19 Kasım 2018

E-ticaret Sitelerinin Trafiğinin Yüzde 5’i iPhone’dan

E-ticaret firmaları için sunduğu sayısız nimet ile toplam satış rakamlarına sağladığı katkı günden güne artan akıllı cihazlar, birçok ileri görüşlü perakende şirketi tarafından oldukça efektif bir şekilde kullanılıyor. Mobil cihazların nimetlerinden faydalanan sadece pazarlamacılar değil elbette. Akıllı telefon kullanıcıları da gerek alışveriş uygulamaları gerekse kupon hizmetleriyle, mobil cihazlardan bir şeyler satın almanın keyfine varıyorlar.

E-ticaret teknoloji şirketi Monetate‘in sağladığı yeni verilere göre Amerika’daki e-ticaret siteleri, geçen sene aldıkları toplam trafiğin % 3.31’ini Android cihazlardan elde etti, ki bu rakam bir önceki yıl %1.76 olarak gerçekleşmişti. Diğer yanda, iPhone cihazlardan elde edilen trafik ise toplam site trafiğinin %5.41’ini oluşturdu. iPhone’un diğer cihazlardan daha fazla trafik getirmesine karşın, Android’li cihazlarından alışveriş sitelerine giriş yapan kullanıcılar, %1.26’lık bir rakam ile daha fazla satın alma oranına sahip.

Araştırmada elde edilen bir diğer ilginç sonuç ise, Android kullanıcıları %3.58’lik bir oranla tablet cihazlardan da satışa dönüşme konusunda iPad’i geride bıraktı. Fakat buna rağmen iPad kullanıcıları yine e-ticaret sitelerine en çok trafiği yönlendiren kesim oldu.

Peki, neden Android işletim sistemine sahip kullanıcılar iPhone’a kıyasla mobil cihazlarından daha fazla alışveriş yapmaya eğilimli? Bu sorunun cevabını, yine araştırmayı yapan şirketin yetkililerinden alıyoruz: “Özellikle, Samsung Galaxy serisi gibi iPhone’a oranla daha geniş ekranlara sahip Android cihazlar, kullanıcılara daha keyifli ve rahat bir alışveriş deneyimi yaşatıyor olabilir.”

Araştırma kapsamına dahil edilen e-ticaret sitelerinin isimleri spesifik olarak telafuz  edilmese de yüz milyondan fazla kullanıcı ve yüz ellinin üzerindeki e-ticaret sitesinin incelenmesiyle böyle bir dataya ulaşıldığı ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız bir haberde mobil alışveriş ile ilgili bazı demografik bilgilere değinmiştik. Mobil alışveriş yapanların %51’ini oluşturan ve yaşları 18-34 arasında değişen gençler, diğer yaş gruplarına oranla daha sık mobil cihazlardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Buna karşılık erkekler, kadınlara oranla daha fazla para harcama eğiliminde.

Apple ve Google’ın pazar payında çetin bir rekabet yaşadığı mobil cihazlar, günümüzde en hızlı büyüyen tüketici mecrası olarak öne çıkıyor. ComScore‘un mobil pazarına ışık tutan abonelik araştırmasında Android’in en çok tercih edilen işletim sistemi, Apple‘ın ise en hızlı büyüyen akıllı telefon şirketi olduğu ise önceden belirtilmişti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*