16 Kasım 2018

E-Ticaret Buluşmaları ve Türkiye’de E-Ticaretin Geleceği

Burç0

E-ticaret firmaları için geliştirilmiş rakip fiyat takip yazılımı Prisync’in kurucu ortağı ve CEO’su Burç Tanır, e-ticaret girişimcilerinden oluşan aktif bir topluluk oluşturmak üzere son 4 aydır İstanbul’da e-ticaret buluşmaları düzenliyor. E-Commerce Meetuplar’ın beşincisi ise 5 Ağustos Çarşamba akşamı Dwarf Planet’de düzenlenecek.

Biz de bu fırsattan yararlanarak 20’yi aşkın ülkede her ölçekten e-ticaret firmasına fiyat raporlama çözümleri sağlayan Prisync.com ekibinden Burç Tanır’a Türkiye’de e-ticaretin geleceğini sorduk. Kendisi de mobil ticaretten dikey sitelere uzanan bir çizgide sorularımızı samimi bir dille yanıtlayarak e-ticarete atılan genç girişimcilere değerli ipuçları verdi.

Prisync’in sektörde nasıl fark yarattığından söz eder misiniz?

Prisync e-ticaret firmalarının rakiplerinin fiyatlarını otomatik olarak takip edebildiği bir yazılım. Firmalar bu hizmeti kullanarak kendi ürünlerini ve rakiplerinin ürünlerini belirleyip rakiplerinin fiyatlarını raporluyor ve böylece rekabetçi fiyat politikaları izleyebiliyorlar. Özel algoritmalar ve crawler’lar kullanan sistemimiz rakip firmaların fiyat verilerini web sitelerinin ön yüzünden çekiyor.

Bulut üzerinden web arayüzüyle hizmet vererek genç girişimcilere ve sektöre yeni giren startuplara uygun maliyetli bir çözüm sunuyoruz. Ayrıca dileyen müşterilerimize Excel tabloları içeren günlük e-posta raporları gönderiyoruz. 20 ülkede faaliyet gösteren markamız yurt içi ve yurt dışı firmaları hedefliyor. Uluslararası portföyümüze Avustralya, Güney Afrika, Litvanya ve İngiltere’deki firmalar dahil bulunuyor (son olarak Hindistan’dan bir müzik aletleri firmasıyla çalışmaya başladık).

Bulut bilişim üzerinden yönetilen hizmetler modeliyle çalışıyoruz. Böylece müşterilerimiz e-ticaret siteleri raporlamaya değil, satışa odaklanarak diğer hizmetleri dış kaynak mantığıyla kullanıyor.

burç1

E-ticaret ne hızla mobile kayıyor?

En azından Hindistan gibi mobil ticaretin yüzde 72’ye ulaştığı ülkelerde mobil sitelerden mobil uygulamalara hızlı bir geçiş olduğunu görüyoruz. Mobil cihaz kullanıcısı için mobil alışveriş zaten en doğal olan alışveriş yöntemi. Türkiye’de de mobile geçiş olacak.

Ancak çok kanallı satış-pazarlamanın yakın gelecekte mobil, masaüstü, laptop, akıllı takılar, markaların kendi online mağazaları, sahibinden.com gibi pazar yeri siteleri ve hatta fiziksel mağazalar üzerinden yürüyeceğini söyleyebiliriz. Bu trend Türkiye’deki girişimcilerin de dikkatini çekiyor. Örneğin şirket blogumuzda en çok okunan yayınlarımız arasında Hindistan’la ilgili e-ticaret haberlerimiz yer alıyor.

E-ticaretin önündeki en büyük engel nedir?

Online ve mobil ödeme platformları Türkiye’de hızla yaygınlaşmalı. E-ticaret ve özellikle mobil ticaret için sanal pos entegrasyonu şart ve iyzico gibi hizmetler bu alanda büyük bir açığı dolduruyor. Çünkü herkes site kurup hemen satışa başlamak istiyor, ama bunun için bir kanal yok. İşte iyzico gibi ödeme platformları bu noktada sektörün önünü açıyor.

