15 Kasım 2018

E-Ticaret, Patlamak Üzere Olan Bir Balon Mu? Bank of America Öyle Düşünüyor

Alibaba‘yı ve etkileri hala hissedilen ABD borsasındaki açılışını unutun. E-ticaretin en hızlı büyüdüğü ülke olan Çin’in online ve fiziksel perakende sektörü çökmek üzere olabilir. En azından Bank of America bu şekilde öngörüyor.

Bank of America’nın yayınladığı “eCommerce vs. Retail: A Power Shift to Consumer Sovereignty” adlı raporunda, e-ticaret ve fiziksel mağazarlarda perakende ile uğraşan şirketlerin önlerinde çok zorlu bir yol olduğundan bahsetti. Tüketiciler alışveriş tercihleri konusunda eskiden olduğundan çok daha sofistike davranıyorlar ve bu her iki sektör için de büyük sorunlar anlamına geliyor.

Bir başka anlatımla, e-ticaretin son yıllardaki çılgın büyümesinin yakın zamanda birden yavaşlayacağını ve bu oyunda çok net kazanan ve kaybedenler olacağından bahsediliyor.

Bank of America tam olarak şöyle diyor: “…teknoloji şu anda yeni bir e-tüketici nesli yaratmakta. Sosyal ağlar ile birbirine bağlı, veri asimetrisine tahammülü olmayan, farklı perakende noktalarını kullanan, mükemmel deneyimi arayan ve süreçlere katılım eğilimleri olan bir nesil. İlk defa tüketici yönetimi eline alıyor ve oyunun kuralları değişiyor. Online ve offline kanalların pazar payı kapma yarışlarını unutun. Tüketicinin yönetimine boyun eğip ayak uydurabilen firmalar hayatta kalabilecek.”

Fiziksel perakende

Fiziksel perakende mağazaları ile online perakendecilerin karşılarında farklı zorluklar var, ancak bunların kısa zaman içinde aşılması gerekiyor.

Bank of America’ya göre fiziksel perakende mağazalarının karşısında bir “yeterlilik uçurumu” var. Müşterilerini tanıma, anlama, onlara göre bir deneyim üretme ve doğrudan onlar için pazarlama yapma yerine (bütün bunlar Çinli tüketicinin alışveriş için evden çıkmasının temel nedenleri), hala sanki bir e-ticaret pazarındaymış gibi hareket ediyorlar.

Ayrıca hala masrafları azaltmak için tedarik zincirlerini veya lojistiklerini optimize edebilmiş değiller.

Bu perakendeciler lokasyonu müşteriden daha önemli bir konumda tutuyorlar. Ürünü veya fiyatı kontrol altında tutmak yerine, karlarını artırmak için pazar gelirine güveniyorlar.

Raporda “…ürün farklılaştırma, tedarik zinciri verimliliği ve müşteri hizmetleri öncelikler arasında değil” deniliyor. “[Perakendecilerin] çoğunluğu ne sattıklarını kontrol etmiyorlar, ne sattıklarını ayrıştırmıyorlar, fiyatı kontrol altında tutmuyorlar, müşterilerini tanımıyorlar ve müşterilere nasıl hizmet vereceklerini bilmiyorlar”.

Online perakende

E-ticaretin önündeki zorluklar daha farklı. İstisnasız bütün şirketler, diğerlerinden daha düşük fiyatta ürün satmaya çalışıyorlar (Çinli tüketicilerin yüzde ellisinin e-ticareti tercih etmesinin temel sebebi bu) ve bu durumun çok ciddi sonuçları olacak.

“Bu günün Çin e-ticareti, 1990’lar sonundaki ABD’nin teknoloji pazarı balonuna benziyor. Özel sermaye ve risk sermayesi ile kendilerini idare eden çoğu e-ticaret şirketi, pazar payı elde etmek için kısa vadeli kardan vazgeçmeye hazırlar. Sundukları çok düşük fiyatlar ve ücretsiz kargo imkanı ile denizaşırı rakiplerinin başa çıkma şansları yok”.

2018’de çöküş bekleniyor

Hayatta kalan e-ticaret şirketleri pazar paylarını kazandıktan sonra mecburen fiyatlarını artırmak zorunda kalacaklar. Bank of America’nın tahminlerine göre bu durum 3 yıl içerisinde gerçekleşecek.

“E-ticaretin hiper yükselişinin üç yıl içerisinde bitip, yerini sabit bir yükselişe bırakacağına inanıyoruz. Artan online maliyetler ve diğer faktörler fiyat uçurumunu azaltacak. E-ticaret’in ayrıca bir de yeterlilik uçurumu var ve bunun en büyük nedeni belledikleri pazar modeli. Pazarın dengelenmesine doğru giden önümüzde engebeli bir yol var. Tüketici egemenliğine çabucak adapte olabilen perakendecilerin bu paradigma değişimi sonrasında hayatta kalabileceklerini düşünüyoruz”.

2018 civarı Bank of America’nın haklı olup olmadığını göreceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*