19 Aralık 2018

Yurtdışına Açılmak İsteyen E-Ticaret Siteleri İçin Devlet Teşvikleri

devlet teşvikleri 600
Bu yazı, ProTeşvik Teşvik Danışmanlığı şirketinde teşvik uzmanı olarak görev yapan Murat Kılınç tarafından yazılmıştır.

İhracat Teşvikleri ya da bir diğer adıyla İhracatta Devlet Yardımları e-ticaret sektörünün pek de aşina olmadığı terimler. Genellikle toptan satış yapan üretici ya da ticari şirketler tarafından kullanılan İhracat Teşviklerini aynı zamanda yurtdışına mal gönderen ya da yurtdışına açılmak isteyen yerli e-ticaret sitelerinin de faydalanabilmesi mümkün. Ancak bu e-ticaret sitelerinin belirli şartları karşılaması gerekmekte.

Bu şartlara değinecek olursak:

• İnternet sitesinin Türkçe dışında bir dilde faaliyet gösteriyor olması, ya da Türkçe dışında bir dilde faaliyet gösteren sayfalarının olması gerekmektedir. Yurtdışına satılacak ürünlerin satıldığı sayfaların Türkçe olmaması gerekmektedir.
• Teşviklerden faydalanmak isteyen şirketlerin limited, anonim, komandit ya da kolektif şirket olması gerekmektedir. Şahıs şirketleri teşviklerden faydalanamamaktadır.
• Yurtdışına satılacak ürünlerin Türkiye’de üretiliyor olması ve Türkiye’de tescilli bir marka olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları taşıyan şirketler, aşağıdaki desteklerden faydalanabilirler:

• Yurtdışındaki hedef pazara hitap eden ve Türkçe olmayan web sitelerine verilen banner reklam giderleri,
• Arama motorlarında yapılan, Türkçe dışında ve Türkiye’yi hedeflemeyen reklam harcamaları,
• Yurtdışındaki dergi, gazete, bilboard, televizyon, radyo vb. mecralarda yayınlanacak ve içeriği Türkçe olmayan reklamlar,
• Yurtdışına tanıtım amaçlı gönderilecek promosyon malzemeleri (kalem, takvim, ajanda vb.),
• Yurtdışında ofis, mağaza, depo ya da showroom açılması halinde ilgili birimlerin kira giderleri,
• Yurtdışında marka tescili yapılmak istenirse, marka tescil giderleri,
• İhracat amaçlı ve yurtdışında müşteri bulmaya yönelik seyahat giderleri.

Söz konusu teşviklerle ilgili üst limitler ve destek oranları değişebilmekle birlikte;

• Kira harcamaları için teşvik oranı %50 ile %70 arasında değişen oranlarda, yıllık 100 – 120 bin dolara kadar,
• Reklam ve tanıtım faaliyetleri için, %60 ile 70 arasında değişen oranlarda, yıllık 100 – 250 bin dolara kadar,
• Marka tescil giderleri için, %50 ile %60 arasında değişen oranlarda, yıllık 50 bin dolara kadar,
devlet tarafından teşvik sağlanmaktadır.

Bahsi geçen Teşvikler T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından verilmekte olup, başvuru merciileri Ekonomi Bakanlığı ya da İhracatçı Birlikleridir.

Teşvikler 4 yıl süre ile sınırlı olmakta ve 4 yıllık süre, şirketin ilk teşvik başvurusunun kabul edildiği tarihte başlar ve 48 ay sonra sonlanır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Yurt dışı e-ticaret pazarını zamanında araştırdık fakat kargo maliyetleri çok yüksek öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekir. Yoksa yurtdışı müşterileri yüksek kargo maliyetlerinden sebep Türkiye’deki e-ticaret sitrelerinin tercih etmeyeceklerini düşünmekteyim.

 2. Ömer Faruk der ki:

  Kargo teşviği olabilir. İhracatı artırır.

 3. Ramazan Özkurt der ki:

  Yurtiçi kargo maliyetleri çok mu ucuz sanki. Yatcılara verilen akaryakıt desteği kargo firmalarına da veirlmeli, e ticaret hacmi artırılmalı.

 4. Murray Delay der ki:

  E-ticaret sitenizde yurtdışına satabileceğiniz 20-50 TL arası bir malı İsveç’te bir tüketiciye sattığınızı düşünelim en az 100-150 TL kargo masrafı oluşacaktır.Dolayısı ile 20 TL’lik bir ürün bile Minimum 120 TL’ye çıkacaktır.Olmayacak,olamayacak bir ticaret fikri yani…Unutun gitsin 🙂

 5. Süleyman der ki:

  Ebay üzerinden dünyanın 49 ülkesine (Çin dâhil) t-shirt satmış birisi olarak, kargo ücretlerinin bahsettiğiniz tutarda olmadığını, ön yargı yapmamanız gerektiğini belirtmek isterim. Ben bu t-shirtleri ptt kargo ile tüm ülkelere 11 Lira’ya gönderdim.

  Bilginiz olsun, böyle bir düşünceniz varsa ön yargı yapmayın, araştırın, sorun…

 6. zafer der ki:

  Özel kargo şirketleri dünyanın her yerinde pahalı. PTT küçük paket gönderimi oldukça uygun fiyata. 500 grama kadar paketi Avrupa’ya 12.75 TL’ye gönderiyorum. Amerika’ya 17.75, hesabı yapın ona göre konuşun. 100-150 lira diyen arkadaş özel kargo kullanıyor olmalı.

 7. Cumali der ki:

  @Suleyman ve @Zafer Bey dedikleriniz dogru ama zannediyorum ki arkadaslarin bahsettieri hizli gonderiler yani 2-3 gun ici teslimler. Ptt tamam ama 15-20 gunde giden bi urun ile bu is yurumuyor. Biz de bunu gorerek mecbur olarak kardan kisip kargo ucretini ucuz gosteriyoruz.

 8. Urunlerini yurt disina satmak isteyen kucuk buyuk tum firma veya tuzel kisiler irtibata gecebilirsiniz tum avrupa icin mkaya@ms-concept.be

Fikrini söyle

*