13 Aralık 2018

E-Ticaret Tam Olarak Ne Kadar Zor?

e-ticaret ne kadar zor

Bu yazı konuk yazarımız ideasoft Genel Müdürü Seyhun Özkara tarafından kaleme alınmıştır.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca pek çok site ve gazetede e-ticaretin ne kadar zor olduğu ve bu işe girmeyi düşünen girişimcilerin nasıl sıkıntılar yaşayabileceklerinden bahseden farklı yazılara denk geldim. Okuduklarımdan sonra bu konuyu bir de e-ticaret altyapı sağlayıcıların gözünden değerlendirmenin faydalı olacağına inanıyorum.

Konuyu daha iyi anlayabilmek için e-ticarete yeni başlayan girişimcileri iki ayrı kategoride ele almak daha doğru olacak.

1. E-ticarete yeni başlayacak ve işletme yapılarını buna göre kuracak e-ticaret girişimleri,

2. Hali hazırda perakende sektöründe yer alan; üretici, toptancı ve stoklu çalışan işletmelerin e-ticaret girişimleri.

İlk kategoride yer alan yeni e-ticaret girişimlerini oldukça uzun ve çetin bir yol bekliyor. Çünkü büyük e-ticaret siteleri veya dikey online mağazalar ile rekabet etmek zorunda kalacaklar. Fakat tek sorun bu da değil. Ürünleri nereden temin edecekleri, ne kadar fiyata alacakları, hangi ürünlerde stok tutacakları, depoyu nasıl yönetecekleri, kaç personele ihtiyaç duyacakları ve bu personelin niteliklerinin neler olacağı yanıtlarını bulmaları gereken sorulardan sadece bazıları.

İkinci kategoride yer alan, yani hali hazırda sektöründe yıllardır perakendecilik veya toptancılık yapmakta olan işletmelerin ya da stoklu çalışan mağazaların e-ticaret girişimlerinde harcayacakları zaman ve çaba birinci kategorideki işletmelere göre daha az. Dolayısıyla işleri daha kolay.

Fakat aslında e-ticaret için “zordur” veya “kolaydır” demeden önce beklentileri iyi tanımlamak gerekli.

Eğer siz ayda 1 milyon TL ciro yapmayı hedefleyerek yola çıkıyorsanız, bunu sağlamak için ciddi bir reklam bütçesine, geniş bir ekibe ve depoya ihtiyacınız olacak. Tabi ki yer alacağınız sektörün şartlarına bağlı olarak kar marjınızın önemi de artıyor.

Bunları sağlayabilecek sermayeniz olmadan yola çıkacaksanız e-ticaret sizin için tahmin ettiğinizden de zor bir iş olabilir. Fakat elinizdeki bütçeye göre daha gerçekçi hedefler belirleyip, buna göre yola çıkarsanız söz konusu zorluğun da o kadar ürkütücü bir seviyede olmadığını görebilirsiniz.

“E-ticaretin zor ya da kolay olduğuna dair bir genelleme yapmak, yapılacak en büyük hatalardan biridir”

Bu durumu daha iyi anlayabilmek için e-ticaret farklı beklentiler ile başlayan iki farklı ildeki, iki farklı işletmeye göz atalım. Bu sayede beklentilerin önemini ve e-ticaretin zor mu, yoksa kolay bir iş mi olduğu buna bağlı olarak tartmanın gerekliliğinin daha net görülebileceğine inanıyorum.

İlk örnekte İstanbul’da yaşayan ve daha önce mağazacılık deneyimi olmayan iki arkadaşı ele alalım. Elektronik ürünler satan e-ticaret siteleri ilk yılının sonunda ayda ortalama 500 bin TL ciroya ulaşıyor. Fakat kar marjları düşük. İşe başladıktan kısa bir süre sonra personel ve depo maliyetlerinin artmaya başlaması da buna eklenince aslında yüksek gibi görünen ciroya rağmen ulaştıkları nokta beklentilerinin oldukça altında kalıyor.

