21 Kasım 2018

E-Posta Pazarlamasının Yeni Keşfi: İşlem Bildirimlerinin Yüzde 80’i Okunuyor

email symbol on row of colourful envelopesKullanıcıların bir kayıt veya satın alma sonrasında aldıkları işlem bildirimi e-postaları, pazarlama ve satış alanlarında firmaların dikkatini çekiyor. Kullanıcıların %80 oranında açıp okudukları nadir e-posta türlerinden olan işlem bildirimleri ile markalar pazarlama kampanyalarını iyileştiriyor, çapraz satışları artırıyor ve müşterileri bağlılığı için daha iyi iletişim kuruyor.

İşlem bildirimleri çapraz satışları artırıyor

İşlem bildirimleri, kullanıcıların online portallar, sosyal ağlar, alışveriş veya rezervasyon sistemlerinde işlem yaptıklarında, otomatik olarak gönderilen e-postalar olarak tanımlanıyor. Buna örnek olarak kargo firmalarından gelen sipariş takip e-postaları, online rezervasyon onayları, bir e-ticaret sitesinden yaptığınız alışverişin onaylandığına dair e-postaları ve herhangi bir sitenin üyelik onayı e-postalarını sayabiliriz. Kullanıcılar diğer e-posta türlerinin aksine bu tür işlem bildirimlerini almak istiyor, çünkü içinde gerçekten kendilerini ilgilendiren bilgiler olduğunu biliyor. Bu da e-posta pazarlamasında müşteri bağlılığını artırmak için yeni ve verimli bir kanal sağlıyor.

Otomasyon yetmez, özelleştirme gerekli

optivo Uluslararası Direktörü Jens Fischler, işlem bildirimlerinin doğru kullanıldığında markaya büyük fayda sağladığını belirtti: “İşlem bildirimlerinin en büyük sorunlarının başında bir mağaza veya benzer bir ‘backend’ otomasyon sistemi ile gönderilmeleri var. Yapılan iş için optimize edilmemiş olan bu sistemler, günümüzün modern e-posta dağıtım sistemlerinin çok gerisinde kalıyor. İkinci sorun ise işlem e-postalarına gereken tasarım ve konsept özeninin gösterilmemesi. Neredeyse bütün kullanıcılarının açtığı bu e-postalar, çok az bir uğraşla çok daha dikkat çekici ve görsel olarak cazip bir hale getirilebilir. optivo tüm bu sorunların çözümü olan e-posta otomasyon ve müşteri zekasından yararlanan e-posta sistemlerini firmaların kullanımına açıyor.”

Pazarlama kampanyaları optimizasyonu için

İşlem bildirimlerini promosyon faaliyetleri için kullanan firmalar, pazarlama potansiyellerini başka türlü edinilemeyecek şekilde artırıyor. Pazarlamacılar etkili bir şekilde yeni müşteriler kazanıyor, çapraz satışları artırıyor veya hali hazırdaki müşterilerin fazladan alışveriş yapmalarını sağlıyor. İşlem bildirimleri ile e-posta pazarlaması hakkında dikkat edilmesi gereken noktalar ise şöyle sıralanıyor.

  • İletiye görsel mutlaka görsel ekleme
  • E-postaların marka imajına uygun olması
  • İçeriği kişiselleştirmek
  • Müşteri davranışı verilerini ve geribildirimleri kullanarak içerik oluşturmak

İşlem e-postalarını kullanarak müşteriyle diyalog kurmak mümkün

İşlem bildirimlerinin bir başka potansiyeli ise oldukça sık gönderilmeleri: HTML formatında e-postalar göndermek, özellikle tanıtım ve pazarlama için yararlı oluyor. Tasarım olarak bakıldığında, e-postanın her zaman gönderilme amacına uygun olarak tasarlanması gerekiyor. Buradaki kilit nokta, grafik öğelere ve genel tasarıma aşırı odaklanmaktan kaçınmak. İşlem bildirimlerinin bilgi vermeye yönelik doğal tarzı mesajda korunmalı.

ep2

Müşteriye özel bilgiler verilmeli

İşlem bildirimleri müşteriye tam olması gereken zamanda ulaşıyor. Örneğin bir kullanıcı, belli bir konu hakkında bilgi almak için e-bültene abone olduysa bu konuyla ilgileniyor demektir. Yazılı olarak bilgi vermek haricinde işlem e-postaları, resimler, animasyonlar, videolar ve benzer içerikler kullanarak harekete geçirme mesajı da vermeli. Müşterinin o sırada tam olarak neye ilgi duyduğu bilindiği için, bu ilgiye yönelik içerikler paylaşılmalı.

E-posta pazarlamasında en verimli kanal

İşlem bildirimleri, kullanıcılara ürünler ve hizmetler hakkında ek bilgiler verme açısından ideal bir ortam oluşturuyor. Ek ürün ve hizmet teklifleri, kullanıcı için kişiselleştirilip satışı arttırmaya yönelik olarak otomatik sistem tarafından e-postanın içine ekleniyor. Bu yöntem özellikle bir markadan alışveriş yaptıktan sonra işlem bildirimini açan kullanıcılar üzerinde işe yarıyor, çünkü kullanıcı zaten o markadan alışverişini tamamlamış olduğu için markaya olumlu bakıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*