17 Kasım 2018

E-ticaret Şirketleri “Büyük Veri”yi Nasıl Kullanmalı? [İnfografik]

Şirketlerin elindeki en önemli kozlardan biridir kullanıcı verileri. Daha büyük veriye sahip olanlar, rakiplerine göre bir adım öne geçer. Firmalar ellerindeki verilerle, kişiye özel kampanyalar yapabilir, ilgi alanlarına yönelik ürünler geliştirebilir ve hatta ileriye yönelik potansiyel müşterilerine, ürün ve hizmetlerini ulaştırabilir.

Önümüzdeki dönemin en korkulan işlerinden biri de “big data”yı yani “büyük veri”yi anlamlı hale getirmek.

“Data” bu kadar önemli bir konu olmasına rağmen, yapılan bir araştırma gösteriyor ki, hala birçok e-ticaret sitesi kullanıcı verilerinin önemini kavrayamamış durumda. Web Analytics, CRM veya ERP programları sayesinde elde edilebilen kullanıcı verileri, ayrıca Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal paylaşım sitelerindeki kullanıcılardan da sağlanabilir. Eğer, elinizde büyük bir kullanıcı veritabanı yoksa, müşterilerinizin alışkanlıklarını, ilgi alanlarını ve hangi ürünü satın alma eğiliminde olduklarını anlamak oldukça güç olabilir. Sırf bu verileri daha iyi analiz edebilmek için “Veri Madenciliği” gibi iş ve uzmanlık alanları doğmuş durumda.

Özellikle akıllı telefon ve sosyal medya kanallarının hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesinin ardından, buradaki verileri de değerlendirmek zaruri hale geldi. Globaldeki tüketici verilerinin ne denli büyük bir hacme ulaştığına gelin hep birlikte bakalım.

Dünya çapında 6 milyar mobil abone var. 1.1 milyar Facebook kullanıcısı ve her gün atılan ortalama 400 milyon tweet bulunuyor. Dünyadaki mevcut datanın yüzde 90’ı son iki yılda oluştu ve akıllı telefonlar ile internet sayesinde her geçen saniye daha da büyüyor. 2016 yılında toplam internet trafiğinin yüzde 61’i kablosuz cihazlardan, geri kalanı ise kablolu olanlardan sağlanacak. Online dünyadaki dijital içerik 2012 yılında 2.7 zettabayt iken, bu rakam 2016 yılında 7.9 zettabayta ulaşacak.

Dijital evrende hizmet veren Amazon ve eBay gibi birçok dev e-ticaret sitesi müşteri verilerini oldukça etkili bir şekilde değerlendirip, bu verilere göre kişiye özel stratejiler geliştiriyor. Peki e-ticaret siteleri, ellerindeki verileri nasıl daha etkili bir şekilde kullanabilir?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*