21 Kasım 2018

E-ticaret Siteleri İçin Daha Kaliteli Fotoğraf Çekimi Önerileri

urun-fotografi-cekimiSektörler arası rekabet ele alındığında fiziki mağazaların açık ara önde olduğu nokta varsa o da duyu pazarlamasıdır. Daha yalın ifadeyle tüketiciler satın almak istedikleri ürünü dokunarak, koklayarak, yakından görerek satın alma eylemine geçerler. Bu durum e-ticaretin kimliksel açıdan en büyük dezavantajını oluşturur. Çünkü futuristik bakış açılarının hiçbiri tüketicinin bilgisayar ekranından dokunma hissini tam anlamıyla yaşayabileceğini söyleyemiyor.

E-ticaret sitelerinin bu büyük handikabı, tüketicilerin kendi inisiyatifleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri showrooming etkisiyle biraz azalmış görünüyor. Ancak tüketicilerin tüm online alışverişlerinde fiziki mağazayı e-ticaret sitesinin vitrini şeklinde kullanmasını beklemek hayalci bir tutumdan fazlası değil. Online alışveriş mağazalarının bu handikabı olabilecek en düşük seviyede hissetmelerini sağlayacak tek yöntem ise, ürün fotoğraflarının doğru çekimi ve kullanımı.

E-ticaret sektörünün, özellikle internetten alışverişin geliştiği ülkelerde bu konuda oldukça profesyonel bir duruş sergilediklerini söylemek mümkün. Kendini ürün fotoğrafı konusunda geliştirmiş fotoğrafçıların çalışmaları estetik ve tasarım adına güzel sonuçlar çıkarabiliyor. Fakat yine de, hem know-how adına hem de kendi işinin tüm detaylarına hakim olması gereken girişimciler için ürün fotoğrafı kullanımının ve çekiminin püf noktalarını bilmekte fayda var.

Ürün fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gereken noktalar

• E-ticaret sitelerinin fotoğraf konusunda olmazsa olmazı profesyonel bir stüdyoda çekim yapmasıdır. Her ne kadar e-ticaret alt yapısı bağlamında bazı eklentiler yardımcı olsa da, görsel kalitesini tam olarak yansıtabileceğini söylemek olanaksız. Diyelim ki start up seviyesinde bir girişimcisiniz ve bulunduğunuz yeri stüdyoya çevirmek durumundasınız. O zaman da “light box” adı verilen beyaz ışık kutusunu kullanmayı ya da ürüne ve isteğe bağlı renklendirmeyi unutmayın. Tabi aynı isim de javascript resim efekti olduğunu da ekleyelim.

• Ürünü çekimi esnasında ilk dikkat edilmesi gereken nokta, ürünün birden fazla açıdan fotoğraflanmasıdır. Eğer giyilebilir (tişört, saat, pantolon vb) ürünlerin fotoğrafı çekiliyorsa canlı manken kullanımına özen gösterilmelidir.

saat-urun-cekimi
• Arka fon rengiyle ürünün rengi arasındaki ilişki, belirli bir uyum içerisinde olmalıdır. Şöyle ki ürünün nitelikleriyle doğru orantılı kontrast renkler seçilebilir. Fakat açık bej ve gri tonları hemen hemen her ürünü iyi yansıtmak adına uygun seçimlerdir.

• Fotoğraftaki derinlik aynı ürünlerin farklı çekimlerinde sabit olmalıdır. Tüketici, farklı derinlik oluşturan görsellerden özellikle tekstil ürünleri için negatif bir algı oluşturabilir. Ürünün tüm detaylarına hakim olabilecek şekilde daha büyük ‘pixel’ ile çekilecek fotoğraf, ürüne duyulan güven duygusunu artıracaktır. Özellikle küçük objeleri üzerinde uygulanmalıdır.

• ‘Photoshop’ programı görsel açıdan birçok fotoğrafı daha kaliteli hale getirse de, yaşatacağı zaman kaybı dezavantaj oluşturabilir. Ürün üzerinde köklü değişiklikler yapmak yerine, arka plandaki ‘lekelerin’ dağıtılması için kullanılması efektif sonuçlar verebilir.

• 360 derece fotoğraf çekimi, ürün de buna izin verdiği müddetçe oldukça inovatif bir yöntemdir. 360 derecenin belirli açılara bölünmesiyle çekilen çoklu fotoğraflar, site üzerinde tek bir fotoğraf şeklinde verilir. Bu yöntem ürünün üretim detayları ve tasarımı hakkında detaylı bilgi verir.

• Canlı manken kullanımında aksesuar dışındaki ürünlerde boy fotoğrafının kullanılması önemlidir. Özellikle pantolon, etek, şort gibi bacak boyunun elzem olduğu ürünler için boy fotoğrafı bir zorunluluk niteliği taşır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ürünlerinizin profesyonel bir elden ve dekupeli olarak fotoğraflandırılmasını istiyorsanız http://www.cekticekiyo.com sitesinden bize başvurabilirsiniz. Fiyat listesi ve örnek çekimler için lütfen sitemizi ziyaret edin…

  2. Scancube Türkiye Temsilcisi http://www.hareketlifotograf.com e-ticaret fotoğrafçılığında Türkiyede’ki en ciddi firmaların başında gelir.

Fikrini söyle

*