Kısacası, Türkiye’de altyapının gelişmesinden çok bu firmaların gelişmesi ve bulut çözümleri sunması önemli. Prisync.com da hizmet olarak yazılım (SaaS) modeli ile bulut çözümleri sunuyor. Sonuçta Türkiye’de mobil penetrasyonun artması yeterli olmuyor. Mobil ticaretin gelişmesi için firmaların e-ticaret altyapı çözümlerinden yararlanıp bir an önce satışa başlaması gerekiyor.

Facebook satın alma düğmesi ve e-ticaretteki rolü

Bu noktada mobil ticaret için Facebook satın alma düğmesi ve muadilleri de gelecektir. Çünkü B2B dahil hemen tüm startuplar satış yapmak için online perakendeye atılmak istiyor. Facebook’un dev hedef kitlesi üzerinden doğrudan satış yapmak da en temizi. Sonuç olarak doğrudan satış, reklam ve ortak pazarlama yerine e-ticaret gelirinizi sadece Facebook ile paylaştığınız bir sistem.

Burç6

Mobil web sitesi mi, mobil uygulama mı?

Hindistan’da mobil uygulama mobil sitelerin önünde. Bizde ise önce mobil web sitesi geliyor, çünkü tüketicimiz de uygulama yerine mobil siteyi tercih ediyor. Tek tek markaların uygulamaları yerine hepsiburada.com yazıp oradan alışveriş yapmayı kolay buluyor.

Ancak bu tür sitelerde ürün sayfasına tıkladığınız zaman ilgili markanın mobil uygulamasını akıllı telefona indirmek için bir öneri bağlantısı alabilirsiniz. Yine de farklı uygulamalar yerine farklı markaları satan pazar yeri sitesinin uygulamasını kullanmak Türkiye’deki tüketiciye daha çekici geliyor.

Pazar yerleri mi öne çıkıyor, marka siteleri mi?

Markalar pazar yerlerinde varlık gösterseler bile önce kendi e-ticaret sitelerine odaklanmayı seçiyor. Örneğin LCWaikiki’nin çok güzel bir sitesi var. Markalar bu noktada mal tedariki de yapıyorlar, örneğin n11 sitesini de hepsiburada gibi bir satış kanalı olarak görüyorlar, ama önce kendi kanallarına odaklanıyorlar.

Uygulamalar da ancak kendi markanızın e-ticaret kanalını oluşturuyorsunuz önemli. Böylece müşteri bağlılığını artırarak müşteriyi elde tutuyor ve kendi markanızdan daha fazla alışveriş yapmaya yönlendiriyorsunuz. İnternette herkesin dükkanı var, ama mobil uygulamanızda sadece sizin dükkanınız var.

Burç3Hindistan’da siteler kapanıyor, mobil uygulamaya geçiyorlar

Hindistan’ın durumu farklı: Hindistan’da her biri 2-3 milyar dolarlık 4-5 büyük pazar yeri oyuncusu var ve bunlar pazarı ele geçirdiği için tüketicinin de telefonuna onlarca uygulama kurmak yerine bir-iki uygulama yüklemesi yeterli oluyor. Hindistan’daki şirketler buna güvenerek mobil sitelerini kapatıp uygulama ticaretine geçiyorlar.

Tüketici Türkiye’de de birbirine rakip çok sayıda mobil siteden alışveriş yapabilir, ama hepsiburada’nın mobil uygulamasını bir kere kullandıysa başka uygulama kullanmadan ondan devam edecektir. Bu nedenle mobil ticarette müşteriyi elde tutma dinamikleri PC ekranı kullanan online ticaretten daha farklı. Yine de Türkiye’de mobil ticaretin tıpkı Avrupa’da olduğu gibi mobil siteden mobil uygulamaya kayacağını öngörüyorum. Pazar olgunlaştıkça göreceğiz bunu.

