14 Kasım 2018

E-ticaret Siteleri İçin Blog Kullanım Rehberi

Online dünyanın markalara sunduğu sayısız nimetlerden birisi de bloglar. Bir mecra düşünün ki, kar amacı güden satış odaklı bir marka; doğrudan ürünlerine yönlendirmeyen, kullanıcı yararına içeriklerle müşterilerine ulaşabilsin. Türkiye’de birçok öncü e-ticaret sitesi blogları oldukça aktif ve başarılı bir şekilde kullanıyor, biz de bununla ilgili bir araştırmayı geçtiğimiz dönemde sizinle paylaşmıştık.

Bloglar doğru kullanıldığı takdirde, mevcut ve potansiyel müşterilerin dikkatini markanın üzerine toplar, yeni müşteriler kazandırır ve hatta kaliteli bir içerik sayesinde bloglar, insanları markanın fanları haline getirir. Üstelik bu mecralar; firmayı kendi sektöründe bir fikir ve düşünce önderine dönüştürürken, orta ve uzun vadede sağlam bir marka sadakatinin oluşmasına da zemin hazırlar. Biz de blogların marka bilinirliği ve satışlara doğrudan veya dolaylı yoldan etkisini göz önünde bulundurarak e-ticaret siteleri için doğru blog yayıncılığının püf noktalarını bir araya getirdik.

İsterseniz önce blog tutarken markaların sıklıkla yaptığı yanlışlara bir göz atalım:

Bloglar, markanın basın odası değildir!

Öncelikle markanız için bir blog açarken hangi konu hakkında yazacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bloglar, doğası gereği kullanıcıların keyifli vakit geçirebilecekleri, aynı zamanda öğretici içeriklerle kendilerini geliştirebilecekleri mecralar olmalılar. 7/24 markanın reklamını yapan ve medya organlarına gönderilen rutin basın bültenlerinin paylaşıldığı platformlar değil! Burada markaya ait bariz reklam kokan içerikler ziyaretçilere itici gelebileceği gibi bir daha blogunuzu ziyaret etmemelerine neden olur. Bu sebeple, basın bülteni tarzındaki sürekli markayı öne çıkaran içeriklerden kaçınmak hayati önem arz ediyor.

Müşterilerinizle iletişime girmekten kaçınmayın!

Bloglar, markalara kendini ifade etme şansı tanırken, müşterileriyle de etkileşime girme, onların geri dönüş ve önerilerine erişme imkanı da verir. Bu sebeple, müşterilerin ne dediğini önemsemeyen, tek yönlü bir blog yayıncılığı yerine, onların soru, sorun ve şikayetlerine geri dönüş yapan ve ziyaretçilerle diyaloga giren bir blog stratejisi benimsemek gerekiyor. Birçok marka bu maddeyi es geçme eğilimine sahip. Bunun sebebi de markaların, görevi tamamen blog tutmak olan bir çalışanlarının olmaması diyebiliriz.

Blog yayıncılığının temel ilkesi, düzenli paylaşımlarda bulunmaktır!

Temel olarak bakıldığında blogları minimal bir medya organı olarak adlandırabiliriz. Blog tutarken, bir yayıncı edasıyla sık ve düzenli içerik paylaşmak, devamlı ve sadık takipçilerinizin olmasına ön ayak olacak hatta onları orta vadede, sizin içeriklerinizi paylaşan birer fan haline getirecek. Ancak ne yazık ki, markaların büyük çoğunluğu haftada, hatta ayda bir iki kez paylaşım yapmaktan öteye gidemiyor. Bunun sebebi de bir önceki maddede belirttiğimiz gibi; markaların mesaisini tamamen bu işe ayıran, “içerik pazarlaması” ve “SEO” bilen bir çalışana sahip olmamaları.

Peki ne yapmalı? E-ticaret siteleri blogları nasıl daha etkili kullanabilir?

Öncelikle neden bir blog kanalına sahip olmanız gerektiği hakkında bir strateji çalışması gerçekleştirebilirsiniz. Blog yayıncılığının size ne sağlayacağını tespit edin ve bu doğrultuda kurumsal kimliğinizle bağlantılı, profesyonel bir blog tasarımı seçin. Hedef kitlenizi belirleyip, satış stratejiniz içerisinde blogun size katacağını da planlamış olabilirsiniz, ancak her şey asıl şimdi başlıyor. Ne tarz içerikleri, hangi sıklıkla paylaşacağınıza karar verip, bir yayıncı edasıyla blogunuzda bir akış ve devamlılık sağlamalısınız.

