21 Kasım 2018

E-Ticaret Şirketlerinin iPhone, iPad ve Android Kullanım Karnesi [Araştırma]

Mobil cihazlar gündelik hayatımızın kuşkusuz vazgeçilmez bir parçası. Akıllı telefonumuz ya da tabletimiz olmadan hiç bir yere gitmez olduk ve bu da sürekli online olmamız anlamına geliyor tabi ki. Bu durumun farkına varan e-ticaret şirketleri de mobil uygulamalar geliştirerek kullanıcılara bu şekilde ulaşmaya çalışıyorlar.

Son birkaç yıldır yurt dışındaki e-ticaret şirketlerinin mobil uygulamalar geliştirerek kullanıcıları m-ticarete yönelttiğini biliyoruz. Tabletlerin de bu yarışa dahil olmasıyla beraber mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişlerin e-ticaret sektöründeki yeri oldukça önemli olmaya başladı.

Bu fikirden yola çıkarak biz de Türkiye’deki e-ticaret şirketlerinin hangilerinin akıllı telefon ve tablet uygulaması olduğunu incelemeye karar verdik. Android işletim sistemli akıllı telefonlar, iPhone ve iPad olacak şekilde 3 kategoride hangi şirketlerin (bugün itibarıyla) mobil uygulamaları olduğunu inceledik.

Çıkan sonuçlara baktığımızda Türkiye’deki e-ticaret şirketlerinin en çok önem verdiği mobil cihazın iPhone olduğunu görüyoruz. Tüm şirketlerin iPhone uygulamasına önem vermesinin nedenlerinden birinin iPhone üzerinden gerçekleştirilen alışveriş hacminin daha yüksek olması diyebiliriz. iPhone’dan sonra mobil uygulama için en çok tercih edilen platform ise Android işletim sistemli cihazlar. Son dönemlerde Android’in yaptığı atakla beraber bu cihazları kullananların sayısında bir hayli artış olduğu için e-ticaret firmaları da bu kullanıcılara da yönelik uygulamalar geliştiriyor. En son sırada ise iPad geliyor. Bunun sebebi olarak da iPad’in ve genel olarak tablet kullanımının ülkemizde henüz çok yaygınlaşmamış olması diyebiliriz.

Her 3 platformda da mobil uygulaması olan şirketler ise şöyle: Fırsat Bu Fırsat, HepsiBurada, Limango, Morhipo, Sahibinden.com.

Not: Bu konu için epey araştırma yaptık ancak yine de gözümüzden kaçanlar bulunuyorsa yorum olarak yazının altına eklemenizi rica ediyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. mobilin önemini anlayanlar işin bir yerinden başlıyorlar, bazıları da sırf bizim mobil uygulamamız olsun diye bir sürü para harcayarak uygulama yaptırıyorlar, amaç çok önemli!
    kendini analiz etmiş hedef kitlesini tanıyan, müşterisinin ihtiyaçlarını bilen ve buna yönelik çalışan şirketlere ne mutlu, diğerleri ne yaptıklarından habersiz havuzun içinde çırpınıyorlar ve bu çırpınışları yüzünden batmadıkları için kendilerini yüzüyor sanıyorlar.

Fikrini söyle

*