19 Kasım 2018

E-ticaret Altyapı Sağlayıcısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Eticaret AltyapıE-ticaret sektörünün 2012 yılında 30,6 milyar TL’lik bir hacme ulaşması kendi girişimini kurmak isteyenleri heyecanlandırsa da e-ticaret sektöründe yer almak pek de kolay değil. Gelişen teknoloji ve internet kullanımının yaygınlaşması bir internet sitesi açmayı kolay hale getiriyor; ancak online alışveriş platformu oluşturmak için oldukça ciddi bir altyapı kurmak gerekli.

Türkiye’de şu an yaklaşık olarak 12.000 civarında e-ticaret sitesi olduğu tahmin ediliyor. Bu kadar çok şirketin arasından sıyrılmak için farklılaşmanın önemi oldukça fazla. E-ticaretin kolay olduğunu düşünenlerin bu işin de aslında normal bir ticari işten farkı olmadığını göz önünde bulundurarak bu işe girmeleri gerekiyor. Aksi takdirde sonuçlar pek de istenildiği gibi gitmeyebilir.

E-ticaret sitesi açmadan önce, hedef kitlenizi belirlemeli, iş planınıza karar verip, pazarlama stratejileri oluşturmalısınız ve daha da önemlisi kuracağınız e-ticaret sitesinin altyapısını çok iyi oluşturmalısınız. Online alışveriş 7/24 hizmet veren bir sektör olduğu için sitenizin İsviçre saati gibi çalışıyor olması gerekiyor. Ürün görselleri, satın alma linkleri ve ödeme sayfalarında çıkacak bir problem kullanıcıların doğrudan sitenizi terk etmesine sebep olabilir.

İnternet üzerinden satış yapan markaların sayılarının artmasıyla beraber e-ticaret firmalarına altyapı hizmeti sağlayan şirketlere olan talep de artıyor. Sektöre yeni giren firmalar, internet altyapı hizmetlerini yaptırtmak için bu firmaları tercih etmeyi seçiyor. 2012/13 Dosyamızda altyapı sağlayıcıları 2012 yılının kendileri için oldukça yoğun ve güzel bir yıl olduğuna değinmişler ve birçok farklı şirkete bu altyapı hizmetlerini sağladıklarından bahsetmişlerdi. Artan talep ve sektörün büyümesiyle beraber, altyapı hizmeti sağlayan şirketlerin de sayısı da yükseliyor. Peki bu kadar çok alternatif arasında altyapı hizmeti sağlayan bir şirket seçmeden önce nelere dikkat etmek gerekiyor?

İlgili haber: Yeni Başlayanlar İçin E-ticaretin Avantaj ve Dezavantajları

Çalışmayı düşündüğünüz şirketin daha önce çalıştığı şirketlerin internet sayfalarını inceleyin.

Altyapı Sağlayıcı

Altyapı sağlayıcısını daha önce hazırladığı internet sitelerine göz atmak, o firmanın tasarım konusunda ne tür işler yaptığını dair size fikir verebilir. Tabii ki sadece tasarım önemli değil, girdiğiniz sitenin içinde farklı kategorileri ve sayfaları ziyaret etmeli, sepete ürün eklemeyi ve çıkartmayı deneyebilirsiniz. Sistemin nasıl çalıştığını, hata verip vermediğini görebilir ve ödeme sayfasının nasıl işlediğine göz atabilirsiniz. Eğer bu işlemler sırasında sayfalarda olmadık hatalarla karşılaşıyorsanız, bu altyapı firmasından kaçının.

Bir altyapı sağlayıcısıyla çalışmaya başlamadan önce altyapı hizmetinin bedeli, aylık ücretleri, sunucu ve SSL sertifika ücretlerinin yanı sıra teknik destekler hizmetlerinin ne kadar tuttuğuyla ilgili bilgilerin öğrenilmesi gerekiyor.

Şirketin sağladığı hizmetlerin, tüketiciler üzerinde nasıl bir izlenim yarattığını gözlemlemeye dikkat etmeye çalışın. Eğer kullanıcılar sürekli olarak benzer bir problemden şikayet ediyorlarsa bu, sitenin altyapısında bir sorun olduğunu gösteriyor olabilir ve bu da altyapı hizmeti sağlayan şirketin hanesine negatif bir puan olarak eklenebilir.

E-ticaretin en çok kafalarda soru işareti oluşturan güvenlik sorunu ise öne çıkan bir diğer önemli etken. Sağlayıcıdan ödeme sistemleri ve SSL sertifikaları hakkında ve kredi kartıyla ödemelerde ne tür güvenlik hizmetleri sağladıklarını öğrenin. Kredi kartı dolandırıcılıkları şirket büyüdükçe sorun teşkil edebilecek bir durum ve başınıza böyle bir şey gelmesi kullanıcılarınızın güvenini sarsabilir.

