13 Kasım 2018

E-ticaret Siteleri İçin Doğru Renk Kullanımı

Fast food zincirleri kırmızı, bankalar yeşildir. Süt ve diyet ürünleri mavi, taksilerin rengi sarıdır ve bu birkaç istisna hariç tüm dünyada böyledir. Bütün bu gerçeklerin birer tesadüf olduğunu düşünmek, gökkuşağının siyah olduğunu söylemek kadar doğrudur. Kırmızı acıktırır, yeşil güven verir, sarı geçicidir, mavi sakinleştirir. Global anlamda geleneksel markaların renk tercihleri, var oldukları sektörle alakalı belirlenmektedir. Peki e-ticaret siteleri için renk seçimleri neden ve nasıl olmalıdır?

Gelin bu soruyu cevaplamadan önce başlıca renklere ve taşıdıkları pozitif bilinç altı anlamlara detaylı bir göz atalım:

Kırmızı: Enerjinin rengidir. Gençliğin ve harekete geçmenin simgesidir, arzuludur.
Turuncu: Maceraperesttir, sosyal iletişimi arttırır.
Sarı: Akıl ve zekanın simgesidir. Umut verir.
Yeşil: Denge ve uyum içerir, güven verir.
Mavi: Barışın rengidir. Sadakat ve dürüstlük içerir.
Beyaz: Temizliğin rengidir. Masumiyet ve sağlamlığı temsil eder.
Kahverengi: Toprağın rengidir. Güvenlik ve korunmanın sembolüdür.
Siyah: Gizemlidir, gücü ve tutkuyu temsil eder.

Adsız
Fiziki mağazalar renkleri, oluşturdukları logodan, yarattıkları konsepte kadar tutarlı bir şekilde kullanır. Nedeni basittir; etkileyici ve davetkar bir mağaza yaratıp tüketicilerin görmek isteyeceği bir yer haline getirmek ve satın almaya yönelik harekete geçirmek. E-ticaret sitelerinin de tercihleri bu temelden başlar. Tabi gittikleri yol, uyguladıkları alan fiziki mağazalardan ayrıldığından; farklılaşması gereken birçok detay vardır.

Renk, e-ticaret şirketleri için birkaç seviyede incelenebilir. Birincisi, teknolojinin ve optik kuralların çerçevesinde renk seçimleri yapılmalıdır. İkinci olarak, kullanıcın dikkatini sitede tutacak, sitenin genel çerçevesine uygun renkler tercih edilmelidir. Ayrıca, sitenin bölümlerini net bir şekilde ayıracak kontrastlar belirlenip bunların görsel bir uyum içerisinde uygulanması gerekmektedir.

E-Ticaret Sitesi Renk Seçiminde Atılması Gereken 4 Adım

Kullanacağınız görüntüyü doğru formatta kullanın: Tercih ettiğiniz rengin net bir şekilde görünmesinin yanı sıra düşük boyutlu görseller oluşturmanızı sağlar.

Sitenize ve hedef kitlenize uygun renkler seçin: Ürün, servis ve hedef kitlenizi tanımlayacak renkler, iş ağınız ve konumlandırmanız bağlantısında sizi tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Örneğin, özel tasarım erkek kıyafetleri satan bir internet sitesi siyahı tercih edilebilir çünkü gücü temsil eden siyah, potansiyel tüketiciye kendinden emin mesajı verir.

Renklerin Önemi
Sitenin renklerini kullanıcı arayüzüne yönelik belirleyin: Sitenin önem teşkil eden alanlarında kullanıcının gözüne çarpan renkleri diğer bir deyişle konumlandırmanızla bağlantılı kurumsal renkleri tercih etmek mesajı daha net verecektir. Kullanıcının ilk önce nereye bakacağını, hangi alanla devam edeceği ve hangi renge sahip alanın algı süresini uzattığını bilmek önemlidir. Seçilen renk sayısı düşük tutulmalıdır çünkü görsel düzeyde beyin az renk ve şekille karşılaştığında algı seviyesi yükselir (signal detection theory). Fazla renk ve şekil kullanıcın odaklanma ve aradığını bulma ihtimalini azaltır.

Renk uyumunu görsel deneyime uygun şekilde kullanın: Sitede yer alan görsel, metin, banner ve butonların rengini birbiriyle uyum oluşturacak şekilde belirlemek bütünsel bir anlam taşımakla birlikte görsel bir uyum getirir.

E-ticaret siteleri için renk seçimi, onay butonu yeşil, uyarı butonu kırmızı olsun demek kadar kolaycı bir yol değildir. Tercih edilen renkler siz farkında olmasanız bile yapılan promosyon kadar etkili olabilir. Renklerin satın almayı olumlu yönde etkilediğini kanıtlayan araştırmalardan daha önce bahsetmiştik. Ayrıca renklerin farklı anlamlar içererek istisna teşkil ettiği lokasyonları bilmek, büyük bir hata yapmanıza engel olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bu güzel yazı için teşekkürler.
  Yakın bir zamanda avize sektörü için bir e-ticaret sitesi projem var bunun için acaba hangi renk tonlarını seçmeliyim ?

