13 Kasım 2018

E-ticaret Gelirlerinizi Artıracak 5 Strateji

Her geçen yıl internetten alışveriş yapan kişilerin sayısı baş döndürücü bir hızla artıyor. Bu durum, var olan e-ticaret siteleri için potansiyel müşterilerin arttığının göstergesi. Ancak artan online tüketici sayısıyla doğru orantılı bir şekilde internetten satış yapan girişimcilerin sayısı da her geçen gün yükseliyor. Bu da daha fazla rakip, daha az pazar payı demek. Peki, bu rekabetçi ortamda nasıl daha fazla gelir elde edebilirsiniz? Kusursuz bir e-ticaret başarısı sağlamak için onlarca yol ve yöntem mevcut. Peki siz gelirlerinizi artıracak online satış stratejinizi belirlediniz mi? Eğer hala kararsızsanız, yazımıza bir göz atın.

Yeni müşterilere ulaşmanın yollarını bulun

Elbette ki her girişim kendi müşteri skalasını geliştirmenin gayreti peşindedir. Ama bu konuda gerçekten gerekli olabilecek adımları atıyor musunuz? İşe reklam bütçenizi artırmakla başlayabilirsiniz. Google reklamları, içerik pazarlaması yöntemleri ve diğer internet reklam modelleriyle etkin bir pazarlama kampanyası gerçekleştirin.

İlla ki ücretli reklamlar yardımıyla değil, arama motoru optimizasyonu gibi organik yollardan da trafiği kendinize çekebilirsiniz. Bu doğrultuda sosyal medyanın önemine bir kez daha değinmeye gerek yok sanırım. Siz de, marka olarak yer aldığınız Facebook, Twitter veya Pinterest gibi sosyal ağlarda aktif kampanyalar düzenleyip yeni müşteriler edinebilirsiniz. Tabi ki, bloglar ve basın bültenleri gibi efektif pazarlama ve tanıtım silahlarınız da her daim kullanılmaya hazır olmalı.

Var olan hedef pazarlarınızı genişletin

Bazı durumlarda müşterilerin size gelmesini beklemektense, sizin onların ayağınıza gitmeniz gerekebilir. Sahip olduğunuz hedef kitlenin yeterli olmadığı zamanlarda yeni pazarlara odaklanmak kaçınılmaz bir hal alır. Mesela; satış yaptığınız sektörle alakalı daha niş bir kitleye yönelmek e-ticaretin uzun kuyruğundaki tüketicileri yakalamanıza yardımcı olacaktır. Ya da bir mobil uygulama geliştirip; akıllı telefon kullanan milyonlarca potansiyel müşteriye daha da yakınlaşabilirsiniz.

Yeni bir kategoride satış yapmak da, gelirlerinizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Yani daha yatay bir e-ticaret ağı oluşturarak, birbirini destekleyecek başka ürünler de satabilirsiniz. Örneğin Çiçek Sepeti; odak noktasını oluşturan çiçek ürünlerine ek olarak, “takı” ve “meyve” kategorilerine de sahip. Tüm bunlara ek olarak, biraz daha büyük düşünüp e-ticaret sitenizi yabancı ülkeler ve pazarlar için hizmet verir hale bile getirebilirsiniz. Orta Doğu ve bazı Orta Asya ülkelerinin ilk aşamada genişlemek adına Türk girişimciler için bu sıralar en uygun yerler olarak öne çıktığını da belirtelim.

Mevcut müşterilere daha fazla satış yapın

Bütün şirketler hali hazırda elinde olan müşterilere daha fazla satış yapmak ister. Peki ama nasıl? Öncelikle üye veritabanınızda yer alan tüketicilere agresif bir promosyonlar dizini sunarsanız onları daha fazla ürün satın almaya ikna etmiş olursunuz. E-mail kanalları, Facebook ve Twitter bu durumlar için biçilmiş kaftan.

