13 Kasım 2018

E-ticaret Müşterileri İçin Tavsiyeler II

Geçen hafta e-ticaret müşterilerini bilgilendirme amacıyla hazırladığım ve sipariş öncesi dikkat edilmesi gereken noktalara değindiğim yazıma, bu hafta ödeme süreçleri ve sipariş sonrası özen gösterilmesi gereken başlıklarla devam etmek isterim.

SSL ile veri güvenliği

Online alışveriş aşamasında tüketicilerin en büyük kaygısı kredi kartı bilgilerinin güvenliği… Kredi kartı ile alışveriş yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus, alışveriş yapılacak olan sitede SSL sertifikasının var olup olmadığı.

Sadece kredi kartı bilgileri değil, site üzerine girilecek tüm kullanıcı adı, şifre, kupon kodu gibi size özel bilgilerin SSLli sayfalardan alınıp alınmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Peki bir sayfanın SSL koruması altında olup olmadığını nasıl anlarsınız? Sitenin bir yerinde SSL logosunun olması sitenin SSLli olduğu anlamına gelmez.

Kredi kartı numarası, üyelik bilgileri, şifre gibi kritik önemdeki bilgilerin girişinin yapılacağı sayfayı açtığınızda adres çubuğunda yazan site adresinin başındaki “http://” kısmı “https://”  olarak değiştiyse ilgili sayfa SSL koruması altında demektir ya da aynı zamanda adres çubuğunun yeşile dönmüş olması da sayfanın SSLli olduğunun göstergesidir.

Kesinlikle adres çubuğu “https://” e dönememiş sayfalara özellikle kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.

3D Secure uygulaması

Özellikle son dönemde bankaların da zorunlu tutmaya başladığı “3D Secure” pos yapıları site sahibinin fraud (sahtekarlık girişimi) yaşama riskini minimuma indirdiği gibi, tüketicilerin kart bilgilerini de bir o kadar koruyor.

Siz fark etmeden birileri kart bilgilerinizi kopyalasa dahi, banka kart sahibinin cep telefonu aracılığı ile iletişime geçtiğinden dolayı, kart bilgilerinizi sizin bilginiz dışında birilerinin kullanma ihtimalini yok ediyor.

Bu nedenle alışveriş sürecinizi uzatsa dahi, alışveriş yapılan sitelerde 3D secure pos yapısı kullanılıyor olmasına dikkat edin ve 3D secure pos yapılarını tercih edin. Bu konuda Yunus Emre Güzer’in yazdığı Online Alışverişlerde 3D Secure Kullandırmalı mıyım? başlıklı yazıyı incelemenizi önemle tavsiye ederim.

Kredi kartı güvenliği

Online alışverişten uzak duran tüketicilerin birçoğunun gösterdiği neden, kredi kartı bilgilerinin güvenliği. İnternet üzerinde %100 güvenlik diye bir şeyin söz konusu olmadığı bir gerçek. Ama bu, günlük hayatta yaptığımız hatalardan çok daha büyük riskler içermiyor. Mesela yakın zamana kadar hesap ödemek için kredi kartlarımızı garsonlara kolaylıkla teslim ederken çok daha büyük bir kumar oynuyorduk. Sadece biraz dikkat gerekiyor hepsi bu.

Örneğin; bazı e-ticaret siteleri alışveriş süreçlerini hızlandırmak ve müşteri sadakati yaratmak adına, müşterilerinin kredi kartı bilgilerini sistemlerinde tutarlar.

İkinci alışverişinizde direkt olarak kredi kartı bilgilerinizi ekrana getirirler. O an için siparişiniz güvenli olabilir, fakat bu sitelerde yaşanacak bir problemde saklanan bilgilerin yanlış ellere geçme ihtimali var. Bu nedenle, kredi kartı bilgilerinizi saklayan sitelere izin vermemenizi tavsiye ederim.

Sözleşme onayı

Dünyanın en sık söylenen yalanının “okudum ve onaylıyorum” olduğuna dair bir takım söylentiler var. Pek de yanlış sayılmaz.

Birçoğumuz online sözleşmelerin hemen hemen tamamını okumadan o minik kutucuğu işaretliyor ve sürece devam ediyoruz. Her ne kadar mesafeli satış işlemlerinde tüketici kanunu geçerli olsa dahi, sözleşmelere göz atmakta fayda var.

