15 Kasım 2018

E-Ticaret Sektörü İçin Yargıtay’dan Önemli Karar

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi yapmış olduğu temyiz incelemesinde; orijinal olan ve hukuka uygun yollardan satışa sunulan markalara ait ürünlerin e-ticaret platformlarında da satılabileceği yönünde bir karara imza attı. Yargıtay, aynı zamanda e-ticaret platformlarında satışa sunulan bu ürünler için düzenlenen her indirim ve kampanyanın da doğrudan haksız rekabet oluşturmadığı görüşüne yer verdi.

Elektronikten tekstile, mutfak gereçlerinden dekorasyon ürünlerine tüm ihtiyaç ve zevklere hitap eden ürünleri belgeli, tüketici haklarına saygılı ciddi bir platformda işletmeden direkt tüketiciye (B2C) satış anlayışı sunan e-ticaret sektörü Türkiye’de halen gelişimini sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Yargıtay 11. Hukuk Dairesi bu gelişimi destekleyecek önemli bir karara imza attı. Sektörün gelişimi ve güven sorununun aşılması adına büyük önem taşıyan bu karar üretici dışında bayii ya da tüzel kişilikler aracılığıyla hukuka uygun yollardan satışa sunulan ve orijinal olan ürünlerin e-ticaret platformlarında da satılabileceğini belirtiyor.Ayrıca Yargıtay bu ürünlerin normal satış fiyatı dışında indirimli ve kampanyalı olarak satışını da doğrudan haksız rekabet olarak değerlendirmiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Gereğinden fazla yapılan indirimler bence perakende sektörünü olumsuz etkiliyor. Yazılı olmayan belli etik kurallar ticareti herkes için daha yararlı yapacaktır.

  2. Son 1 yıl içinde e-ticarette inanılmaz site çöplüğü var. e-ticaret yazlım şirketlerinin ücretsiz yönetici paneli dağıtmasından kaynaklı ve wordpress gibi yazılımların duyulması üzerinde önüne gelen e-ticaret yapıyor. önce bunların temizlenmesi gerekiyor, o zaman sektör olarak rahata kavuşacağımızı düşünüyorum. instagram ve facebook üzerinden yapılan e-ticaretleri saymıyorum bile.

Fikrini söyle

*