16 Kasım 2018

Türk E-ticaret CEO’ları Hangi Okullardan Mezun?

2006_Istanbul_Bayezit_Meydani_600
”Akıl kişiye sermayedir ”

Bu söz, başarıyı kendine düstur edinmiş kişilerde parlak hikayelerle sonuç verir.

Kişisel gelişim kitaplarından fırlayan cümlelerle konuşmak istemeyiz ama bu aforizmayla, yeterince istekli ve doğru atılımlarla bugün adından söz ettirmeyi başaran girişimcilerden bahsediyoruz.

Bu yazımızda, ilk iş deneyimleri  oldukça başarılı olan ve kimi zaman riske attıkları şeyler ile yakaladıkları fırsatları çok iyi değerlendiren başarılı  Türk e-ticaret sektörü CEO’larının eğitim hayatlarına dair künyelerini incelemeye çalışacağız.

Ali Şahin: Misspera

ali-sahin-misspera
Markafoni’nin girişimlerinden Misspera.com’un CEO’su Ali Şahin, Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Fakültesi mezunu.

Aslı Gökdere: Evmanya

asli-gokdere
Lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. Ardından aynı üniversitede İşletme master programını bitirdi. İş hayatına Genpa, Kariyer.net ve Hürriyet gibi kurumlarla atıldı.

Başak Taşpınar Değim: Armut.com

basak-taspinar-degim-armut.com
Değim, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu. Koç Üniversitesi’nde MBA programını tamamladı ve sonrasında Coca Cola Pazarlama ekibine katıldı. Nielsen BASES ve Revlon’da kariyerine devam etti. Sonrasında ise hizmet sektörü ile tüketicileri bir araya getiren Armut.com‘u kurdu.

Burak Ertaş: Sahibinden.com

burak-ertas-sahibinden-com
Ertaş, ODTÜ Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu. Koç Üniversitesi’nde ise İşletme MBA programını tamamladı. İş hayatına, henüz öğrenciyken Odak Software’i kurarak adım atan  başarılı iş adamı, kariyerine Turkcell ile devam etti. 2009 yılından bu yana ise Türkiye’nin önemli e-ticaret sitelerinden biri olan Sahibinden.com‘un CEO’su.

Bulut Dur: Outletim.com

bulut-dur-outletim-com
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olan Bulut Dur, 10. yılını kutlayan Outletim.com‘un kurucu CEO’su.

Demet Mutlu: Trendyol

demet-mutlu-trendyol
Demet Mutlu,  Newyork Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Harvard Üniversitesi’nde sürdürdüğü MBA prorgramını ise yarım bırakarak , tüm zamanını  Trendyol’a ayırmaya başladı.  Sonuç olarak da başarılı bir e-ticaret sitesinin  kurucusu olmayı başardı. Dijital pazarlama konusunda uzman.

Deniz Ertaner: Bonvagon.com

deniz-ertaner-bonvagon
Online alışveriş sitesi Bonvagon’un kurucusu Deniz Ertaner, Bilkent Üniversitesi mezunu.

Esra Bilik: Mecrea.com

esra-bilik-mecrea
ODTÜ İşletme Fakültesi mezunu. Aynı zamanda sosyoloji bölümü ile yan dal yaptı. Eberhard-Karls-Universität Tübingen üniversitesinde ise Bankacılık ve Danışmanlık alanında master programını tamamladı.

Göktuğ Okan Oğuz: Unnado

goktug-okan-oguz
Göktuğ Okan Oğuz, Hacettepe Universitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü mezunu ve Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme üzerine MBA yaptı. İş dünyasına Microsoft ve Sony gibi isimlerle adım atmıştı.

Gülfem Toygar: limango

gulfem-toygar
Viyana, Webster Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde eğitim aldı. Ayrıca, aynı üniversitede İşletme Bölümü ile çift anadal yaptı. Kendisi Adler Certified Coach sertifikasına sahip ve İngilizce ile Almanca dillerine hakim.

Güçlü Gökozan: Buldumbuldum.com

guclu-gokozan
Genç iş adamı, Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu.

Hakan Baş: Lidyana

hakan-bas
Cornell Üniversitesi’nde eğitim alan Baş, Yale Üniversitesi’nde de MBA eğitimini tamamladı. Başarılı iş adamı aynı zamanda eski milli yüzücülerimizden.

Hasan Başusta : Sosyotik

hasan-basusta-sosyotik
Başusta da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi alanında master yaptı. Chartered Institute of Marketing’de de pazarlama programına katıldı. CEO’su olduğu Sosyotik.com kişisel alışveriş üzerine inovatif bir sosyal ticaret sitesi.

İsmail Dağlı: di Deva

ismail-dagli-di-deva
Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. İş hayatına Promoquebe’de başlayan Dağlı, bebek ve çocuk eşyaları satan online alışveriş sitesi dideva.com‘un kurucusu.

İlker Baydar: Hepsiburada

ilker-baydar
Hepsiburada.com’un CEO’su İlker Baydar, Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. Sabancı Üniversitesi’nde ise Executive MBA yaptı. Eğitim hayatında Harvard Bussiness School ismi de yer alıyor.

Mehmet İnhan : idefix

mehmet-inhan-idefix

Online kitap sitesi idefix.com‘un kurucusu İnhan, Boğaziçi Üniversite’sinde elektronik mühendisliği ve ekonomi okudu. Viyana’da ekonomi doktora eğitimi süresince Cumhuriyet gazetesi muhabirliği yaptı, Institute of Advanced Studies, OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu gibi kuruluşlarda çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü.

Nevzat Aydın: Yemeksepeti

nevzat-aydin
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde Silikon Vadisi’ndeki University of San Francisco’da MBA eğitimi aldı. Türkiye’ye döndükten sonra ise Yemeksepeti.com’u kurdu.

Sina Afra: Markafoni

sina-afra
Münster Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. 5 dil bilen Sina Afra, aynı zamanda master derecesine de sahip.

Bonus:

Ahmet Kırtok: EticaretMag.com

ahmet-kirtok-eticaretmag
İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimi alan Kırtok, Texas Tech University – Rawls College of Business’da ise  MIS master programını tamamlamıştır.

Son olarak birçok e-ticaret sitesi kurucusunun eğitim bilgilerinin internet ortamında yer almadığını ekleyelim. Gözümüzden kaçanları yorum olarak bırakırsanız listemizi güncellemeyi çok isteriz 🙂Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Can Aslan der ki:

  Sina Afra ve Nevzat Aydın’ın başarıları bana göre daha büyük… 🙂

 2. Bir sürü tırışka sitenin yöneticisini koymuşsunuz ama ciroya göre sıralayın bakalım ilk 10’a bunların 4te3ü giremez.

 3. Eğitim elbette çok önemli bence ama asıl önemli olan ticaret yeteneği, pratik zeka ve ileriyi görebilme.

 4. Ticaret yeteneği geliştirilebilir ancak bakış açısı çok önemlidir. Bir şeyleri fark ederek yola çıkanlar başarıyı elde etmiş olarak geri dönerler görüldüğü üzere…

 5. Engin Çakır der ki:

  Arkadaşım yemeksepeti,sahibinden gibi siteler bir başarı değildir. bunlar amerikadan alınıp buraya getirilen sitelerdir. Başarı dediğiniz şey olmayan bir fikiri ütermektir

  • Olmayan bir fikri üretmek yeni bir ürün yada yöntem icad etme işidir.
   Başarı için illaki olmayan birşeyi icad etmeye gerek yok.

   Eldeki kaynakları ve şartları verimli kullanarak elde edilen her kazanım başarı olarak nitelenir.

Fikrini söyle

*