Dikey ticaret ve niş site eksikliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin e-ticarette en büyük eksiklerinden biri de dar hedef kitleye ulaşan niş siteler olmaması. Örneğin çalıştığımız sitelerden biri sadece kuşyemi satıyor. Türkiye’de pazarın istikrarlı olması için bu tür örneklerin yaygınlaşması lazım. Bu çemberi kırmak tüketicinin Türkiye’de mobil alışverişe alışmasını sağlayacaktır. Buna e-ticarette ikinci dalga da diyebiliriz. Mobil cihazlar gittikçe yaygınlaşıyor ve ülkemizde de akıllı telefonların e-ticarette öne çıkacak olması kaçınılmaz görünüyor.

Gelecekte bütün perakendenin online perakendeye dönüşmesi sürpriz olmayacak. Tabii burada pazar hacmi de önemli. İngiltere’de toplam perakendenin yüzde 10’u online perakende. Bizde ise online perakendenin payı sadece yüzde 1. Bu açık zamanla kapacaktır.

12

E-ticaret buluşmaları girişimcilerin bu sorunları çözmek için bir araya geldiği bir etkinlik

Dikey siteler niş ürünlerin bile internette güvenle satıldığını göstererek tüketiciyi online perakendeye yönlendirecektir. 1-2 yıl zorlansalar da dikey siteler Türkiye’de online perakendeye öncülük etmeli. Bu da aslında işbirliğine dayalı bir rekabet modeli: Tüm e-ticaret siteleri birbirine rakip, ama pazarı büyütme anlamında hepsi online perakende sektörünün paydaşı ve bu nedenle birlikte çalışmaları gerekiyor.

E-commerce Meetup etkinliğinde yapmak istediğimiz şey de girişimcilere birbirlerine destek olmalarını söylemek. Pazar birlikte büyüsün, biz de pazarda daha büyük pay sahibi olalım mantığı işlemeli. Önceliğimiz kendi markamızı güçlendirmenin yanı sıra e-ticareti genel olarak yaygınlaştırmak olmalı.

Herkesin yararına ücretsiz bir buluşma

E-commerce Meetup bu bağlamda yaratıcı bir platform oluşturuyor. E-ticaret sektöründeki girişimciler birbirini tanıyor. Örneğin bir girişimcinin saat sitesi varken diğerinin kozmetik sitesi olabiliyor. Ancak aynı pazarda rekabet etmeseler de aynı dijital ajansla çalıştıkları için SEO konusunda aynı bilgilere sahipler. Birbiriyle tanışıyor ve birlikte gelişiyorlar. E-ticaret buluşmaları, e-ticarete yeni atılan girişimcilerin de sektörde bu işi birebir yapan girişimcilerin tecrübesinden yararlanmasını sağlıyor. E-Commerce Meetup bu noktada gelecek vaat ediyor ve daha yeni başlayan etkinliğimize Mediamarkt, Vestel ve Saat ve Saat temsilcilerinin katılması bunu gösteriyor.

Girişimci ruhu

Türkiye’de düzenlenen birçok e-ticaret buluşması var fakat bunlar daha çok seminer tadında geçiyor. Biz ise işe atılan yeni startupların sektörde tecrübeli olan girişimcilerle masaya oturarak sohbet ettiği ve fikir geliştirdiği doğal bir ortam yaratıyoruz. Bu noktada navigasyon aletleri satan uzmanteknoloji.com gibi dikey e-ticaret sitesi açan yeni girişimcileri, küçük ve orta ölçekli işletmeleri davet etmeye çalışıyoruz. Ürün tedarikçilerini davet etmemizin sebebi de e-ticaret sitelerinin yeni markalarla portföyünü geliştirmesini sağlamak.

Burç8

Beşinci buluşmamız

Bu buluşma bizim beşinci buluşmamız, ancak etkinliğimizi deneysel tutuyor ve konuları önceden belirlemek yerine, gündemin sohbet sırasında kendiliğinden ortaya çıkmasına izin veriyoruz. Buluşmalarımızı Periscope ile internetten yayınlamayı da amaçlıyoruz. Yurt dışı versiyonu için ise her tarafın üçer kişi halinde masaya oturduğu görüntülü Skype görüşmeleri yapmayı hedefliyoruz. Böylece yerli-yabancı melek yatırımcıları, üreticileri, pazar yeri sitelerini ve markaları bir araya getirmek istiyoruz.