İkinci örnekte ise Adana’nın iki farklı noktasında pet shop mağazalarına sahip bir işletme düşünün. İşletmeci ürünlerini fiziksel mağazalarının yanı sıra internet üzerinden Türkiye’nin her yerine satmak istediği için bir e-ticaret sitesi açmaya karar verir. 2 mağazanın aylık 100 bin TL’nin altında olan hacmi büyütmek istiyordur. Açtığı e-ticaret sitesini yürütmek için var olan personeli ile işe başlar. Yeni bir personele ancak belli bir süre sonra, e-ticaret sitesinin gelirleri artmaya başladığında ihtiyaç duyar. 1 yılın sonunda e-ticaret satışları fiziksel mağazalarının yüzde 30’una ulaşır. Çok ciddi bir yatırım yapmadan elde ettiği aylık 30 bin TL’lik ek gelir işletmecinin beklentilerini fazlasıyla karşılamaktadır.

Bu örneklerden de görebileceğiniz gibi 500 bin TL ciro her zaman başarılı bir işletme anlamına gelmeyeceği gibi, uygun şartlar ve beklentiler ile e-ticaretle var olan gelirlerinizi yüzde 30 artırmak hiç de zor bir iş olmayabilir.

Özetleyecek olursak; e-ticaret ile ilgili yapılabilecek en büyük hatalardan biri, bu işin zor ya da kolay olduğuna dair bir genelleme yapmak. Onu zor veya kolay hale getiren aslında sizin bilgi, tecrübe ve kaynaklarınızın beklentileriniz ile ne kadar doğru orantılı olduğu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bu yazı, sadece ülkemizdeki değil, genel anlamıyla tüm e-ticaret olgularına çok güzel bir yön çizmiş.
  Gerçek bir perakende altyapısı olan satıcıların günümüzdeki yaygın trendlere uyum sağlayarak e-ticaret tarafında da varolmaları gerektiği yadsınamaz bir gerçek. Öteyandan, oturdupum yerden az da olsa para kazanırım, bana yeter mantığı ile yola sadece eticaret ile çıkmak isteyenlere pek uzun bir ömür biçilemiyor maalesef.
  Eklemek istedğim tek şey ise, e-ticareti layıkı ile yapmak isteyen firmaların mutlaka sosyal medya tarafında güçlü olmaları ve buralarda da reklama yönelmeleri gerektiğidir.
  Bu güzel yazı için teşekkür ederim.

 2. Elif Berberoğlu der ki:

  Gerçekten samimi içten ve bir o kadar da doğru bir yazı olmuş.
  Çok teşekkürler

 3. Verilen bilgiler çok değerli, tespitler de tam yerinde biz de birinci kategoride yarışa yeni başlıyoruz. Başaracağımıza inanıyorum, ama çok büyük beklentilerle girmiyorum. http://www.seyraesarp.com

 4. 1562 der ki:

  Paylaşılan bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim. Bende bir eticaret kullanıcısıyım edindiğim tecrübelere göre Eticaret işinde başarılı olabilmek için öncelikle alt yapının sağlam olması gerekli yazılımın yani zırt pırt donup kapanmaması ya da bir şey de desteğe ihtiyacım olduğun da direkt yardım alacağımkişilerin olması çok önemli 3 eticaret firması ile çalıştım bilindik firmalardan ticimax ve ideasoft başlangıçta mutlu etti beni ama sonrasında ya hep para istediler yada sorunlarıma çözüm bulamadılar en son Tsoft ile çalıştım sağolsunlar ellerinden geleni yaptılar şimdi çok memnunum hiç sorun yaşamadan işime bakıyorum saçma sapan seylerle oyalanmıyorum. Zaman bizim için önemli. Bu yüzden çalıştığınız yazılım firmasının profesyonel olması şart ben bu işe girenlere sadece http://www.tsoft.com.tr ‘yi öneriyorum.

  İyi günler.

Fikrini söyle

*