18 Kasım 2018

E-ticaret Güneşi Doğudan Yükseliyor: Asya E-ticaret Pazarı

Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin başını çektiği Asya e-ticaret pazarlarını, kalabalık nüfusları ve rekor kıran ekonomik büyüme rakamlarıyla dijital ekonominin de yeni gözdeleri olarak nitelendirmek yerinde bir tabir olacaktır.

Son yıllarda Asya ekonomisi denildiği zaman birçoğumuzun aklına Çin ve Hindistan gibi dev ülkeler geliyor. Toplamda iki buçuk milyara yaklaşan nüfuslarıyla tıpkı ekonominin diğer dallarında olduğu gibi, e-ticaret sektöründe de büyük bir büyüme potansiyeline sahip bu iki önemli pazarın domine ettiği Asya’da Taobao, ULE, Yahoo Marketplace gibi devasa yatırımlar özellikle Çin ve Asya Pasifik bölgesinde öne çıkıyor. Bir Amazon yatırımı olan Junglee.com, eBay, Olx ve Flipkart ise Hindistan’da yüksek tempolu bir iş hacmi yakalamış durumda.

Kapıda ödeme kolaylığı

Bölgedeki Flipkart gibi diğer birçok e-ticaret sitesi, online alışveriş deneyimini teşvik edecek kapıda ödeme kolaylığını Asyalı tüketicilere sunmayı tercih ediyor. Özellikle Çin’de oldukça yaygın olan internet dolandırıcılığından ağzı yanan halk, kredi kartı bilgilerini paylaşmaktan ziyade, kapıda teslimat sırasında ödeme yapmayı tercih ediyor. Online ödeme kolaylığıyla, satışlarda yüzde 40’a varan bir artış yakalayan Asyalı e-ticaret firmaları, böylece halkı online alışverişe de teşvik etmeyi amaçlıyorlar.

Lokasyon bazlı hizmetler

Özellikle artan mobil cihaz kullanımıyla doğru orantılı olarak yükselen bir diğer trend ise mobil ticaret. Asya ülkelerinde oldukça yaygın olan akıllı telefon kullanımına bağlı olarak gelişen mobil uygulamalar, pazarlamacılar tarafından oldukça ilgi görüyor. Bunların başında ise lokasyon bazlı hizmetler var. Müşterilerin bulunduğu konuma göre anlık teklif, indirim ve fırsatlar sunma imkanına erişen e-ticaret firmaları bu uygulamaları oldukça efektif kullanmaya başlamış bile.

Nakliye seçenekleri

Düşük nakliye masraflarının büyük bir avantaj olduğu Çin e-ticaret sektöründe pahalı ürün siparişlerinde müşterilere teslimat onayı ve ürün takip hizmetleri gibi ek harcamalar çıkabiliyor. Buna çözüm ise Tayvanlı girişimcilerden gelmiş. Müşterilerin işyeri veya konutlarına en yakın noktalardan siparişlerini teslim alabilmeleri amacıyla bazı popüler mağazalarla anlaşmaya varılmış. Buna göre müşteriler, iş dönüşlerinde bu noktalara uğrayarak siparişlerine ekonomik yoldan ulaşmış oluyorlar.

Hindistan’da kapıda ödeme ve iade seçenekleri öne çıkıyor

Yüz milyondan fazla internet kullanıcısı sayısıyla dijital ekonomiyi en çok besleyen ülkelerin başında gelen Hindistan’da e-ticaret penetrasyonu batılı ülkelere kıyasla düşük olmasına karşın, yüksek büyüme rakamlarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Yalnızca 2011 yılında toplam 450 milyon dolar yatırım alan Hint e-ticaret sektörünün en dikkat çekici girişimlerinden birisi de Flipkart. Ülkenin en büyük online mağazası olarak kabul edilen beş yıllık bu şirket, 5 binden fazla çalışanı ve günlük 5 yüz bin dolarlık toplam satış rakamıyla 2014-15 yılları arasında 1 milyar dolarlık bir değere ulaşmayı hedefliyor. Hindistan’da internet kullanıcı sayısının 2015 yılına kadar 200 milyondan fazla olması bekleniyor. Bu rakam nüfusun neredeyse yüzde 20’sine tekabül etmekte. Ülkedeki online mağazaların karşı karşıya olduğu en temel zorlukların başında ise satın almadan önce ürünleri görmek ve dokunmak isteyen Hintli tüketicilerin bu istekleri geliyor. Ancak buna da çözüm bulan pek çok perakendeci kapıda ödeme ve uygun iade ve seçenekleri sunmayı tercih ediyor.

