13 Kasım 2018

E-Ticaret Siteleri Artık .İst ve İstanbul Alan Adı Uzantılarını Kullanabilecek

İst-istanbul-eticaret-alan_adı-alan_adı_uzantısı (2)İstanbul Büyükşehir Belediyesi e-ticaret sitelerinin marka bilinirliğini artırmak için .ist ve .istanbul yerel alan adı uzantılarını kullanıma sundu. Sıra Türkiye’deki girişimcilerin diğer şehirleri kapsayan yerel alan adı uzantılarını kayıt ettirmesinde. Yoksa Türkiye’nin alan adı uzantıları yabancıların elinde kalabilir. Hosting firmaları harekete geçmeli ve yerel alan adı uzantısı satın almalı. Bu noktada İstanbul Büyükşehir Belediyesi .ist ve .istanbul alan adı uzantılarının satışına başladı.

E-ticaret girişimlerinin olmazsa olmazı iyi bir alan adına sahip olmak. Ancak, dijital alemde .com ya da .net gibi alan adı uzantılarında iyi bir adı boş bulmak çok zor. Durum böyle olunca kullanıcılar yeni alan adı uzantılarına yöneldi. Yeni alan adı uzantıları keşfedilmeyi bekleyen bir kıta gibi, en değerli ve verimli isimlerini kullanıcıların hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Sadece geçen yıl internet kullanıcılarının sayısı tüm dünyada 525 milyon arttı. Global Web Index verilerine göre artık dünyada 3 milyar kişi internete bağlanabiliyor. Türkiye’de de internet kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. TÜİK araştırmasına göre Türkiye’nin yarısından fazlasının yani yüzde 55,9’unun internete erişimi var [Editörün notu: E-ticaret satışları için kritik olan geniş bant erişimi yüzde 14] Hal böyleyken internetten alınan hizmetlerde de bir artış söz konusu. Online dünyanın hayatımıza girmesiyle e- ticaret her geçen gün büyüyor.

İlgili yazı: TELKODER >> 4.5G’de Maksimum Hız İçin Türkiye’deki Mevcut Kablo TV Fiber Şebekesini Kullanalım

İstanbul alan adı uzantısı açık artırmayla satılacak

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD), açıklamasına göre e- ticareti tercih eden tüketici sayısı son 6 yılda 3 kat artış gösterdi. Öyle ki e-ticaret sektörünün ciro olarak büyüklüğünün 25 milyar lirayı geçmesi bekleniyor. İnternetten alışverişin her geçen gün büyümesi girişimcilerin de bu alana yönelmesini sağlıyor. Ancak başarılı bir e-ticaret sitesi kurmanın olmazsa olmazı kullanıcının aklında kalacak iyi bir alan adı bulmak. Başarılı bir alan adı sahibi olmak Nişantaşı, Bağdat caddesi ya da Tunalı gibi güzel bir lokasyonda dükkan açmak gibi önemli bir durum.

İyi alan adları neden e-ticaret sitelerinin tercih nedeni?

Alan adı dijital dünyadaki kimliğiniz. Dolayısıyla e-ticaret sitesi değil de diyelim ki bir projeniz için ya da kişisel uğraşınız için bir site açmak istiyorsunuz. Her durumda da sitenizin başarılı olabilmesi için bu ismin mümkün olan en çarpıcı ve akılda kalıcı isme sahip olması gerekiyor; çünkü alan adınız ne kadar güçlüyse sitenizin ziyaretçi sayısı o kadar iyi olabilir. Başarılı bir alan adı kullanıcıların sitenizi daha kolay akıllarında tutmalarını sağlıyor. Marka bilinirliği oluşturmayı kolaylaştırıyor, özellikle jenerik alan adlarının doğrudan ziyaretçileri bulunuyor. İyi bir alan adıyla Google’da daha üst sıralarda çıkabilirsiniz, ayrıca yaptığınız iş ve sattığınız ürün ile ilgili fikir verebilmesi açısından doğrudan etkili olabilir. Kısa ve bilindik web sitesi isimlerinin müşteriler tarafından hatırlanma ve benimsenme oranı fazla. Bu da müşterinin sizin sitenizi tercih etmesini kolaylaştırır.

İlgili yazı: Paraşüt Ön Muhasebe ve Fatura Programı Küçük İşletmeleri E-Ticarete Taşıyor [Röportaj]

Boş isim bulmak zor

Ancak .com ya da .net gibi çok kullanılan alan adı uzantılarını düşündüğümüzde istediğimiz alan adını satın alabilmek hiç de kolay değil. Çünkü istediğimiz alan adlarının çoğunun başkası tarafından alınmış olduğunu görürüz. Boş alan adı bulmak çok zor. Bu soruna çare bulmak için artık yeni alan adı uzantıları tercih ediliyor. Bu alan adı uzantıları faaliyet gösterilen sektöre, yapılan işe ya da bulunulan lokasyona göre değişiyor. Lokasyon bazlı alan adı uzantıları da trend olmuş durumda. New York.’tan, Berlin’e dünyanın gözde şehirleri varlıklarını alan adı uzantılarıyla dijital platforma taşıdı. Son dönemde internette alan adı uzantısıyla varlık gösteren dünya şehirleri arasına .istanbul ve .ist alan adı uzantıları ile tarihi metropol İstanbul’da katıldı.

İlgili yazı: Payrov >> Kart Bilgilerini Paylaşmadan Alışveriş Yaptıran Uygulama

İstanbul uzantısı dijital platformlarda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 27 Ocak’ta .ist ve .istanbul alan uzantılarını hizmete sundu. Türkiye’nin ulusal ve ilk olan alan adı uzantılarına büyük kuruluşların, global ve kurumsal şirketlerin ilgisi büyük oldu.  İstanbul markasını dijital platforma taşıyan Nokta İstanbul’un yeni döneminde ise açık artırma ile ön kayıt dönemi var. Buna göre .ist ya da .istanbul uzantılı alan adlarına sahip olabilmek için 5 Mayıs’a kadar www.nic.istanbul adresinde belirtilen kayıt operatörlerine başvuru yapılacak. Başvuruların bitiminde bir alan adı için birden fazla talep olması durumunda, 5-10 Mayıs tarihleri arasında online müzayedeye gidilecek. Bu sürede yapılacak online açık artırmanın ardından ismin kimde kalacağı 10 Mayıs’ta belli olacak. .ist ve .istanbul uzantılı alan adları 10 Mayıs’tan sonra ise halka sunulacak.

Bütün bunlar e-ticaret siteleri için güzel haberler. Ancak .bursa. Ankara gibi yerel alan adı uzantılarına hızla başvuru yapmamız gerekiyor. Yoksa F klavye fırsatını kaçırıp sırf İngilizce yavaş yazılsın diye icat edilmiş kullanışsız Q klavyelere mahkum olduğumuz gibi, Türkiye’nin alan adı uzantıları da yabancıların elinde kalacak. EticaretMag olarak Türkiye’de SadeceHosting gibi tüm firmaları ICANN’dan yerel alan adı uzantıları alarak ülkemizin gerçek fikri mülkiyetini korumaya davet ediyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*