21 Kasım 2018

Dünya Çapında E-Ticaret Harcamaları İkinci Çeyrekte Yüzde 15 Arttı

comScore’un yaptığı araştırmaya göre, dünya çapında online alışveriş tüketicileri bu yılın ikinci çeyreğinde 43,2 milyar dolardan daha fazla harcama yapmışlar. Yaşanan %15’lik artış ile bu çeyrek, yıllardır art arda gelen 11. pozitif çeyrek oldu ve çift haneli 7. çeyrek olma başarısını gösterdi.

Geçtiğimiz yılın bu çeyreğindeki online harcamalar 37,50 milyar dolar civarlarındaydı. Her ne kadar bu yılın ilk çeyreğinde %16.6’lık bir artış olmuş olsa da, bu çeyrekteki %15’lik büyümenin de e-ticaret sektörü için oldukça iyi bir gelişme olduğunu söylemek yanlış olmaz. comScore CEO’su Gian Fulgoni, bu çeyrekteki harcamaların tüm tüketici harcamalarındaki büyümenin 4 katı olduğunu belirtiyor.

Ancak, comScore‘un dün paylaştığı bu raporda, ekonomideki dengesizliğin ve yüksek işsizlik oranının, online alışverişteki büyümeyi sekteye uğratabileceği de ortaya çıkan bilgiler arasında. Gian Fulgoni, her ne kadar ticaret giderek online kanallara yöneliyor olsa da toplam tüketici harcamalarının düşüşe geçerek bu yıl beklenen büyüme hacmini düşürebileceğine de yaptığı açıklamada yer verdi.

E-ticaret satışlarında artış gösteren ürünler arasında dijital içerikler, üyelikler, bilgisayar donanımları, elektronik aletler, çiçekler, tebrik kartları ve hediyeler, giyim ve aksesuar gibi ürünler de bulunuyor.

İkinci çeyrekteki e-ticaret işlemlerinin %42’sinde ücretsiz kargo servisi kullanıldığı, bu raporda ortaya çıkan bulgulardan bir diğeri. 2011’in 4. çeyreğinde bu rakam %51,8’di. Ücretsiz kargo servislerinin kullanımında yaklaşık %10’luk bir düşüş olduğu görünüyor.

Genel olarak verileri değerlendirdiğimizde ikinci çeyrekte e-ticaret sektörü için oldukça iyi gelişmeler yaşandığını ve tüketicilerin online alışveriş pazarına biraz daha girmeye başladıklarını söyleyebiliriz. Tabi comScore’un araştırmalarındaki verileri sağlayan 2 milyon tüketicinin neredeyse yarısının ABD’de olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*