Deprem sonrası Japonya e-ticaret gelirlerinde azalma yaşandı

2010 yılında, Japonya’daki internet kullanıcılarının sayısı yaklaşık 100 milyon civarındaydı. Ülke nüfusunun neredeyse yüzde 80’ine tekabül eden bu rakamın büyük çoğunluğu online alışveriş yapmaya oldukça meyilli. Ayrı bir dosya konusu olmayı hak eden Japonya e-ticaret sektöründe, geçtiğimiz yıl meydana gelen depremin ve tsunaminin ardından gelirlerde bir düşüş yaşandı. Ancak, tekrar online alışveriş yapmaya başlayan tüketiciler en çok “kitap”, “moda”, “müzik” ve “seyahat” kategorilerinde ürünler satın almayı tercih ediyor. Ziyaretçi sayıları baz alındığında en başarılı B2C e-ticaret sitelerinin sırasıyla Rakuten, Amazon ve Nissen olarak açıklandığı ülkede özellikle yüksek e-ticaret penetrasyon rakamları dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl internet kullanıcılarının yüzde 79’unun 56 milyar dolarlık online alışveriş yaptığı Japonya’da e-ticaret pastasının yakın gelecekte çok daha hızlı büyümesi beklentiler arasında.

Güney Kore’de internet penetrasyonu üst seviyede

2010 yılında, Güney Kore’de internet kullanıcıları sayısının 35 milyonun üzerine çıktığı açıklandı. Hali hazırda 10 ile 40 yaş aralığındaki bireyler arasında oldukça yüksek olan internet kullanım oranlarına bakarsak Güney Koreliler’in yeni teknolojilere oldukça açık olduğunu anlayabiliriz. Özellikle B2C e-ticaret sitelerinin popüler olduğu Kore’de gelirlerin 2015 yılına kadar önemli ölçüde artması beklentiler arasında. Ödemelerin çoğunlukla kredi kartlarıyla yapıldığı ülkede piyasa hacmine göre en popüler ürün kategorileri “Moda ürünleri”, “Ev aletleri”, “Seyahat ve turizm” olarak öne çıkıyor.

Çin’de mobil ve grup satın alma oldukça popüler

2015 yılına kadar 600 milyon rakamını aşması beklenen Çin internet kullanıcılarının sayısıyla doğru orantılı olarak online alışveriş yapanların sayısının da 300 milyonu aşması bekleniyor. Gelişen 3G altyapısıyla paralel olarak hızla artan mobil kullanım oranlarının ciddi şekilde beslediği e-ticaret sektöründeki en başarılı B2C E-ticaret oyuncularını Tmall.com, 360buy.com, Amazon.cn, Taobao.com ve Dangdang.com olarak nitelendirebiliriz. Geçtiğimiz yıl, bir önceki seneye göre yüzde 66 oranında bir artış gösteren Çin online perakende gelirleri bu şekilde 121 milyar dolar seviyesine ulaşmayı başarabildi. 2015 yılında toplam 420 milyar dolara çıkması beklenen e-ticaret hacmi sayesinde Çin pazarı, ABD e-ticaret pazarından yüzde 20 daha büyük bir duruma gelecek.

Kaynaklar:

The eCommerce Boom in Asia – Idea Engineers
Sell Now, Pay Later: Ecommerce in India – The Economist
The Rising Sun of Japanese Ecommerce – Building Keystones
E-Commerce Industry In India (2011-2015) – Research and Markets
Ecommerce in China: How the World’s Biggest Market Buys Online – MashableSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*