15 Kasım 2018

E-ticaret Müşterileri İçin Tavsiyeler I

Teknolojik gelişmelerle birlikte bir e-ticaret sitesi kurmak için gereken yatırım maliyetleri oldukça ekonomikleşmeye başladı.

Birçok kişi veya kuruluş çok ekonomik bütçelerle, pek lezzetli e-ticaret pastasından pay kapmaya çalışıyor. Bu girişimlerin bir kısmı ayakta durabilirken, bir kısmı ise ölü bir yatırım olarak kenara itiliyor ve tarihe karışıyor.

E-ticaret sektörüne giriş yapanların tutunabilmeleri için içerik yönetimi, altyapı, pazarlama gibi birçok konuda, sektörün önde gelen isimleri tarafından bir çok başarılı yazı yazılıyor, birçok değerli bilgi paylaşılıyor. Özellikle e-ticaret girişimcileri için bu yazıların hepsi çok önemli birer kaynak niteliğinde fakat hepimizin atladığını düşündüğüm bir konu var.

Bir e-ticaret girişimi için ne kadar çok yatırım yapılırsa yapılsın, ne kadar doğru adımlar atılırsa atılsın, tüketicinin güveni kazanılmadığı sürece o e-ticaret girişimi kötü sonla yüzleşmeye mahkumdur. Her kötü son yaşayan e-ticaret sitesi maalesef son demlerinde birçok bilinçsiz e-ticaret müşterisinin canını yakmaktadır. Bu nedenle birçok konudan daha önemli olan konu tüketicinin bilinçlendirilmesi olduğu düşüncesindeyim.

Bu yazıda işin mutfak kısmından çıkıp, monitörün öbür tarafına geçerek bakmaya çalışacağım ve tüketicilerin alışveriş yapmadan önce e-ticaret sitelerini değerlendirirken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda ufak ipuçları vereceğim.

Sitenin genel görünümü ve ilk izlenim

Tüketici olarak alışveriş yapmayı planladığınız siteye girdiğinizde sayfanın genel görünümüne dikkat etmelisiniz. Site özensiz, ürün sunumları dağınık, bannerlar eski ise o site uzun süredir ilgisiz ve atıl olarak bırakılmış olabilir. Bir e-ticaret sitesi onu yöneten kişi ya da firmanın “dükkanıdır”. Dükkanı dağınık, bakımsız ve özensiz olan bir satıcının müşterisine göstereceği özenden şüphe duyulmalıdır.

Örneğin eylül ayında halen anneler günü kampanyasından bahseden bir site ile karşı karşıyaysanız mouseunuzu sağ üstteki çarpıya doğru ilerletmeye başlayabilirsiniz. Lakin bunlara dikkat etmeden verdiğiniz sipariş, siteyle aynı kaderi paylaşabilir, site sahibi verdiğiniz siparişten uzun süre haberdar olmayabilir ve yaptığınız ödemeyi geri alabilmek için uzun uğraşlar vermeniz gerekebilir.

Site sahibi hakkında bilgi edinme

Eğer sipariş vermeyi planladığınız siteyi tanımıyorsanız ilk yapmanız gereken o sitenin “hakkımızda” ve “iletişim” bölümlerine göz atmanız. Eğer site yönetimi ya da site sahibi firma hakkında bir bilgi yoksa ya da herhangi bir iletişim bilgisi paylaşılmamışsa, muhtemelen müşterisini pek de önemsemeyen bir firma ile karşı karşıyasınız demektir. Bu da olası bir problemde, yaşayacağınız iletişim güçlüğünün habercisi olacaktır.

İletişim bilgileri ve tanıtım normal ama siz hala tereddüt yaşıyorsanız firmaya küçük bir telefon ya da mail teftişi yapabilirsiniz. Sizi karşılayacak olan ses ya da cümleler karşı taraftaki ekibin işini ne kadar ciddiye aldığının en önemli referansıdır.

Site hakkında istihbarat toplama

Bu ana kadar her şey normal ama hala içinizde ufak bir şüphe varsa o site hakkında küçük bir araştırma yapmanız önemli. Tek yapmanız gereken sitenin adını Google’da aramanız ve çıkan yorumlara göz gezdirmenizdir.

Tabii ki hakkında kötü yorum olan her site yanlış tercihtir diyemeyiz. İnsan olarak memnuniyetlerimizi şikayetlerimiz kadar fazla dile getirmeyiz fakat her dört yorumdan üçü o site ile ilgili kötü bir tecrübeyi anlatıyorsa, o site kendine çekidüzen verene kadar uzak durmakta fayda var. Bir site ile ilgili olarak yaşanan iyi tecrübelerin internette paylaşılmasının o site için ne kadar büyük önem taşıdığına da burada dikkat çekmek isterim.

Site içi uyarılar ve sipariş şartları

Siparişinizi oluştururken site içi uyarılara mutlaka dikkat edilmeli. Örneğin özel alışveriş kulüplerinden ilk kez sipariş veren tüketicilerin sıklıkla şikayet ettikleri konu siparişlerin geç teslim edilmesi.

Fakat bu sitelerde siparişler genellikle sunulan kampanyanın bitişini takip eden haftada kargoya verilmektedir. Bu uyarıyı görmeyen tüketiciler genellikle siparişlerinin diğer alışveriş sitelerinde olduğu gibi 3-4 gün içerisinde kendilerine ulaşacağını düşünerek memnuniyetsizlik yaşayabiliyorlar.

Aynı şey fırsat siteleri için de geçerli. Cazip gördükleri fırsatı detaylı şekilde incelemeden satın alan tüketiciler fırsat şartlarını okumadıkları takdirde hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabilirler.

Aynı zamanda stok tutmadan satış yapan e-ticaret sitelerinde ise satılan ürünün tedarik edilememesi ve site tarafından size gönderilememesi durumu da sıkça karşılaşılan bir durum.

Örneğin hiçbir yerde bulamadığınız bir ürün sadece o sitede aktif satışta ise ya gerçekten tedarik veya stok konusunda başarılı bir siteyle ya da stok bilgileri güncel olmayan bir siteyle karşı karşıyasınız demektir. Bu nedenle stok bilgisinden şüphe duyduğunuz durumlarda mutlaka site yetkilileri ile iletişime geçerek ilgilendiğiniz ürünün stok bilgisi konusunda teyit alabilirsiniz.

Devam edecek…Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*