20 Kasım 2018

E-Ticaret Devrimine Hazır Mısınız?

Rekabet kızıştıkça ve alışveriş alışkanlıkları değiştikçe, marketler de ürünlerini kullanıcılarının ayağına götürüyorlar.

Market perakendesinin geleceği, Güney Kore’nin başkenti Seoul’de 2011 yılında görüldü. Tesco’nun Homeplus markası, işlek bir metro istasyonunda sanal market açtı. Dev billboard’ları kaplayan sanal market raflarına bakan kullanıcılar, cep telefonları ile almak istedikleri ürünün QR kodunu okutup anında ödeme yapabiliyorlardı. Ürünler de, alışveriş yapan kişi eve vardıktan kısa süre sonra kapısına teslim ediliyordu.

Yeni çok kanallı e-ticaret evreninde, tüm sektörlerdeki akıllı perakendeciler müşterilerine her zaman her yerden bağlı kalmaya çalışıyorlar. E-ticaret ve mobil ticaret denklemin çok önemli noktaları olsa da, market sektörü bu kanallara adapte olmakta çok yavaş kalmıştı. Ancak rekabetin içinde kalabilmek ve günümüzün dijital tüketicilerine hitap edebilmek için, süpermarketler e-marketçilik işine girmek zorundalar.

Amazon etkisi

Neden şimdi? Öncelikle Amazon market ürünlerinin teslimatı konusunda çok ciddi atılım yaptı ve bu da perakende marketlerin pazar payını çalıyor. Şirket e-market hizmetini Seattle şehrinde 5 yıldan beridir test ediyor ve şimdi de Los Angeles’a da hizmet vermeye başladı. AmazonFresh adındaki bu hizmet yıl sonuna doğru San Francisco körfez bölgesine de yayılacak ve bu sıralarda ABD içinde ve dışında 40’a yakın noktada bu hizmeti görebiliriz.

Walmart, California’da 2011 yılından beridir kendi “aynı gün” market teslimatını deniyor. Firma için e-ticaret büyümelerinin çok önemli bir anahtarı ancak online market bölümlerini ABD içinde daha da yaygınlaştırmak gibi bir planları henüz yok. Ancak Walmart’ın İngiltere ayağı olan Asda zinciri, şu anda ülkenin en büyük ikinci online marketi ve 2017 yılında ülkedeki online market pazarının 11 milyar pound olacağı tahmin ediliyor; yani 16,34 milyar dolar.

E-ticaret evrim geçiriyor

Nielsen tarafından 2012 yılında yapılmış bir araştırma, yiyecek ve içecek için online alışveriş yapma oranının 2 yıl içinde %44 arttığını göstermiş. Şu anda ABD’nin 631 milyar dolarlık market pazarının %3’ünü e-market alışverişleri oluşturuyor. Bu yıl içerisinde oranın %5 artış göstererek, toplam online market alışverişlerinin 32 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Talep açısından baktığımızda Nielsen’in araştırması önemli bir konuya ışık tutuyor. Dijital çağ içinde yetişen gençler artık kendi evlerini kurmaya başlıyorlar. Bu kitle için online alışveriş, daha genel olarak dijital ürünler ve internet, hayatlarını kolaylaştıran bir araç değil, hayatın kendisi. Ayrıca bu nesil “ne istersem, ne zaman istersem, nerede istersem” mantalitesine sahip.

Forrester’ın yaptığı başka bir araştırma ise, tüketicilerin online market alışverişi yapmalarının en büyük sebebinin kolaylık olduğunu gösteriyor. Araştırmaya katılan tüketicilerin %47’si, online market alışverişi yapmalarının en büyük sebebinin zaman kazanmak ve markete kadar gidip gelmemek olduğunu söylüyorlar. Ayrıca yine aynı oranda bir grup da, internetten market alışverişi yaptıklarında normal marketlerde bulamadıkları ürünleri kolaylıkla bulup sipariş verebildiklerini belirtiyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. devir “Marketten Gelsin” devri

  2. E ticaret insanların beklentilerine ayak uydurur. Kendi kendine adım atamaz…

Fikrini söyle

*