Sadakat programları da elinizdeki müşteriler ile yeni bir etkileşim yaşamanıza imkan verecektir. En sadık müşterilerinizin ikna olmalarına yarayacak teklifler sunmayı deneyin. Ücretsiz ya da aynı gün kargo gönderimi gibi oldukça basit teklifler bile gayet etkili olabilir. Tüketiciler böyle jestlere bayılır ve bu durum sizin sitenize daha sadık kalmaları açısından tetikleyici bir unsur olur. Ayrıca; “Günlük Fırsatlar” aslında satın alma niyetinde olmayan birçok kişiyi bile kendinize çekmenizi sağlayacaktır. Ana sayfanızda sunacağınız bir fırsat kategorisi ile bazı ürünleri öne çıkarabilirsiniz.

Ürün gamını ve çeşitliliğini artırın

Ürün skalanızı genişletmek ve daha çeşitli ürünler satmak, hedef kitlenizin artmasına sebep olup gelirlerinizin yükselmesine ön ayak olacaktır. Önceki maddelerde verdiğimiz Çiçek Sepeti örneğinde olduğu gibi, sattığınız ürünle alakalı ve kullanıcılarınıza çok da yabancı olmayacak yeni bir ürün ekleyebilirsiniz.

Ancak ürün skalanıza ekleyeceğiniz bu yeni ürün, sizin marka imajınıza çok da aykırı olmamalı. Bu sebeple; gerek rakiplerinizi inceleyerek, gerekse tedarikçinize danışarak nasıl bir ürün satacağınıza karar verebilirsiniz. Hatta üyeleriniz arasında mini bir anket yapmak da oldukça etkili olacaktır. Bu şekilde hem mevcut kullanıcılarınıza “ilgili ürünler” satış opsiyonunu sunabilir hem de daha önce sizden hiç alışveriş yapmamış olan müşterileri de mağazanıza çekebilirsiniz. Bir başka yöntem de; var olan ürünlerinizi farklı renk, boyut ve tarzlarda sunmak olabilir. Başarısızlık riskini azaltmaya yönelik bu değişiklik ile de müşterilerinizle ayrı bir etkileşim olanağı yakalayabilirsiniz.

Ortalama sipariş tutarını yükseltin

Birçok e-ticaret firmasının üzerinde fazla düşünmediği bir taktik de tüketicilerin sepet tutar ve miktarlarını nasıl artıracağı konusu oluyor. Halbuki ürün detay sayfasına gelen müşterileri oldukça akılcı bazı yöntemlerle başka ürünler almaya da ikna edebilirsiniz. Onlara sunacağınız bir indirim kartı veya “kuponu” sayesinde, detay sayfalarına yerleştireceğiniz “ilgili ürün” önerilerinin satışını kolaylaştırmak mümkün. Sadece müşterilerinize özel olduğunu hissettireceğiniz bazı avantaj ve komplimanlar sunmak, ikinci bir ürünü de sepete ekleme konusunda tetikleyici bir unsur olabiliyor.

Ayrıca ödeme tutarı üzerinden sunacağınız bazı indirim seçenekleriyle de sepet tutarını artırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse: Elli TL’lik alışverişlerde yüzde on veya yetmiş beş TL’ye yüzde on beşe varan indirimler sunarak, müşterilerinizi daha fazla ödeme yapma konusunda teşvik edip, ortalama sepet tutarlarını artırmalarını sağlayabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bu anlattığınız kampanyaları yaparken, ücretsiz kargo vb. şeyleri verirken karlılık ve ebitda değerleri gibi değerleri nasıl dengelemeyi planlıyorsunuz? Ayrıca kategori ve ürün artışı sağladığınız her yapıda operasyon maliyetleriniz artarak, işi yönetmek oldukça zorlaşır. Yani bu konu ciddi tecrübe gerektiren zor konular.

  2. ahmet kara der ki:

    Yazilan yazilar sanki e ticaret patronlarina yaziliyor.Bu yazilari okuyanlar sandiginiz kadar zengin olsaydi bu yazilari okumazdi bence onun yerine nasil daha fazla tasarruf edebilir ve bir yandan satislari arttiririz o konularda tavsiyeler vermek daha doğru yoksa herkes biliyor kargo ücreti almayinca satişlarimizin yukseleceğini.

Fikrini söyle

*