17 Kasım 2018

E-Ticaret Platformlarında SEO Açısından Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar II

Geçtiğimiz hafta yayınlanan yazımın birinci bölümünde e-ticaret sitelerinde sıkça rastladığım eksikliklere değinmeye çalıştım. Bu bölümde ise SEO açısında dikkat edilmesi gereken temel kurallara birkaç madde ile devam etmek istiyorum.

 1. Artık neredeyse tüm web siteleri css formatı kullanır durumda. Fakat spider’ların ziyeretini zorlaştırmak istemiyorsanız, CSS/Javascript temelli navigation yapısını kullanmak yerine daha basit bir yapı olan CSS/HTML yapısını kullanmalısınız.
 2. Organik aramalarda avantajlı duruma geçebilmek için ürün sayfalarına ait linklerin, ürüne ait kelimeler açısından zengin kılınması çok yardımcı olacaktır.

  Özellikle Google’ın son algoritma değişikliği sırasında bir çok e-ticaret sitesi ‘long tail’ aramalardaki eksikliğinden dolayı sıralamada gerilere düştü. ‘Long tail’ aramalarda avantajlı duruma geçebilmek için URL yapınızın da ürün detaylarını içerir kelimelerden oluşması gerekmektedir. Bu şekilde anlaşılır (user friendly) URL yapısı SEO açısından size fayda sağlayacaktır.
 3. Web sitenizde kullandığınız ürün imajlarını da 002123.jpeg tarzında değil, spesifik ürün adını tanımlar şekilde vermeniz Google Image aramalarında sayfalarınıza trafik sağlayarak convertion anlamında avantaj sağlayacaktır.
 4. Mümkün olduğunca daha önce başka sitede veya kendi sitenizde tekrarlanarak kullanılmış meta tag, title tag kullanmayın.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların büyük bir bölümünün arama motorlarında yapılan aramaların sonuçlarından geldiğini unutmayın. Türkiye’de de son 2 yıldır kullanıcılar ister offline, ister online mağazacılıktan alışveriş yapsınlar, büyük bir çoğunluğu ürünü almadan önce mutlaka araştırma ve fiyat karşılaştırması yapmak için arama motorlarına başvuruyor olduğunu bir kez daha hatırlayın.

SEO için yapacağınız çalışmalar, size orta ve uzun vadede arama sonuçlarında sayfalarınızın yavaş yavaş daha yukarılarda yer almasını sağlarken, sitenize sağlayacağınız trafik ile satışlarınızın her geçen gün arttığını gözlemleyeceksiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Burak Yigit der ki:

  Css veya Javascript temelli navigation yapısını kullanmayın derken? Yanlışlıkla mı yazdınız bunu? Css temelli navigasyon yapısı spiderların işini zorlaştırması gibi bir şey söz konusu değil, tam tersi kolaylaştırır. Sanırım yanlış ifade ettiniz ya da konu hakkında teknik bilginiz yok.

 2. Gülbin Çoruh der ki:

  Orada bir yazım hatası var. Navigation structure’ın CSS/JavaScript yerine daha basit bir yapı olan CSS/HTML olmasının daha yardımcı olacağı aslında belirtilmeliydi.
  teşekkürler,

Fikrini söyle

*