16 Kasım 2018

E-Ticaret İçin Google SEO Dosyası

Google, arama ve görüntüleme algoritmasında 200’den fazla ranking signal kullandığını doğruladı. Yalnız, bunların hiç birini resmi olarak listelemedi. Bu dosya dizimiz her ne kadar Google’ın resmi bilgileri olmasa da, Google’ın aramalarda neye dikkat ettiğine dair bulabileceğiniz en iyi ve taze bilgileri derledik.

Dosya dizimize bir web sitesini yeni baştan kurarken attığınız adımları anlatır gibi düzenlemeye karar verdik. Böylece ilk andan itibaren dikkat edilmesi gereken noktaları kaçırmamış olacaksınız. 10 bölümlük dosyamızın ilginizi çeken bölümüne aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, baştan sonra kadar hepsini okumanız yönünde.

Bölüm 1 – Alan Adı Faktörü

Bölüm 1 – Alan Adı Faktörü

Bu bölümde sitenizi daha açmadan, henüz bir isim düşünüp alan adı alma kararı vermeden önce dikkat etmeniz gereken faktörleri anlattık. Subdomain’dan WHOIS güvenliğine kadar dikkat etmeniz gereken bir çok değişken, daha alan adı sağlayıcınıza paranızı vermeden önce gözden geçirilmek için sizi bekliyor.

Bölüm 2 – Sayfa Düzeyi Faktörü

Bölüm 2 – Sayfa Düzeyi Faktörü

Sitenizi açtıktan sonra gireceğiniz ilk içerikler, Google’ın sizin hakkınızda bir fikir edinmesini sağlayacaktır. Bu fikri mümkün olduğunca olumlu tutabilmek için bu bölümde bazı ipuçları aktardık. İçerik uzunluğundan LSI kullanımına, dış bağlantılardan yazım kurallarına uymaya kadar Google’ın dikkate aldığı bir çok değişkeni listeledik.

Bölüm 3 – Site Düzeyi Faktörü

Bölüm 3 – Site Düzeyi Faktörü

İçerikleriniz birikmeye başladıkça sitenizin yapısı nasıl gelişmeli? SSL sertifikasından YouTube bağlantılarına, site mimarisinden alan adı güvenliğine kadar üzerinde durulması gereken bir çok nokta var. Sitenizin kolay kullanılması, dahası Google tarafından daha iyi anlaşılması açısından bu bölüm çok önemli.

Bölüm 4 – Kullanıcı Etkileşimi Faktörü

Bölüm 4 – Kullanıcı Etkileşimi Faktörü

Bir siteniz ve dolduracağınız içeriğiniz varsa, eninde sonunda kullanıcılarınız ve okurlarınız da olacak. Sitenizin kullanıcılar ile nasıl etkileşime girdiği ve tam tersi, kullanıcıların siteniz ile nasıl etkileşime geçtiği, başarınızın kilit noktalarından biridir. Ayrıca Google kullanıcı deneyimine eskisine nazaran çok daha fazla önem veriyor çünkü sonuçta tüm siteler ve içerikler internet kullanıcıları için yapılıyor.

Bölüm 5 – Özel Algoritma Kuralları

Bölüm 5 – Özel Algoritma Kuralları

Sitenizi açıp, içeriğinizi oluşturup, kullanıcı kazanmaya başladığınız zaman, Google’ın nabzına göre şerbet verme vakti gelmiş demektir. Google’ın arama ve sıralama algoritmalarının detaylı incelemeleri sonucu, sitenizde yapacağınız mantıklı düzenlemeler ile nasıl arama sonuçlarında daha yukarıda çıkabileceğiniz, IP blokunuzun hangi coğrafyayı gösterdiğinden, kullanıcı kullanım geçmişindeki yerinize kadar bir çok detay ile açıklandı.

Bölüm 6 – Sosyal Sinyaller

Bölüm 6 – Sosyal Sinyaller

Google için ince ayar yaptıktan sonra, sırada sosyal ağlar var. Sosyal ağlardaki görünürlüğünüz de dolaylı olarak Google SEO’nuzu etkilediği için, bu konuya dikkat etmek iki kat önem taşıyor. Özellikle Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+ platformlarında izleyeceğiniz akıllıca stratejiler, sitenize ve içeriğinize büyük katkı sağlayacaktır.

Bölüm 7 – Marka Sinyalleri

Bölüm 7 – Marka Sinyalleri

Kendinizi bir marka olarak konumlandıracaksanız veya hali hazırda bir marka için site ve içerik tasarlıyorsanız, buradaki önergelere dikkat etmenizi öneririz. Markanın gerçekten vergi ödeyen bir şirket olup olmaması ile kaç RSS abonesinin olduğu gibi detayların hepsi Google SEO’nuzda değişikliğe yol açacaktır.

Bölüm 8 – Site İçi Spam Faktörü

Bölüm 8 – Site İçi Spam Faktörü

Biraz da kesinlikle yapmamanız gereken uygulamalardan bahsettik. Sitenizin içinde kullanıcıyı ve Google’ı kandırmaya yönelik bazı cambazlıklar yapmayı düşünüyorsanız hemen durun. Bu bölümde hepsinin nasıl anlaşılabileceğini ve nasıl sonuçlanabileceğini belirttik.

Bölüm 9 – Site Dışı Spam Faktörü

Bölüm 9 – Site Dışı Spam Faktörü

Başka siteleri kullanarak sitenize trafik kazandırma yoluna pekala gidebilirsiniz. Hatta sizin haberiniz bile olmadan başka siteler size trafik yönlendiriyor olabilir. Aman dikkat edin, bunlar her ne kadar kısa vadede olumlu sonuçlar veren yöntemler olsa da, doğru yapılmadığında sitenizin Google SEO’sunun iyileşmesini bırakın, Google indekslerinden tamamen çıkartılabilirsiniz.

Bölüm 10 – Backlink Faktörleri

Bölüm 10 – Backlink Faktörleri

Son bölümde de sitenizin bütün iç işleyişini, yapısını, kullanıcı entegrasyonunu ve sosyal ağlar ile etkileşimini hallettiğini varsayıp, başka sitelerden Google SEO’nuzu arttırmak amaçlı nasıl trafik kazanabileceğinizi anlattık.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*