22 Kasım 2018

E-Ticaret Paketi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Yazıyı kaleme alırken aynı anda benzer bir başlıkla Sevgili Kırtok’un e-ticaret paketi seçerken ilk adım yazısına denk geldim.  Bu yazımda e-ticarete yeni başlayanlar için, paket seçimi konusunu biraz daha detaylandırmak istiyorum.

E-Ticaret yapmayı kafaya koydunuz, mevcut c2c platformları yerine kendi alan adınız üzerinden satış yapmayı planladınız.

Çevrenizden (bilgisayarcınız,komşunun üniversitede okuyan oğlu) aldığınız fikirle nasıl başlarım diye düşünürken, e-ticaret paket yazılımlarını (Özel bir çözüm için bütçeniz bulunmuyor) incelemeye başladınız. Paket seçimi esnasında bilgisizlikten (çok normal) veya satıcının farklı yönlendirmesinden (ihtiyacınızı iyi tespit edememesinden) kaynaklı olarak aslında sizin ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılamayan bir seçim yaptınız ve ondan sonra sorunlar başladı.

İşte tam bu noktaya gelmeden önce yapılması gereken, teklif aldığınız firmaların sunmuş olduğu hizmetleri bir mukayese tablosu ile analiz etmeniz.

Mukayese tablosunu hazırlarken ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi isabetli bir şekilde belirlemeniz gerekmekte.

Örnek bir mukayese tablosu ;

Sol tarafa, sunulan hizmetleri ve en önemlisi sizin kendi ihtiyaçlarınızı/önceliklerinizi/olmasa olmazlarınızı yazmalıyız.

Sütunlara ise de paketlerin isimlerini yazabilirsiniz.

Mukayese tablosu kafanız karışmadan teklifleri çok sağlıklı değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Aşağıdaki tablodan hareketle örnek birkaç senaryo ; Mesela yurtdışından mütevazı bütçelerle laptop soğutucusu geitiriyorsunuz, bunları gittigidiyor ve sahibinden üzerinden satmak istiyorsunuz. Yalnız bu işlemleri de manuel yapmak istemiyorsunuz. Aynı zamanda reklam bütçeniz yok.

Buna göre seçim yapmanız gereken paketler ya y ya da z olmalı.

Diğer paket bu hizmetleri sunmadığı için elenmiş oldu,diğer tüm parametrelerin bir değeri bulunmamaktadır.

Senelik de bir ücret ödemek istemiyorsunuz pakete ama profesyonel olarak da destek hizmeti almak istiyorsunuz.

O zaman paket y sizin için ideal görünüyor.

Aslında yıllık kiralama ücretlerinde ödenen tutarı yazılıma verdiğinizi düşünmeyiniz, bütünsel olarak domain, hosting, e-mail hosting, SSL Sertifikası ve bunlardan çok daha önemlisi destek hizmetlerini kiraladığınızı düşünmelisiniz.

Doğru seçim yapmanızda bir metod olarak mukayese tabloları hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Ahmet Hakan Yılmaz der ki:

  öncelikle vakit ayırıp böyle bir şey yazdıgınız için teşekkürler
  ancak burada bence hatalı olan bir yer var
  X paket genellikle özellikleri açısından en kötü olan şeklinde belirtilmiş. Ancak yazılım dilini art niyetli olarak mı ? ASP yazdınız bunu merak ediyorum. Bildiğiniz üzere bu işi ASP ve ASP.NET ile layikiyle yapan ve PHP kullananlardan kat be kat daha iyi yazılımları olan firmalar var

  • Teşekkürler,tabloyu hazırlarken dikkat etmedim açıkçası,herhangi bir kasıt yok.Tabiki layıkıyla yerine getirenler var.Tablonun nasıl olması gerektiğine ilişkin bence önemli olan nokta.

 2. Öncelikle yazı için teşekkürler. Fakat bu tabloda güvenlik konusu yok. Güvenlik konusununda göze alınmasını karar vericilere öneririm.

