22 Kasım 2018

E-Ticaret Girişimleri İçin Hukuka Hakim Olma Gerekliliği

Eyüp Karadoğan

Bu yazı konuk yazarımız Eyüp Karadoğan tarafından yazılmıştır.

 

E-ticaret girişimcilerinin hukuka ve özellikle e-ticaret hukukuna olan ilgisizliği nedeniyle birçok tüketici yasal haklarından mahrum bırakılıyor. En önemlisi de başarıya giden yolda kendilerine büyük sorunlar yaratacak risklere farkında olmadan zemin hazırlıyorlar. Bunun sebebi ise “önce biraz satış yakalayayım sonra diğer konularla tek tek ilgilenirim” düşüncesidir. Halbuki bir işte önce girişimci olarak hak ve yükümlülüklerinin neler olduğunu öğrenmek en doğrusudur. Bu bir nevi önce biraz satış yapayım sonra şirketleşirim düşüncesine de benziyor.

E-Ticaret sitelerinde yasal zorunluluğu olan e-belgeler yer almıyor

Offline ticarette bile dükkanlara veya şirketlere girdiğimizde hep görebileceğimiz yerlerde A4 boyutlarında belgeler ve levhalar görürüz. “Bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır” ya da “Fiyatlarımıza KDV dahildir” gibi.

Bunların hiçbiri keyfi olarak asılmamıştır. Tamamen hukuki zorunluluk olduğu için duvarlara yer almaktadır. Halbuki birçok noktada offline ticaretteki kurallara göre şekillenen online ticarette yasal zorunluluğu olan e-belgeler neredeyse birçok sitede yer almıyor.

Sonuç olarak da haklı oldukları konularda ve davalarda bile hukuki konulardaki ilgisizliklerinden ve eksikliklerinden dolayı cezalar alabiliyorlar.

Peki bulundurulması gereken e-belgeler nelerdir?

Konu ile ilgili olarak aslında varsa aramızda konuların uzmanı avukat okurlarımız, daha net ve doğru bilgileri bizlerle paylaşabilirler. Ancak yaptığım araştırmalar sonucunda aşağıdaki e-belgelerin yer alması en azından zorunlu olduğunu söyleyebilirim. Tabi e-iş modelinize göre bu belgelerin içerikleri veya ekstraları da gerekebilir.

*Kullanıcı/Üyelik Sözleşmesi
*Gizlilik Sözleşmesi
*Detaylı İletişim ve Yetkili Bilgileri
*Ön Bilgilendirme Formu
*Mesafeli Satış Sözleşmesi

Diğer önemli bir konu da tüketicilerin cayma hakkı

Maalesef bu konuda hem tüketiciler haklarını tam bilmiyor hem de satıcılar yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Dolayısıyla siparişlerin iptal ve iade durumlarında gereksiz yere süreçler uzatılıyor veya yasal olmayan sözde bir takım yükümlülükler getiriliyor.

Satın aldığı ürünü iade etmek isteyen müşteri “Mesafeli Satış Sözleşmesi”ne göre hiçbir gerekçe göstermeksizin 7 gün içerisinde ürünü iade edebiliyor. Ayrıca 10 gün içerisinde de satıcı firma parasını iade etmek zorunda (Bazı ürünlerin iade şartlarında bir takım ekstra zorunluluklar vardır. Bu konuyu da ileride ayrı bir başlık olarak sizlerle paylaşacağım).

Ancak bu haklara rağmen çoğu e-ticaret yöneticisi maalesef tüketicinin bu taleplerini kesinlikle dikkate almayıp kendisine dayatmayla iade etmemesini sağlıyor. Bazıları ise iadeyi kabul ediyor ancak parayı 20 gün sonra iade ediyor. İşte tam bu noktada hak ve yükümlülüklerini bilmeyen tüketici mağdur olurken satıcı da ileriye yönelik ciddi cezalara davetiye çıkarıyor.

Hukuksuzluk tüketicilerde güven sorunu yaratıyor

Bunun gibi sayabileceğimiz birçok hukuksuzluk maalesef e-ticaretteki güven sorununu da meydana getiriyor. Çünkü e-ticarette sadece kredi kartı ile ilgili güvensizlik yoktur. İade, iptal, değişim v.s. konularında da tüketicilerin güvensizlikleri vardır. Bunun için bu konularda da tüketiciyi rahatlatacak bir takım bilgi ve belgeleri sitenizde açık ve belirgin bir şekilde yayınlamanızın faydası olacaktır.

Öyleyse bir e-ticaret girişiminiz var ise bu yazımı okuduktan sonra bir hukuk danışmanına başvurmanızı tavsiye ediyorum. Göreceksiniz ki projenizde göz ardı ettiğiniz veya bilmediğiniz birçok yasal yükümlülükleriniz varmış. Ve karşılığında da ciddi cezalar.

Projenizin hukuki boyutu ile ilgili olarak destek almanız daha sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Şu an ve geçmişte çok göze batmayan bu hukuksuzluklar gelecekte sektörün de büyümesine bağlı olarak epey önem arz edecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] E-Ticaret Girişimleri İçin Hukuka Hakim Olma Gerekliliği […]

Fikrini söyle

*