Gelecek buluşmalarımız üniversite kampüslerinde olacak. Bu noktada organizatör firmaya dönüşme amacımız yok. Tek amacımız e-ticarette know-how’ın ve uzmanlığın artması. Ancak e-ticaret firmaları isterse yurt dışına E-tohum tarzı geziler düzenleyebiliriz, ama bunu hiçbir zaman için bir gelir modeli olarak görmüyoruz. Çünkü biz bir organizasyon firması değiliz. Buna karşın buluşmalarımızda e-ticarette satışları artırmayı yönelik fikirler ortaya çıkıyor.

İki saatte teslimat gerçeği

Örneğin ABD’de online satın alınan ürünü iki saatte evinize getiren lojistik startupları var. E-ticaret siteleri bunlarla anlaşıyor ve bizdeki kargo şirketlerinin tersine sadece anlaşmalı yerlerle çalıştıkları işlerini yüksek performansla yerine getirebiliyor. Elbette bu e-ticaret sitelerinin rekabet gücünü artıran bir hizmet ve bu sistemin Türkiye’ye girmesi e-ticaret pazarını güçlendirecektir.

Fiziksel mağaza ve e-ticaret entegrasyonu

Bu noktada Amazon da iyi bir örnek: Amazon’un müşterisi e-ticaret devinden kendi fiziksel mağazalarını da açmasını istiyor. Amazon da buna karşılık olarak Avrupa ve ABD’de AmazonFresh mağazalarını yaygınlaştırıyor. Bu tür çok kanallı yaklaşımlar Türkiye’de Mediamarkt’a ek olarak kendi mağazalarında da satış yapan firmalara destek olabilir. Çünkü online ve fiziksel mağazaların birbirinin satışlarını artıran bir sinerji yarattığını görüyoruz.

Mantık da basit aslında: Pazar yeri e-ticaret sitesine toptan satış yapmak yerine, kendi mağazanız veya sitenizde yüksek kârlı perakendeden söz ediyoruz. Türkiye’de kendi kanalını oluşturmak yeni girişimciler için masraflı bir yatırım. Ancak burada da offline mağazaların artık online siteler gibi işlediğini ve işleyeceğini görmek gerekiyor.

Burç4

Beaconlar restoranla sınırlı değil

Örneğin müşterinin restoranda kendi akıllı telefonuyla menü sipariş etmesini sağlayan ve mobil cihaza ürün kampanyalarını Bluetooth üzerinden gönderen beaconlar var. Bunlar, fiziksel mağazası olmakla birlikte kendi online sitesi olmayan markaların bile pazar yeri sitelere ek olarak kendi e-ticaret faaliyetlerini yürütmesini kolaylaştırıyor.

Bu bağlamda e-ticarette yeni bir katma değerli hizmet devreye girdi bile: Google Analytics’in offline karşılığı olan “fiziksel mağaza içi analiz hizmetinin” beaconlarla izlenen fiziksel müşteri davranışlarına entegre edilmesi.

Fiziksel mağazalar online olacak

Bugüne kadar elimizde online müşteri ve fiziksel müşteri verileri vardı. Ancak şimdi müşterinin online etkileşim destekleyen fiziksel ortamda nasıl davrandığını ve online müşteri ile offline müşteri davranışları arasında nasıl gidip geldiğini görebileceğiz (müşterinin hangi reyonda ne kadar vakit geçirdiğinin beaconlarla anlık olarak izlenebilmesi gibi).

Şimdi bu ve daha fazlasının rahatça konuşulduğu ve hem networking hem de ekosistem yaratan bir buluşma ortamı düşünün. İşte E-commerce Meetup bu.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Eyüp Tunçer der ki:

    e-ticaretin en büyük sorunlarından birisi de; Gönderilen ürünlerin hasarsız bir şekilde son kullanıcıya ulaştırılması.
    Bu sıkıntı ile alakalı çözümleri sizler ile paylaşabilirim.
    mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

  2. Memduh Kaya der ki:

    Eticaretin önemli adamları herkesin davet edilmediği bir ortamda büyük kulup içerisinde buluşuyor sürekli.

Fikrini söyle

*