1- İçerikleriniz doğrudan satış odaklı olmamalı

Bir e-ticaret sitesinin kendi blogunda yeni ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapmaması düşünülemez elbette. Ancak bunu rahatsız edici bir formatta vermektense; istatistiksel rakamlar, eğlenceli ve ilginç bilgiler eşliğinde paylaşmak daha faydalı olacaktır. Buna ek olarak, yazı içerisinde kullanılacak ve doğrudan satış sayfasına yönlendiren bir takım linkler de kullanılabilir. Marka kimliğiniz ve sattığınız ürün veya hizmetle bağlantılı “life style” tarzındaki içerikler kullanıcıların ilgisini çekebilir.

2- Kurumsal bir üslup yerine, daha samimi bir dil kullanın

Hangi konuda ve hangi üslupta yazacağınıza karar verin. Çok resmi bir duruş sergilememeye gayret edin. İçeriklerinizi hazırlarken, kurumsal bir basın bülteni havasına bürünmeden, ancak çizgiyi de çok aşmayan bir dil kullanmaya dikkat etmek gerekir. Ziyaretçiler blogunuza geldikleri zaman, sanki bir moda fenomeninin sitesinde geziyormuş hissine kapılmalılar. İş dalınızın dışında siyaset, spor veya tartışma yaratacak konulara girmemeye özen gösterin.

3- Müşterilerinize değer yaratacak içerikler sunun

Örneğin; bir özel alışveriş kulübü sahibiyseniz en son moda trendleri, ünlüler ile ilgili haberler ve alışveriş önerileri gibi keyifli ve bilgilendirici paylaşımlar kullanıcıların hoşuna gidecektir. Ürün veya hizmetiniz hakkında müşterilerinizi bilgilendiren, onların başka mecralarda bulamayacakları özgün içerikler her daim blogunuza trafik getirecek ve müşterilerin bir kez daha sizi ziyaret etmesine vesile olacaktır.

4- İçeriklerinizi arama motorlarına optimize edin

Arama motorlarının doğasında olan, özgün içeriği üst sıralara çıkarma mekanizması sayesinde ürettiğiniz paylaşımlar e-ticaret sitenize  de ekstra trafik sağlayacaktır. SEO’nun vazgeçilmezlerinden link paylaşımlarını, siteniz ve blogunuz arasında bir köprü vazifesi görecek şekilde kurgulayabilirsiniz. Google”ın “Keyword Resarch Tool“undan faydalanarak, ürününüz ile ilgili en çok aranan terimler üzerinden içerikler oluşturabilirsiniz. Unutmayın, içeriğiniz ne kadar özgün olursa, SEO’nuz da o kadar güçlü olur.

5- Takip edin, ölçümleyin, geri dönüş yapın!

Gerek sosyal ağlarda gerekse diğer internet mecralarında firmanız ve blogunuzla ilgili neler konuşulduğunu takip edin. Google Analytics yardımıyla, ziyaretçilerin en çok hangi içeriklerinize ilgi gösterdiğini ve hangi gün ve saatlerde aktif olduklarını öğrendikten sonra içerik stratejinizi yeniden tanımlayabilirsiniz. Takip etmek ve ölçümlemek her pazarlama stratejisinin olduğu gibi etkili bir “içerik pazarlaması” aracı olan blogların da en önemli ayaklarından. Ayrıca blogunuza gönderilen her tür kullanıcı mesaj ve yorumuna da dönüş yapmalısınız. Ancak bu şekilde sosyal medya ve e-posta pazarlama yöntemleri gibi bloglar da entegre kampanyalarınızın en aktif mecralarından olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. sayın cemal bey en iyi blog konusunda bizlere birkaç iyi bloglardan örnek verebilirmisiniz selamlar

    http://www.birincisahibinden.com http://www.egecarsim.com

  2. Çok faydalı bilgiler teşekkür ediyoruz.

  3. Harika bir paylaşım olmuş, teşekkürler.

  4. Dikkat çekici olmak şart, güzel paylaşım teşekkürler.

  5. gerçekten etkili bir yazı olmuş ellerinize sağlık

Fikrini söyle

*