Altyapı sağlayıcısının sunduğu hizmetlerin, şirketinizin sistemleriyle kolay bir şekilde çalışabilecek olmasına dikkat edin.

Altyapı Sağlayıcı

Altyapı sağlayıcısının, şirketinizin stok yönetimiyle olan entegrasyonunun nasıl olacağını inceleyin. Yoğun alışveriş dönemlerinde stoklarınızda biten ürünlerin, sitenizde ürünün stokta görünmesi sizin için problem oluşturabilir. Bu yüzden altyapı sağlayıcınızın sizin stok sisteminizle entegre bir şekilde çalışıyor olması oldukça önemli.

Bazı altyapı sağlayıcıları internet tarayıcısı üzerinden şirketlere yönetim paneli hizmeti de sunuyor. Bu paneller sayesinde e-ticaret firması ürün özelliklerinin yönetimi gibi işlemleri bu paneller üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bu özellikle beraber önemli promosyonlar ya da kampanyalar düzenlediğiniz de fiyat değişimi ya da indirim seçeneklerini hızlı bir şekilde bu panel üzerindendüzenleyebilirsiniz. Anlaşmayı düşündüğünüz sağlayıcının bu tür hizmetler sunup sunmadığını araştırmak da bu noktada oldukça önemli. Bunun yanında sağlayıcının sunduğu araçların sizin sisteminizle kolay ve entegre bir şekilde çalışıp çalışamayacağını da anlaşmaya oturmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken faktörler arasında yer alıyor.

İlgili haber: E-ticaret Sitelerinin Yaptığı 6 Kritik SEO Hatası

Bir önemli nokta da çalışmayı düşündüğünüz e-ticaret altyapı sağlayıcısının pazarlama ve SEO konularında destek sağlayıp sağlamadığını araştırmak. Online pazarlamanın siteye trafik çekme konusunda oldukça önemli bir yeri var ve yeni kurulan bir şirketin bu yöntemleri kullanmasının marka için oldukça önemli bir yeri bulunuyor. SEO ve Google aramalarında altyapı sağlayıcısının çalıştığı şirketleri araştırmak da bir diğer yöntem. Bu arama sonuçlarında şirketlerin Google Rank’ini görebilirsiniz ve SEO çalışmalarının meyve verip vermediğini yine bu aramalar sonucunda görme şansı bulabilirsiniz.

Altyapı sağlayıcınızın ne kadar kısa sürede size teknik destek sağladığı da e-ticaret sektöründe çok büyük önem taşıyor. 7/24 hizmet veren bir sektör olduğu için siteniz de bir sorun çıkması, satışlarınızın aksamasına sebebiyet verebilir. Kullanıcılar sorun yaşadıkları zaman siteyi terk edebilir ve yaşadığı sorundan dolayı da sitenizi tekrar ziyaret etmeyebilir. Bu yüzden de sağlayıcınızın size sunduğu teknik desteğin hızlı ve sorunsuz işlemesi gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. HakanDemirci der ki:

  künyelerine dikkat etsinler yeter alışveriş yapanların.künyesi açık olmayan şirketlerden alış veriş yapan zaten naylon fatura hatta kesmiyor bile.ilk aşamada hazır epaketlere yönelmekte fayda var.kodlamaya açık olan bir eticaret sitesinde her an hata olabilir.hazır paket alırlarsa sorun ortadan kalkar onlara bu sorunun çözülmedği takdirde gerekli mercilere ulaşırsınız.

 2. E-ticaret altyapı sağlayıcısı seçerken dikkat edilecek bir nokta da, bu hizmeti veren firmanın e-ticaret paketlerinin demolarını incelemek olmalı, her firmanın kendine göre kullanım kolaylığı sağlayan ve zaman tasarrufu sağlayan farklı özellikleri var, kendi işinize en uygun e-ticaret altyapısını bulmak için bu demoları denemeniz ihtiyacınız olan özellikleri karşılayıp karşılamadığını görmek açısından önemlidir, demoları incelerken eksikleri ve artıları görebilir buna göre karar verebilirsiniz.

