20 Kasım 2018

E-Ticaret 2016’da Online Perakende ile Büyüyecek, 31 Milyar TL Ciro Yapacak [İnfografik]

https://eticaretmag.com/wp-content/uploads/2016/02/positive-eticaret-online_perakende-perakende-tazedirekt-yatırımBaşta Tazedirekt olmak üzere son zamanlarda birçok büyük e-ticaret sitesinin arka arkaya kapanması, online alışveriş sektöründe sorulara yol açtı. Özellikle de e-ticaret güvenle yatırım yapmaya devam etmek konusunda tartışmalar yaşandı. Ancak sektör güvenini koruyor ve e-ticaret yatırımlar sürüyor: 2015 yılında e-ticaret sektörünün 25 milyar TL ciro hacmine ulaştığı, 2016 yılında ise 31 milyar TL ciro hacmini geçeceği öngörülüyor. Çok kanallı uygulamalar ile de online perakendenin, toplam perakende pazarı içerisinde yüzde ikilik bir dilimi elde edeceği hesaplanıyor.

31 Milyar TL

Sektördeki son gelişmeleri yorumlayan Positive A Digital Approach Kurucu Ortağı Caner Istı, “E-ticaret sektöründe 3. atılım dönemini yaşıyoruz. İlkini 2000’lerde internetin gelişimi ile yaşadığımız bu dönemin ikincisini 2010’da private shopping ve grup satın alma siteleri ile yaşanmıştı. Üçüncü atılım dönemi ise e-perakendeciler ve çoklu kanal uygulamaları ile yaşanacak” dedi.

Istı, “E-ticaret sanılanın aksine önemli yatırım isteyen ve maliyeti düşük olmayan bir kanal. Özellikle sadece onlineda hizmet veren markalar için operasyonel anlamda da büyük yatırımlar gerektiriyor. Tüketici bağını kurmuş olan perakendeciler için de büyümeyi tetikleyen ve 360 derece görünürlük sağlayan bir satış kanalı oluşturuyor. Bu durum kaygıların tersine, önümüzdeki süreçte sektördeki istikrarlı büyümenin önünü açacak ve özellikle çoklu kanal e-ticaret yatırımları hızlanacak” dedi.

Asıl büyüme online perakende

Yüksek yatırım maliyeti veya hatalı ROI analizinin e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalar için en büyük tehlikeler arasında olduğunu dile getiren Istı, deneyimli perakende firmaların bu konuda avantajlı olduğunu belirtti: “Kendi e-ticaret sitelerini kuran ve açık pazar E-ticaret platformlarında varlık gösteren perakende firmaları hızlı bir büyüme eğrisi sergiliyor. Aynı şekilde sektöre doğrudan E-ticaret sitesi olarak girmiş birçok markanın da kendi fiziksel mağazalarını açtığını görüyoruz. Omni channel stratejiler ile yatırımlarını sağlamlaştırıyorlar ve büyüme ivmesi elde ediyorlar. Bu ivme, tüm E-ticaret sektörünün büyümesine katkı sağlıyor”.

E-ticaret sektöründe altyapı ve talep dengelerinin artık yerine oturduğunu belirten Istı, çoklu kanal uygulamaları ile şirketlerin farklılaşarak yeni bir rekabet dönemine girdiklerinin altını çizdi. “Bu dönemde tüketicilerini tek bir kanalda değil tüm kanallarda takip eden, anlayan ve sunduğu çözümler ile ve onlara benzersiz bir müşteri deneyimi yaşatan markalar kazanacak” dedi.

Yabancı markaların e-ticaret yatırımları devam ediyor

Yabacı yatırımcı çekmekte zorlanan E-ticaret sektör dinamiklerine bakıldığında, hali hazırda hizmet veren yabancı perakende markalarının operasyonlarına e-ticareti de eklediği gözlemleniyor. Caner Istı bu noktada da e-ticaret yatırımlarına olumlu bakıyor:

“E-ticaret ülkemizde hala gelişmekte olan bir sektör ve pek çok kez olduğu gibi son gelişmeler ile birlikte ‘E-ticaret balonu patladı patlayacak’ tartışması tekrar gündeme geldi. Ancak ben buna katılmıyorum. Günümüzde yabancı spor markaları da Türkiye’deki online sitelerini açıyor. Giyim, moda ve perakende alanında ülkemizde hali hazırda faaliyet gösteren yabancı markalar uzun süredir belirli seviyede tuttukları yatırımlarını şimdi artırıyorlar. 2016’da bunlara yeni markalar da eklenecek gibi görünüyor. Bütün yatırımlar sektörün şu anki gelişim sürecine olumlu etki ediyor. Geleneksel mağazalar da kendi e-ticaret sitelerini açıyorlar. E-ticaret markaları ise ya fiziksel mağazalarını açıyorlar ya da bu arayıştalar. Sonuç olarak hem fiziksel hem de sanal ortamda bulunup çok kanallı pazarlamaya yöneliyorlar.”

positive-eticaret-online_perakende-perakende-tazedirekt-yatırımSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*