıza güvenin, başkasını kopyalamayın.

2. Tek tip içerik yerine paket içerik sunun

İçerik derken burada içerik pazarlamayı e-posta pazarlamasıyla birleştirmekten söz ediyoruz. Örneğin e-posta adresi girerek indirilebilecek bir sektör raporunu bir blog yazısının yanına koyabilirsiniz.

Blog yazısı, raporunuzun inandırıcılığını artırarak indirmek için e-posta adresi verecek olanların sayısını artıracaktır. Raporunuzun da blog yazısının inandırıcılığını artıracağını unutmayın. Örneğin, CoSchdule web sitesinde olduğu gibi farklı içeriklerin bir arada verilmesi abonelik oranını yüzde 3,38 artırdı.

opt in test 3

 

Ancak bu düzenleme yüzde 6,08 artırdı.

opt in test 4

 

Kayıt oranının neredeyse iki katına çıkmasından söz ediyoruz! Elbette abonelik için e-posta adresi girme kutusunu ne kadar sık gösterdiğinizde önemli. Örneğin her ziyaretçiye tek piksellik bir kod atayabilir ve bu çerez sayesinde, bir kişiye abonelik formunu haftada sadece bir kez gösterebilirsiniz. Bunu 5 gün olarak ayarlamanız da mümkün.

 

3. Görselli kayıt formu kullanın

Dünya Vahşi Hayatı Koruma Fonu kendisi için önemli bir kayıt formu tasarlamıştı ve bu formu dolduranların sayısını artırmak istiyordu. Önce şunu yaptılar:

opt in test 5

 

Sonra formu biraz basitleştirdiler ve yaptıkları en büyük değişiklik de forma kendi e-posta bültenlerinin ekran görüntüsünü eklemek oldu.

opt in test 6

 

Görselli kayıt formunun yeni sürümü ile abonelikleri yüzde 83 artırdılar. Forma tek bir görsel ekleyerek harika bir sonuç aldılar.

4. Yeni içerik üretin

Yeni ve orijinal içerik üretmek e-ticaret sitenizde satışları artırır. E-posta pazarlaması için sitenizde abonelik formu kullanmak istediğiniz zaman yeni blog yazıları hazırlamak da abonelik sayısını artırır.

Bu pazarlamada kanıtlanmış bir gerçek, ama çoğu e-ticaret sitesi kadro yetersizliği yüzünden buna üşeniyor. Yine de aşağıdaki sonuçlara bakın:

Backlinko’dan Brian Dean’in blog sayfasındaki abonelik formlarında yüzde 54 dönüşüm oranı sağlıyor. Bundan cesaret alan Brian sayfanın üst ve alt kısmına linkler yerleştirmeye karar verdi. Bu linklere tıklayanlar bir yapılacak işler listesi indiriyordu.

 

opt in test 7

 

Gayet olumlu sonuç aldılar. Dönüşüm oranı hemen o gün yüzde 4,82 arttı. Bu da abonelik kayıt oranının yüzde 785 artması anlamına geliyordu!

opt in test 8

 

5. Ek içerik tekliflerinizi hem sayfanın üstüne hem de altına yerleştirin

Devesh Khanal, Brian Dean’in sitesindeki ek içerik tekliflerini analiz ederken dönüşüm oranının sayfadan sayfaya büyük ölçüde değiştiğini fark etti. Sonunda hem blog yazısının altında hem de sonunda link olan sayfaların daha fazla abonelik dönüşümü sağladığını gördüler.

Sayfanın hem üstünde hem de altında ek içerik promosyonu sunan sayfalar, ek içerik sunmayan sayfalardan yüzde 3,8 daha fazla dönüşüm sağlıyordu. Sadece sayfanın altında ek içerik sağlayan sayfaların dönüşüm oranı ise sadece yüzde 1,2 oranında artırıyordu.

