17 Kasım 2018

E-Ticaret Platformunda Dikkat Etmek Gereken 5 Nokta

E-ticaret platformları online mağazaların hem mutfağı hem tezgahı ve e-ticaret sitelerinin de satışlarını artırmak için doğru platformu seçmesi gerekiyor. Piyasada birçok kendini kanıtlamış e-ticaret platformu olduğu için bu konuda titizliğe gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak alışveriş sepetinden online ödeme sistemine kadar bütün platformlarda ince ayar yapmak şart. Bunu PC aldıktan sonra içine istediğiniz programları yüklemek gibi düşünebilirsiniz. Peki e-ticaret yönetim platformlarında en çok dikkat etmeniz gereken 4 nokta nedir? Birlikte görelim.

1. Alışveriş sepeti entegrasyonu

eticaret-eticaret_platformu

İş e-ticaret sitesi açmaya gelince ilk önem vermeniz gereken nokta. Çünkü alışveriş sepeti ve online ödeme desteğiniz olmazsa satış yapamazsınız. Bu mağaza açınca kasada müşteriden para alacak kimsenin olmamasına benzer.

Peki nelere dikkat edeceksiniz? Bu konuda en iyisi Amazon’a bakmanız ve onların bu işi nasıl yaptığını incelemeniz. Amazon’un alışveriş sepeti online müşterinin alacağı ürünleri sepette depolamasını, satın alma geçmişini kaydetmesini ve gönderim ya da teslimatla ilgili tüm detayları (online sipariş numarası dahil) tek yerde saklamasını sağlıyor.

İkinci ipucu ise tezgahla mutfağı birlikte düşünmeniz gerektiği; yani muhasebenin alışveriş sepetini kullanması zorsa müşterinin kullanması da büyük olasılıkla zor olacaktır. İdari açıdan kolay yönetibilir bir hizmet seçin.

İlgili yazı: Müşteriler neden alışveriş sepetini terk ediyor?

2. Ödeme güvenliği

eticaret-eticaret_platformu

Müşterinin parasını ve kendi paranızı korumak zorundasınız. Türkiye bu konuda en şanslı ülkelerden biri çünkü iyzico gibi sanal pos şirketleri ödeme güvenliği ile banka mevzuatı gibi tüm sorunları hallediyorlar ve size bir tek para kazanmak kalıyor.

Büyük kredi kartı şirketlerinin PCI DSS standardı bu konuda dünya çapında en iyi uygulamalar getiriyor. Sizin de PCI DSS v3.0 ve üstü belgelere sahip bir ödeme hizmetleri sağlayıcısıyla çalışmanız yararınıza olur.

İlgili yazı: Mobil ödemelerin geleceği veri güvenliğinde yatıyor

3. Mobil site ve uygulama desteği

eticaret-eticaret_platformu

Günümüzde e-ticaret mobil reklamlardan mobil müşteriye kadar her alanda hızla mobil ticarete dönüşüyor. Bu Türkiye’de de geçerli. Şimdiden yüzde 22’nin üstünde bir oranla. Çünkü müşteri en azından alışveriş öncesi ürünlere mobilden bakıyor ve Türkiye gibi fiber altyapısı yetersiz ülkelerde müşteri hızla akıllı telefonla mobil internete kayıyor.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken ilk nokta mobil site uyumluluğu sağlamak ve bunun için de duyarlı tema kullanan e-ticaret platformlarını tercih etmek. Türkiye’de mobil uygulama yerine mobil siteler daha önde çünkü bizde Yemek Sepeti gibi pazar yerleri müşteriye tek uygulamayla o segmentteki hemen tüm satıcılara ulaşma olanağı sağlıyor.

İlgili yazı: Asya’nın en büyük 10 e-ticaret sitesinden neler öğrenebiliriz?

4. Müşteri desteği

eticaret-eticaret_platformu

Müşteri desteği için ideal çözüm canlı sohbet; yani müşteri temsilcisinin müşteri ile video sohbet yapması. Ancak Türkiye’de şartlar farklı. Özellikle mobil müşterinin veri kotasını doldurmadan video görüşme yapması zor. İnternetin yavaş ve pratik kapsama alanının sınırlı olması sorun çıkarıyor.

Öte yandan online sohbet özelliği çok yararlı. Çünkü müşteri sorulara anında yanında almak istiyor ve bunun çağrı merkezindeki sesli telefon menülerinde gezinmek istemiyor. Sizin için en uygun maliyetli çözümlerden biri bu. Ancak müşteri temsilcisi desteği sunmadan satışlarınızın azalacağını unutmayın.

İlgili yazı: 5 adımda rakibinin müşterisini çalma

5. İndirimler ve kişisel kampanyalar

eticaret-eticaret_platformu 5 - Kopya

Müşteri promosyon ve indirim sever. Bu 2000’lerden beri pek değişmedi. Ancak e-ticaret platformunda dikkat etmeniz gereken nokta artık kişisel kampanyalara odaklanmak. İster e-posta pazarlaması yapın, ister yeniden hedefleme reklamları kullanın, müşteriyi bağlılık programına entegre etmeli ve alışveriş geçmişine göre, sadece ona özel kampanyaları ve çapraz satışları tam ihtiyacı olduğu anda sunmalısınız.

Müşteri kazanmak kadar müşteri bağlılık programları ile portföyünüzü elde tutmanızı da sağlayan bu yaklaşım e-ticaret platformuna ödediğiniz abonelik veya satın alma ücretinin karşılığını fazlasıyla almanızı sağlayacak. Peki siz e-ticaret platformlarını kullanırken nelere dikkat ediyorsunuz? Bize yazın.

İlgili yazı: Kişiselleştirme ile müşteri kazanmanın 5 yoluSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*