15 Kasım 2018

E-ticaret Siteleri, Artan Mobil Trafiği Etkili Kullanıyor mu?

Dünya çapında mobil cihazların kullanım oranları hızla artarken, ticaret ve pazarlama da gittikçe mobilleşiyor. 2015 itibariyle, mobil alışverişin, dünya genelinde 163 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam küresel e-ticaret hacminin yüzde 12’sine tekabül ediyor olacak. ABD’de ise yıllık mobil ticaret gelirinde önümüzdeki 4 yıl içerisinde yüzde 500 oranında bir artış bekleniyor. Ülkemizdeki durum da bundan farklı değil;  Haziran 2012 itibariyle Türkiye’de yaklaşık 66.1 milyon mobil abone bulunuyor. 3G hizmetinden faydalanan mobil abone sayısı ise aynı dönem için 37.7 milyon olarak açıklandı.

Hal böyle olunca, birçok e-ticaret sitesi de pazarlama stratejilerini mobil cihazlar üzerine kurgulamaya başladı. Özellikle grup satın alma siteleri bu alanda en aktif olan sektörlerin başında geliyor. comScore’un geçtiğimiz aylarda yaptığı araştırmaya göre; günlük fırsat sitesi Groupon‘un Temmuz 2012’de mobil site ve uygulamalarından elde ettiği toplam tekil ziyaretçi sayısı 17.8 milyona ulaşmış durumda. Kaldı ki bu rakam masa üstü cihazlarda 12.4 milyon olarak belirtilmiş. Groupon’un ezeli rakibi LivingSocial‘da da durum farklı değil; mobilde 8.8 milyon tekil ziyaretçiye sahip olan şirketin masa üstü cihazlardaki ziyaretçi sayısı ise 7.3 milyon.

Üstelik Groupon’un CEO’su Andrew Mason‘un yıl içerisinde açıkladığı bilgilere göre; sitenin mobil kullanıcıları, diğer cihazlara oranla daha fazla harcama eğilimindeler. Fırsat siteleri için mobil pazar bu kadar büyümüşken, e-ticaret siteleri bu mecralardan tam anlamıyla yararlanıyor mu peki? E-ticaret sitelerinin mobil pazarda dikkat etmesi gereken bazı önemli faktörleri paylaşalım dedik;

Mobil uygulama olmazsa olmaz: Sıradan bir mobil kullanıcı yıl içerisinde 20-30 farklı e-ticaret sitesine girse de, yalnızca 3 veya 4 tanesinin uygulamasını indirmeyi tercih ediyor. Bu doğrultuda rakiplerden farklılaşmak için sadece mobil cihazlara özel fırsat ve indirimler sunmalısınız. Ülkemizde mobil alışveriş uygulamaları daha şimdiden kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görüyor. Mobil trendin gerisinde kalmamak için birçok işletmenin internet sitelerini mobil ve tablet cihazlara optimize ettiklerini görüyoruz. Ancak mobil tasarımda da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut: Kullanılabilirlik, duyarlı bir tasarım ve sadelik gibi faktörlerin öne çıktığı mobil sitelerde içerik zenginliği ve kullanıcı faydası da önem taşıyor. Tüm bunları yaparken elbette ki, mobil pazarlama ve reklam mecralarını da en efektif şekilde kullanmak gerektiğini belirtelim.

Geçtiğimiz yıl, Amerika’daki her 5 akıllı telefondan biri, fiziki mağazalarında QR kod kullandı. Bu kullanımların %73’ü ürün hakkında bilgi almak, %23’ü ise kupon veya indirim sorgulamak amacına yönelik olarak gerçekleşti. Perakendecilerin QR kodları daha etkili kullanmaya başlamasıyla, bu kodlar; entegre kampanyaların ve pazarlama planlarının vazgeçilmez öğeleri haline gelmeye başladı. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarla beraber önemini artıran kişiselleştirme hizmetlerinden bir diğeri de hiç şüphesiz lokasyon bazlı servisler. Yapılan araştırmaya göre markaların halihazırda yüzde 21’lik kısmı Foursquare tarzı check-in ve konum bazlı uygulamaları kullandıklarını belirtirken, mağazaların yüzde 28′i ise önümüzdeki günlerde bu tarz uygulamalar ile çalışmayı planladıklarını ifade ediyor.

Mobil cihazlardaki ticaret potansiyeli bu denli yükselmişken, bu mecrayı es geçmek çok akıllıca bir karar olmayacaktır. Biz de her fırsatta mobil ticaret ve pazarlama alanındaki gelişmeleri size aktarma gayretindeyiz. Bu vesileyle, önümüzdeki günlerde kapsamlı bir mobil araştırma dosyası ile karşınızda olacağımızı da belirtelim.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*