18 Kasım 2018

E-Ticaret Perakendenin Geleceği Sanal Gerçeklikte mi?

Sanal gerçekliğin turizm ve seyahat firmaları ile bazı perakendeciler tarafından yeni teknoloji konferanslarında ve fuarlarda kullanılmaya başladığının haberini daha önceden yapıp, bazı vaka incelemelerini paylaşmıştık.

Araştırma firması Walker Sands, “Perakendenin Geleceği” adlı araştırma raporunda 1400 tüketicinin görüşlerine başvurarak, sanal gerçekliğin perakendede nasıl bir yer edinebileceğini analiz etmiş.

Araştırmaya dahil edilen tüketicilerin %63‘ü, sanal gerçekliği ilgi çekici bulduklarını, eğer fırsatları olursa denemek istediklerini ve kesinlikle alışveriş alışkanlıklarını değiştireceğini söylüyorlar.

Geçen yıl aynı araştırmanın sonuçlarında, bu şekilde belirten tüketici ortalaması %37‘ydi. Yani bir yıl içerisinde %26’lık bir artış var. Ayrıca yine geçen yıl, perakende teknolojileri konusunda sanal gerçeklik son sıradaydı.

Tüketicilerin %35‘i, sanal gerçekliğin daha kolay alışveriş yapmalarını sağlayacağını, çünkü satın alacakları ürün ile daha “gerçek gibi” etkileşime girebileceklerini düşünüyorlar. Ürün ile tam olarak etkileşime girememek, e-ticaret kavramının ortaya çıktığı tarihlerden günümüze kadar e-ticaretin önündeki en büyük engellerden biri oldu.

Fiziksel mağazalar için sanal gerçeklik aslında kötü bir haber. Çünkü araştırmaya katılan tüketicilerin dörtte biri sanal gerçeklik ekipmanları olması halinde gerçek fiziksel mağazalara daha az gideceklerini söylüyorlar.

Geçtiğimiz yıl sanal gerçeklik ekipmanı tasarlayıp üreten Oculus VR firması Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınmıştı. Her ne kadar henüz geniş kitlelerin satın alması için sunulmasa da, işaretler içinde bulunduğumuz yılın Nisan ayında gerçekten piyasaya ürünün çıkacağını gösteriyor. Facebook zaten daha önceden sosyal uygulamalarını sanal gerçeklik uyumlu hale getireceklerini belirtmişti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*