22 Kasım 2018

E-ticaret Sitelerinin Mobil Cihazlardan Aldığı Trafik Artmaya Devam Ediyor

Mobil trafikE-ticaret siteleri için mobil ticaretin önemi artmaya devam ediyor. Monetate‘in 2013 birinci çeyreğini kapsayan araştırmasına göre, e-ticaret sitelerinin mobilden aldığı trafik, sosyal medyayı geride bırakmış durumda. Akıllı telefonlar ve tabletlerin e-ticaret sitelerinin artan trafiğinde oynadığı rol yüzde 21 iken, bu oran geçen sene yalnızca yüzde 2 civarlarındaydı.

E-ticaret sitelerinin aldığı trafiğin kaynaklarına da yer veren araştırmada, arama motorları yüzde 31,43 ile ilk sırayı alıyor. Satın alma öncesi kullanıcı alışkanlıklarının belirli seviyelere gelmiş olması, bu verinin sürpriz olmamasını sağlıyor.

Araştırmada yer alan diğer bulgular ise şöyle;

• E-ticaret sitelerinin tabletlerden aldığı trafik yüzde 10.58
• Akıllı cihazlardan yüzde 10.44
E-posta pazarlamasının online mağazalara getirdiği trafik ise yalnızca yüzde 2.48

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde yayınladığımız araştırmalarda ABD’li kullanıcıların yüzde 6’sının mağazaların içinde akıllı telefonlarını kullandığı ve mobil cihazlarla Şubat 2013’te harcanan ortalama sürenin 17,9 milyar dakika olduğu açıklanmıştı. Hatta akıllı telefonlarını mağazaların içinde kullananların daha fazla alışveriş yaptığı da araştırmalardan ortaya çıkmış olan bir başka veriydi.

Yani akıllı telefon ve tabletlerin hem internet üzerinden alışveriş yaparken hem de mağaza içinde yapılan alışverişte önemi her geçen gün artıyor. Dolayısıyla artık e-ticaret sitelerinin tüketicilere daha iyi hizmet vermek adına mobil alışveriş deneyiminde dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. Hatta bu konuda bir başka çok konuşulan nokta da online alışveriş sitelerinin mobil uygulama mı yoksa mobile optimize edilmiş siteyi mi seçmesi gerektiği.

Mobil ticaret bugünün ve geleceğin vazgeçilmez trendi olacak gibi gözüküyor. O yüzden şimdiden yatırım yapmakta fayda var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*