  • Ufuk Utaş der ki:

   Rica ederim, ilginiz için ben teşekkür ederim. Sitenize sadece avize sektöründe yer alacağı bilgisiyle şu rengi seçin diye kesin bir yorum yapmam yanlış olabilir. Ancak ürün çeşitliliği, hedef kitle bilgileri ışığında bir şey söylemek mümkün olabilir. Tabi site tasarımınız nasıl olacağı da önemli. Basit birkaç örnekle açıklamak gerekirse, yüksek katılımlı (pahalı) ürünler satacaksanız siyah tercihi uygun olabilir ya da daha modern çizgiler içeren, gençlere yönelik ürünler satacaksanız bir yerlerde kırmızı, mürdüm, bordo kullanabilirsiniz. Ürün çeşitliliğiniz birkaçını içeriyorsa kategorilere yönelik farklı renk seçimleri mantıklı olacaktır. Kullanacağınız renklerin oluşturduğu anlamı da unutmamak gerek sonuçta tek renkten bir site oluşturmak istemeyeceksiniz.

   • Cevabınız için teşekkürler. Avize sektöründe dikey bir strateji izleyeceğim. Ürünlerim sektörün orta ve üst alıcılarına hitap ettirmeyi planlıyorum. Ürünlerimiz genelde ahşap avize tarzında olacak. Sitemizin biraz ciddi durmasını istediğim için koyu renkler seçmeliyim diye düşünüyorum.

 2. Renkler herkes için önemli ve tasarımın vazgeçilmez unsurudur. Sadece kırmızıyı, sadece yeşili tekil bazda incelediğinizde kullanıcılar farklı tepki verirken renklerin birleşimi neticesinde de farklı tepkiler çıkar. Renklerin uyumluluğunu (ve diğer tipografi, tasarım vs.) sağlamak çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu noktadan sonra http://www.colourlovers.com/ adlı web sitesi renk uyumu açısından çok güzel bir örnektir. Genel olarak çoklu ürün satanlar arka planı beyaz yaparken, dikey marketlerde faaliyet gösterenler arka planda özel renkler tercih ediyor.

 3. ALİ YÜCEL der ki:

  Ufuk bey merhaba ben gıda ürünleri üzerine online market sitesi açmak istiyorum 5000 farklı ürün çeşidi olacak ama sitemin renklerine karar veremedim. logomuz siyah gri tonları ve fuşya siteyi acaba nasıl bir renk dizaynı yapabiliriz.

  • iletişime geçebiliriz.faprika.com olarak profosyonel e-ticaret siteleri kuruyoruz.ayrıca seo hizmetleriyle googlede ilk sıralara kadar getiriyoruz.irtibata geçebilirsiniz.05453409954

   • Batur der ki:

    Merhaba, öncelikle “profosyonel” değil “profesyonel” şeklinde yazılmalıdır. Noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk ve duruma göre büyük harfle başlandığını söylememe gerek yok sanırım.

    Reklamını yapmış olduğunuz sitenin açılış hızı 10 saniyenin üzerinde. Bilmem bu sizin için ne ifade ediyor?

    Gtmetrix puanlarınız hiç iç açıcı değil. Yılların otorite siteleri dahi, Google Serp dalgalanmalarından etkilenebiliyorken, 66 PageSpeed Insights puanınızla, seo anlamında ilk sırayı vadetmek ne kadar etik bir davranış?

    Bütün bunları anlayışla karşılayabiliriz tabi ama referans olarak göstermiş olduğunuz sitelerin tamamında durum aynı.

    Lütfen insanları kandırmayınız. Ticaretin ahlaklısını yapınız. Üç kuruş kazanacağım diye, insanların paralarını ve vakitlerini çalmayınız.

 4. sevilay der ki:

  Merhaba Ufuk Bey
  Ben “GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI AÇISINDAN TÜRKİYE’DEKİ ONLİNE ALIŞVERİŞ SİTELERİNİN TASARIM SORUNLARI”konulu tez hazırlıyorum.Önerebileceğiniz kaynaklar varsa paylaşırsanız sevinirim.

 5. GÜLER der ki:

  Merhaba açıklamalarınız gerçekten çok güzel, kuruyemiş üzerine e-ticaret sitesi için logo çalışması yaptıracağız sizce hangi renk yapmalıyız.

 6. Bal satış sitesi acmak istiyorum ve renkler konusunda kararsızım acaba ufak bi yardım eder misiniz

Fikrini söyle

*