 3. Ahmet der ki:

  Özellikle KOBİ ler eticaret sitesi açacaklarsa kulandıkları stok programı ile (Nebim,Logo,Netsis vb) sitenin entegre olması en önemli konu. Bazı eticaret sağlayıcıları bu entegrasyonu fahiş fiyatlara (4000-5000$)yaparken kimileri de 1000$ seviyesinde yapıyor. İlk etapta parasından dolayı bu entegrasyonda kaçanlar ileride çok büyk bir hata yaptıklarının farkına varıyorlar. Çünkü ürün çeşiti 3000-5000 kalemin üzerine çıktığında artık stok,fiyat vs takip etmek imkansız zor olmaya başlıyor(sadece bu işe ayıracak 2-3 elemanınız yoksa tabi). Ayrıca siteden muhasebe programına akışta -günde 100 siparişin üstüne çıkıldığı seviyelerde- sipariş düştüğünde müşteri bilgilerinin otomatik olarak muhasebe programına aktarılması hız ve verimliliği arttıran bir etken oluyor.

 4. El-SE der ki:

  E-Ticaret Çok karlı bir iş olduğu gibi riskli ve emek gerektiren bir çalışma eğer gerçekten satış yapmaya kararlıysanız emek veriyorsanız yaparsınız. Ama sadece bir hevesle başlayıp 2 gün sonra bırakırsanız bundan zaten bir dönüş olmaz. Benim e-ticaret olarak çalıştığım bir firma var hizmetinden çok memnunun destek konusunda ne zaman arasam seferber olup sorunumu çözmeye çalışıyorlar.
  Muhasebe programı olarak yapmış oldukları entegrasyonlar da var nebim netsis sentez akınsoft micro gibi ticari yazılım entegrasyonlarıı da yapıyorlar Ahmet beyin de yukarıda açıkladığı gibi http://tsoft.com.tr/eticaret_ticari_yazilim_entegrasyonlari.php .
  Demolarına gelince sektörde çoğu firmanın demosunu inceledim TSOFT gibi profesyonel bir alt yapı görmedim helal olsun yazılımlarını sürekli geliştiriyorlar.
  Hatta bir referanslarının haberini gördüm sıfırdan başlayarak 1,5 senede 3.000.000 TL ciro ya ulaşmışlar tsoft ile beraber çalışarak. http://tsoft.com.tr/e-ticaret_haberler_etesettur_yatirim_aldi.php
  İncelemenizi öneriyorum.http://tsoft.com.tr
  İyi çalışmalar

 5. E-ticaret maliyetlerinizi yıllık kiralama bedeli ödemeden yıllık sadece hosting bedeli ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz.ayrıca satış yöntemi olarak alternatif pazarlarla entegre bir yapıda çalışarak reklam maliyetlerinizi düşürebilirsiniz ve gerçek manada para kazanabilirsiniz.ayrıca muhasebe ve erp entegrasyonlarımız mevcuttur.kapalı sistemler yıllık kiralama maliyetlerini her yıl karşılamak durumunda kalırsınız. Ve sitenizle alakalı ne bir tema değişikliği nede ek bir ilave Xml entegrasyonu geliştirirebilirsiniz veya kişisel bir projenizi veya yazmak istediğiniz modülü kapalı sistemlere entegre edemezsiniz.
  Detaylar için bize ulaşabilirsiniz e-ticaret yazılımda yeni katmanlar ve yeni yollarda ilerlemek ve yol almak isteyenler sitemizi ziyaret etsinler lütfen:-) e-ticaret sektöründe şaşırmak istiyorum diyenlerde ziyaret edebilirler.
  http://www.alternatifpazarlar.com

 6. mustafa der ki:

  Alternatif pazarlar tamamen fiyasko kandırmaca paranızı kaptırmayın e- ticaret masalıyla kandıRIP paranızı alıyorlar bir noktadan yakalayıp paranızı aldıktan sonra kaleye bile almıyorlar

 7. emir der ki:

  Benim görüşüm bu tsoft a bulaşmayın kıllandım ben bu adamlardan. Dh de olsun orda burda olsun her yerde sanki kullanan biriymiş gibi reklam kokan mesajlar atıyorlar. Belli ki kendileri. Eğer bu yazıyı okuyan t softtan biri olursa notum: yaptığınız çok basit ve aşağılık bir davranış. Adam gibi diyin ki ben tsoft tanım bizim sistemi bir inceleyin. Niye böyle ucuz numaralara giriyorsunuz?

 8. T-Soft reklamı yapan arkadaş, cironun yazılımla ne alakası var anlamadım? Kurşun kalem satıp 3 milyon ciro yap da görelim.. Verdiğiniz trafik miktarı da çok düşük. 3 milyon ciro için sınırsız trafik olmalı, en üst paketiniz bile aylık 75 gb. Paket alacaktım ama trafik konusunda hiç iyi yorumlarınız yok. En iyisi sıfırdan yazdırmak.

 9. Detaylı bilgilendirmeler için teşekkürler. Ben ideasoft kullanıyorum ancak memnun değilim.

Fikrini söyle

*