18 Kasım 2018

E-Ticaret Sitelerinin En Sık Yaptığı 5 Hata

Deniz Ulus

Konuk yazarımız Deniz ULUS iş geliştirme, marka & ürün yönetimi ve online pazarlama konularında uzman bir girişimcidir.

 

deniz ulus

E-ticaret sektörünün ne kadar büyüdüğünü ve önümüzdeki yıllar için sahip olunan potansiyeli sürekli konuşuyoruz. Pek çok e-ticaret sitesinin yaptığı sektöre örnek olacak pozitif uygulamalar mevcut, ancak bu yazıda özellikle ModaSor.com içerisinde yaptığımız çalışmalarda en çok rastladığımız 5 hataya yer vermek istiyorum. Bu hataların giderilmesiyle e-ticaret siteleri daha sağlıklı ve hızlı büyümenin yanında, karlılık oranlarında ciddi artışlar sağlayabilirler.

1. Trafiğe Odaklanıp, Conversion Konusuna Odaklanmamak

Günümüzde pek çok e-ticaret sitesinde trafik çekmeye odaklanmış bir yapı ve yönetim mekanizması görebiliyoruz ancak buna karşılık çok az sitede satış dönüşümüne odaklanan bir yapı söz konusu. Sürekli olarak trafik artışına odaklanan sitelerde kısa vadeli olarak yükselişler görmek mümkün olsa da uzun vadeli olarak kârlılığı ve sürekliliği sağlayabilmek için site içindeki deneyim ve satış dönüşümüne en az gelen trafik kadar önem verilmesi gerekiyor.

Kullanıcılarınız hangi aşamalarda satıştan vazgeçiyor, sitenizde alışveriş yapmak gerçekten kolay mı veya satın alma sırasında TC kimlik numarası sorulmasına gerçekten gerek var mı? Bu uygulamalarla maalesef sektörün çok büyük sitelerinde de karşılaşabiliyoruz.

2. Affiliate Marketing Hakkında Bilgi Sahibi Olmamak / Uygulamamak

En çok karşılaştığımız hatalardan birisi, belki de en etkin pazarlama yöntemi olan Affliate Marketing’in bilinmemesi ve şüpheyle yaklaşılması. Özellikle e-ticaretin geliştiği ülkelerde önemli şekilde bütçe ayrılan affliate pazarlama çalışmaları ülkemize ise henüz çok yabancı. Bana göre affliate pazarlama hakkındaki en önemli sorun e-ticaret sitelerinin bunu bir pazarlama aracı olarak görmemesi veya Google Adwords, Facebook, Display reklamlar gibi kanallarla karşılaştırmasını yapmaması. Bu karşılaştırma yapıldığında Affliate marketing çalışmalarının benzer çalışmalara göre ne kadar daha kârlı ve risksiz olduğu görülebilir.

3. Optimizasyon Çalışmalarını Es Geçmek

Sitenizde gezen ve bir ürünü beğenen kullanıcıyı satın almaya yönlendirirken karşısına çıkacak her ekran ve butonun kullanıcı deneyiminde ayrı bir yeri ve yarattığı bir tepki vardır. En iyi sepet ekranından adres kısmına, ödemeden Satın Al buton renk ve büyüklüğüne kadar her şey sitenizin satın alma oranlarını etkileyecektir.

Günümüzde bu değişkenleri test edebilecek birçok farklı girişim ve kaynak bulunuyor, bunların en bilinenlerinden biri Optimizely. Bu alanda yapacağınız A/B testler ile dönüşüm oranlarınızda ciddi artışlar yakalayabilirsiniz, bu da e-ticaret sitenizin karlılığına pozitif şekilde yansıyacaktır.

4. Hedef Kitleye Odaklanmayan Büyük Display Kampanyaları

Size gelen tekliflerde gördüğünüz yüksek gösterim sayıları sizi etkiliyor olabilir, ancak hedef kitlenize birebir yöneltmediğiniz display reklamları, hem kısa sürelidir, hem de reklam kalabalığı içinde dağılıp gitme olasılığı oldukça yüksektir. Hem dönüşüm, hem de marka yönetimi açısından büyük bir bütçeyi çok kalabalık sitelere harcamak yerine, hedef kitlenize birebir ulaşabilecek kanallarda uzun süreli harcamayı deneyin. Eğer Retargeting çalışmasına henüz başlamadıysanız mutlaka bu kanalı da araştırmanızı öneriyoruz.

5. Yalnızca Fiyat Odaklı Alışveriş Deneyimi

E-ticaretin kullanıcılarla ilk buluştuğu yıllarda fiyat gerçekten kullanıcıların önemsediği ilk konu olma özelliğini koruyordu. Ancak birbirinin aynı markalar, ürünler ve modeller arasında özellikle bazı sektörlerde kullanıcılar sizin farkınızı görmek istiyor. Bu ister sadece sizin sitenizde bulunan bir marka olsun, ister sunduğunuz farklı bir kullanıcı deneyimi, sektörde tercih edilen olmak istiyorsanız rekabeti yalnızca fiyata indirgememeniz gerekiyor. Bu konuya verebileceğimiz en güzel örnekler bazı sitelerin başlattığı aynı gün kargo uygulaması veya kendi sitelerine ait ürün koleksiyonları.

Sizin hatalı olduğunu düşündüğünüz uygulamalar var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Çok iyi tespitler olmuş, tebrikler Deniz!

 2. İsa Kanat der ki:

  Merhaba Deniz Hanım,

  Bu makalenizde yeni fikirler edindim. Teşekkür ederim.

 3. Nihan Babek der ki:

  Deniz’cim selam,
  Çok doğru tespitler içeren, harika bir yazı olmuş. Tebrik ederim 🙂
  Özellikler retargeting konusunun altını çizmek istiyorum.
  Sevgiler,
  Nihan

 4. Gerçekten bu hataları sıklıkla yapan sitelerle karşılaştıkça canım sıkılıyor. Bunda sonra karşılaştığımda paylaşabileceğim net bir özet olmuş, teşekkürler.

 5. E-ticaret siteleri genelde kolaya kaçıyor. Halbuki conversion bir e-ticaret sitesinin temeli.

Fikrini söyle

*