Kısacası sayfanın üstüne yapılacak işler listesi gibi bir link eklemek dönüşüm oranını yüzde 315 artırdı.x

 

6. Web sayfasının üstüne pop-up form bindirin

Bu sistemde web sayfasının üstünde pop-up form katmanı görüntülüyorsunuz ve ziyaretçinin otomatik olarak gösterilen bu abonelik formunu kapatıp sayfa içeriğine ulaşması mümkün. E-ticaret sitesi Palmers bunu yaparsa ne olacağını merak etti ve merakının ödülünü aldı: Dönüşüm oranları yüzde 573 arttı.

Bu orijinal kayıt sayfası:

opt in test 9

 

Bu da pop-up form:

opt in test 10

 

Başarılı olmasının sebebi şu: İnsanları abone olmak için ziyaret ettikleri sayfadan farklı bir sayfaya göndermeyin; yani dikkatlerini bölmeyin, alışveriş gibi işlerine mani olarak dönüşümü azaltmayın. Çoğu kişi sırf siz istediniz diye başka sayfaya gitmek istemez.

 

7. Ara sıra insanlara çağrı yapın, kayıt ol deyin

E-ticaret sitenizin ziyaretçilerini ara sıra dürtmeniz iyidir; ancak fazla ısrarcı olmadan, net ve nazik bir dil kullanmalısınız. Her durumda e-posta abonesi sayınız önemli ölçüde artacaktır.

Kadın kıyafetleri satan WomanWithin.com bunu denedi ve 2015 E-Posta ve Mobil Test Ödülleri yarışmasında E-Posta Listesi Oluşturma Kategorisi’nde altın madalya kazandı. Çünkü “abone olun” gibi bir harekete çağrı mesajı kullanarak abone sayısını yüzde 473 artırmıştı.

İşte standart kayıt formu:

opt in test 11

 Bu da abone ol mesajlı ödüllü form:

opt in test 12

8. Yaratıcı abone ol mesajları deneyin

Herkes e-ticaret sayfasında abone ol diyebilir. Marifet fark yaratmak ve standart mesajlara alışık olan insanları farklı mesajlarla abone olmaya ikna etmek. BettingExpert, orijinal ve dikkat çekici bir harekete çağrı mesajı kullandığında dönüşüm oranının arttığını gördü.

opt in test 13

 

Hatta abone ol düğmesinde “30 günlük ücretsiz denemenizi başlatın” yerine “30 günlük ücretsiz denememi başlat” mesajını kullandıklarında tıklama oranının yüzde 90 arttığın gördüler. Sıradan abone ol mesajı kullanmayın, müşteri kaybedersiniz.

 

9. Abone olanlara ne vereceğinizi açıkça söyleyin

Bülteniniz için kayıt formu kullandığınızda müşteride promosyon beklentisi yaratıyorsunuz. Bu yüzden abone olan müşteriye ne sunacağınızı açıkça belirtin.

  • Bülten günlük mü, haftalık mı?
  • Bülteni kimler yazıyor? Dul anneler mi, dağcılar mı, kedi severler mi?
  • Bülteni içeriği nedir? Yazılı bülten mi, video bülten mi?

Abonelik formuna bu tür küçük bir açıklama metni ekleyerek dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz. Aşağıdaki gibi:

opt in test 14

 

10. Kısa form kullanın

Kayıt formu doldurmanın dünyanın en sıkıcı şeyi olduğunu devlet dairelerinden ve e-devlet sitelerinden bilmiyor musunuz? Yine de hastalığa karşı acı ilaç yutmak gibi bazen hepimiz buna katlanmak zorundayız (ziyaretçileriniz de).

Bu nedenle kısa form kullanın, müşteriden gereksiz bilgi istemeyin ve kutu sayısını olabildiğince azaltın. Kısa formları daha çok insan doldurur.

Peki siz form testlerinde nasıl taktikler uyguluyorsunuz? Bizimle paylaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Gayet güzel ve net anlatmışsınız hocam ellerine sağlık.

Fikrini söyle

*