20 Kasım 2018

E-ticaret Siteleri İçin Online Videoların Önemi

Dijital dünyanın en ilgi çekici, kalıcı ve hatta en çok paylaşılan içerikleridir videolar. Kimi zaman bir markanın viral projesi olarak çıkar karşımıza, bazen de yüksek bütçeli profesyonel reklamlar halinde görürüz kendilerini.

Her ay 800 milyondan farklı kullanıcının, günde 4 milyardan fazla video izlediği Youtube, online videonun gücünü tam anlamıyla ifade ediyor aslında. Bugün itibariyle sadece Gangnam Style videosu 938 milyon kişi tarafından izlenmiş durumda ve bu rakam yakın zaman içerisinde 1 milyarı geçiyor olacak. Hal böyle iken, markaların da reklam mecrası olarak videoları kullanmaması düşünülemez herhalde. Videolar firmalara; sadık müşteriler, yüksek satışa dönüştürme oranları, marka bilinirliği, sosyal medyada yüksek paylaşım oranları, düşük maliyet ve yüksek geri dönüş, siteye yeniden gelen ziyaretçiler ve daha birçok sayısız avantaj sağlıyor.

E-ticaret siteleri online videoları nasıl kullanabilir?

E-ticaret siteleri de satışlarını artırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve iyi bir marka algısı oluşturmak için online videoları pazarlama stratejilerine dahil etmeye başladılar. Peki e-ticaret siteleri online videoyu nasıl kullanmalı? Öncelikle 2013’te öne çıkması beklenen 3 video trendinden bahsedelim. Online alışveriş siteleri önümüzdeki yıl ürünlerini tanıtırken fotoğrafların yanı sıra, videoları da daha yaygın kullanmaya başlayacak. Kaldı ki, hali hazırda ABD’deki top 50 online perakendeciden 48’i sitelerinde ürün tanıtım videolarını kullanıyorlar. Bu doğrultuda, ürün hakkında açıklayıcı bilgiler veren iyi bir tanıtım videosunun satışları yüzde 30 ile 40 arasında artırdığı belirtiliyor.

2013, Pre-roll video reklamlarının yılı olacak

Önümüzdeki günlerde markalar tarafından sıklıkla tercih edilecek bir diğer tanıtım modelinin ise pre-roll video reklamları olacağını belirtelim. Geçtiğimiz Ekim ayında toplam 11 milyar video içi reklamın izlenildiğini ortaya koyan  comScore araştırması, bu mecraların sahip olduğu büyük potansiyeli gözler önüne seriyor. Ayrıca standart banner reklamların aksine, rich media ve video içeren display reklamlar marka değerini artırıp, kullanıcıları daha fazla aksiyona yönlendiriyor.

Online video ölçümleme şirketi Kantar Media tarafından yapılan yeni bir araştırma ise ABD’denin en iyi 4100 e-ticaret sitesinin yüzde 23’ünün online video reklamlarını kullandığını ortaya koydu. Bu firmaların yüzde 77’si ise TV reklamlarından vazgeçmiyor. İnternet içerik ve iletişim şirketleri ile konaklama ve seyahat firmaları ise yüzde 39 ve yüzde 28 oranlarında video reklamcılığını en çok tercih edenlerin başında geliyor. eMarketer ise yayınladığı bir raporda, ABD’li reklamcıların video reklamı harcamalarını önümüzdeki yıl yüzde 54.7 oranında artıracağını öngörüyor. ABD’li ünlü perakendeci Target, yayınladığı üç bölümlük kısa video serisiyle, izleyicilere videoda gördükleri ürünlerin üzerine tıklayıp anında satın almalarına imkan veren bir kampanya kurguladı. Video içerisinde ünlü oyunculara da yer veren şirket, bu projelerinden ciddi geri dönüşler aldıklarını belirtiyor. Target’ın kampanyasını bu bağlantıdan detaylıca inceleyebilirsiniz.

Kısa formatlı videolar daha fazla ilgi görüyor

Perakendeciler ayrıca; viral etki yaratabilecek, eğlenceli ve öğretici videolarla az maliyetle milyonlarca potansiyel müşteriye ulaşabilirler. Özellikle sosyal medya kanallarında oldukça ilgi gören ve ciddi paylaşım rakamlarına ulaşan viral videolar, doğru kurgulandığı takdirde markalara büyük geri dönüşler sağlıyor. Bu konuda yapılan başka bir araştırmaya göre ise internet kullanıcıları geçtiğimiz Eylül ayında 39 milyardan fazla online içerik videosu izlemiş bulunuyor. Elbette ki bu tarz videolarda da dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcut. Vinidco’nun yapmış olduğu bir araştırma bize gösteriyor ki, kısa formatlı videoların tıklanma oranı yüzde 1,31 ile yüzde 0,83 olan uzun formatlı videolara göre daha yüksek. Bu sebeple online videolar olabildiğince kısa ve izleyiciyi sıkmayacak türde olmalı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*