16 Kasım 2018

E-Ticaret Mağazalarına Artırılmış Gerçeklik Geliyor: Müşteri elmayı ekranda elleyerek alacak

Blippar-Ambarish_Mitra-Zehra_Öney

Türkiye Bilişim Vakfı’nın konuğu olan Blippar kurucu ortağı ve CEO’su Ambarish Mitra, arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve karma gerçekliğin online mağazada satış mantığını kökten değiştireceğini söyledi. Örneğin parmak uçlarına insan kulağının duyamayacağı ultrason dalgaları gönderen geleceğin 3B dokunmatik ekranları müşterinin sanal markette elmayı elleyerek seçmesini ve satın almasını sağlayacak.

İlgili yazı: Yeniden hedefleme reklamlarıyla satışlar nasıl artar?

Artırılmış gerçeklik reklam ve pazarlama uygulamaları geliyor

Türkiye’nin bir bilgi toplumuna dönüşüm sürecine katkıda bulunan pek çok proje ve çalışmaya imza atan Türkiye Bilişim Vakfı, dünyayı değiştirecek şirketler listesinde 19. Sırada yer alan Blippar’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ambarish Mitra’yı ağırladı.

100 milyar dolarlık pazar

Blippar Türkiye CEO’su Zehra Öney 2020 yılında tahmini 100 Milyar Dolara ulaşacak olan artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik pazarına ilginin hızla arttığına dikkat çekti. Öney; Blippar, Google, Facebook, Apple, Samsung gibi şirketlerin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik alanında yaptığı yatırımların hızla ve katlanarak arttığının da altını çizdi.

Günümüzde artırılmış gerçekliğin sanal gerçekliğe göre daha büyük bir pazara sahip olması, önümüzdeki 5 yıl içinde de değişmeyecek. 2020’de ulaşılması beklenen 100 milyar dolarlık pazarın %50’den fazla olan büyük bölümünü artırılmış gerçeklik oluşturacak.

İlgili yazı: Türkiye’de mobil ticaret nereye gidiyor?

Mobil ticarete doping

Araştırmalara göre artırılmış gerçeklik pazarı içinde, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin önemi artmaya başlıyor: 2020’de artırılmış gerçeklik gözlük satışları 21 milyon’a ulaşacak. Bununla birlikte mobil cihazlar artırılmış gerçekliğin tabi ki en önemli cihazları olmayı sürdürecek.

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gördüğümüz dünyaya ek bilgiler, referanslar ve multimedya sağlayabiliyor. Eğitimden, e-ticaret, perakende ve mobil reklamlara kadar birçok sektör sınırlarını aşıyor, zincirlerini kırıyor ve bütünleşmiş, duyulara hitap eden hikâyeler yaratıp kullanıcısını içine çekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. iyi çalışmalar dilerim…

  2. “Müşteri elmayı ekranda elleyerek alacak” tabiri müthiş olmuş. Çok ilgimi çekti 🙂

Fikrini söyle

*