  • Tabloda dediğiniz gibi güvenlik başlığı yok,bunun gibi birçok başlık bulunmuyor.Örnek bir tablo olması açısından yazdım,birçok etkeni yazıp zenginleştirebilirsiniz,teşekkürler.

 3. merhabalar,
  vermiş olduğunuz tabloyu, bilgisiz bir insanın gözüyle incelediğim zaman şöyle bir sonuç çıkartıyorum
  x firması MSSQL ve asp ile yapılmış ve 2000 lira gibi yüksek bir fiyatlı, ayrıca hiçbir özelliği de yok. yıllık olarak da çok para ödüyorum.
  y firması biraz daha uygun gözüküyor hem MySQL ve php kullanıyor hem de x firmasına göre bir çok özelliği var.
  z firması ise hem ücretsiz hem de herşeyi yapabiliyor. MySQL ve php ile kodlanmış, demekki y firmasında herhangi bir paket satın almam bana birşey kazandırmıyor. y firmasının yapmış olduğunu ben ücretsiz de alabiliyorum.

  insanların paket seçimi yaparken, neden paket aldığını, bu paketi aldığı zaman bir firmadan alırsa arkasında ne gibi desteklerin olacağı konusuna hiç değinilmemiş. ücretsiz herhangi bir açık kaynak kodlu yazılımı alıp kullanabilmek ve geliştirmek için neler gerektiği konusunda da insanları biraz bilgilendirmenizi öneririm. bu haliyle bu yazı sadece ücretsiz açık kaynak kodlu sistemlerin çok daha iyi bir çözüm olduğu izlenimi uyandırıyor

  • Yukarıda da belirttiğim gibi birçok eksiklik bulunuyor,önemli olanın bir mukayese şablonunun olması ve bunun işinizi kolaylaştıracağı fikri,teşekkürler.

 4. mustafa der ki:

  yukarıdaki makalenizde sadece kiralık e-ticaret yazılımları baz almşsınız.

  lisanslı satılan ve lisans sistemi bulunan e-ticaret yazılımlarıda bulunuyor. örneğin ben böyle bir yazılım kullanıyorum. desteğinden ve özelliklerinden memnunum. bu yazılımlarıda incelemenize eklemenizde fayda var.

 5. Az önce yine yeni bir e-ticaret yatırımcısı aradı ve hazır sistem kiralayan firmalardan birinin kendisine “Bankalar açık kaynaklı yazılımlara pos vermiyor” dediğini söyledi. Ahlaksız pazarlama teknikleri için ismini açıklamak istemediğim bu sevgili firmaya teşekkürü bir borç bilirim.

 6. Öncelikle bilgilendirici yazınız ve paylaşımınız için teşekkürler.Özellikle e-ticaret ile iş kuracakların ucuz sanal mağaza alarak hem güvenlik hemde verisel sıkıntıya düşmemeleri için bu bilgiler çok yerinde.
  Naçizane benim tavsiyem ise sektörde ilk e-ticaret hazır paketlerini sunan Neticaret firmasıdır.

 7. nihat verim der ki:

  sanırım sizin burada gösterdiğiniz hazır sistem alışveriş siteleri yani dreamweaver bilen bir insan bu parçaları .PHP den kendisi oluşturabilir geliştirebilir ?? teşekkürler yazınız ve cevabınız için …

 8. Yazınız bilgilendirme amaçlı olabilir fakat biraz emek harcasanız ve yorumlayan kişilerin belirttiği şeyleri yapmış olsanız daha inandırıcı olur. Önemli olan komple bir bilgilendirmedir siz eksik ve yanlışlar ile dolu bir bilgilendirme yapmışsınız. Ya tam yapın yapamıyorsanız hiç yapmayın. Serkan Hacıömeroğlu bey burası reklam platformu değil burada reklam yapmak yerine işiniz olan Sosyal Medya Müdürülüğünü yapmanızı ŞİDDET ile tavsiye ederim.

Fikrini söyle

*