Bu sözleşmeler size sitenin genel satış, teslimat ve iade süreçleri ile ilgili bilgi verecek ve sürprizlerle karşılaşmanızı engelleyecektir.

Mail ve SMS bildirimler

Siparişiniz tamamlandıktan sonra sipariş detaylarınızın, sipariş numaranızın ve kargo takip kodunuzun size mail ve/veya SMS aracılığı ile iletilmesinde fayda var.

Bu gönderilen bilgileri, sipariş süreciniz eksiksiz tamamlanana kadar korumaya özen gösterin. Herhangi bir sipariş iptali, sorgusu ya da iadesi söz konusu olduğunda bu bilgiler işinizi kolaylaştıracaktır.

Kargo ve teslimat

Verdiğiniz sipariş sonrasında belirtilen süre içerisinde siparişinizin teslim edilmesini beklemekten başka yapacak bir şeyiniz yok. Tercih ettiğiniz kargo firmasının size sunduğu servisler sayesinde, kargo takip kodu aracılığı ile siparişinizin yolculuğunu anlık takip edebilirsiniz.

Siparişinizin teslimatı sırasında kritik önem arz eden bir nokta, siparişinizi eksiksiz ve ayıpsız olarak teslim aldığınıza dair imzaladığınız kargo tutanağı.

Bu tutanağı imzalamadan önce kargo teslimat görevlisinin önünde siparişinizi mutlaka kontrol edin. Siparişiniz yolculuğu sırasında hasar görmüş ya da sipariş verdiğiniz site tarafından yanlış gönderilmiş olabilir.

Özellikle elektronik cihaz siparişlerinde cihazın sorunsuz çalıştığı konusunda mutlaka emin olun. Kargo teslim tutanağını imzalamadan önce kargoyu geri çevirme hakkınız olduğunu unutmayın.

İade ve geri ödeme

Sipariş ettiğiniz üründen memnuniyetsizlik yaşamanız durumunda ürünü herhangi bir şart göstermeksizin bir hafta içerisinde iade edebilirsiniz. İade etmek istediğiniz ürünü ayıpsız olarak ve tekrar satılabilecek şekilde, eksiksiz iade etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ambalajı hasar görmüş olan bir ürünü gerekçesiz olarak iade etme şansınız olmayacaktır. Ayrıca kitap, DVD gibi kolay kopyalanabilir ürünler, kozmetik, sağlık ürünleri ve iç giyim gibi hijyen zorunluluğu olan ürünlerin de iadesi tüketici kanunu uyarınca söz konusu değildir.

İadesini gerçekleştirdiğiniz ürünün geri ödeme süreci iade şartlarına uygunluk tespit edildikten sonra başlar. Kredi kartınızla yaptığınız ödemelerde, eğer sipariş üzerinden bir gün geçmemişse, yani o gün içerisinde yaptığınız bir işlem ise sistem tarafından iadesi anında gerçekleştirilebilir.

Eğer sipariş üzerinden bir gün geçmişse anında geri ödeme alma şansınız olamayacaktır. Kredi kartı ile yaptığınız ödemenin iadesi, yasal sınır olan bir hafta içerisinde kredi kartınıza geri ödeme şeklinde ya da vereceğiniz hesap numarasına havale yapılabilir.

Siparişinizi iade ederken size gönderilmiş olan satış faturasını eksiksiz olarak geri göndermelisiniz. Eğer faturayı şirket adına kestirdiyseniz iade faturası kesmeniz gerekmektedir. Faturanın geri gönderilmediği ya da eksik gönderildiği durumlarda KDV tutarı geri ödenmeyebilir.

Tüm bu maddelere dikkat ederek sağlıklı ve güvenli bir şekilde online alışveriş keyfini yaşayabilir, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini ikinci plana iterek ülkemiz e-ticaret sektörüne hasar veren başarısız sitelerin hızlı şekilde toparlanmalarını ya da elenmelerini sağlayabilirsiniz.

Aslında her ne kadar tüketici tarafını bilgilendirme amaçlı bir yazı sunmuş olsam da, site sahiplerinin de bu yazıdan çok genel ama bir o kadar önemli ipuçları yakalayabileceği düşüncesindeyim.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*