17 Kasım 2018

E-ticaret Sitelerinin Yaptığı 6 Kritik SEO Hatası

SEO1Klasik bir tabir vardır; Google’da ilk sayfada yer almak, işlek bir caddede mağaza sahibi olmaya benzer diye. İşte online alışveriş siteleri için arama motorlarının ilk sayfalarında yer almak bu denli hayati önem taşır.

Herhangi bir ürün hakkında bilgi almak isteyen kullanıcıların en sık başvurduğu kanalların başında arama motorları geliyor. Ancak birçok araştırma gösteriyor ki, kullanıcılar arama motorlarının ilk 2-3 sayfasından sonra araştırmayı sonlandırıyorlar. Bu sebeple özellikle ilgili trafiği ve potansiyel müşteriyi kendisine çekmek isteyen e-ticaret sitelerinin SEO’ya olabildiğince dikkat etmeleri gerekiyor. SEO ile ilgili detaylı bilgi ve makalelere “E-ticaret SEO” kategorimizden ulaşabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu için uygulanması gereken hayati maddeler olduğu gibi, sıklıkla yapılan yanlış bazı eylemler de olabiliyor. Gelin, isterseniz e-ticaret sitelerinin sıklıkla yaptığı kritik SEO hatalarına bir göz atalım:

1- Ürün açıklaması yazmamak

Özellikle online giyim ve aksesuar sitelerinin sıklıkla yaptığı yanlışların başında satışta olan ürünlerin altında ürün açıklamasına yer vermemek geliyor. Bu durumlarda, ürün açıklamasını eksik yazan veya bu alana hiçbir metin girişinde bulunmayan e-ticaret sitelerinin, arama motorlarında yapılan ürün sorgulamaları sonucunda ilk on sırada yer alma şansı oldukça düşüyor. Bu sebeple, satışa sunduğunuz ürün için bir de ürün tanımı yapmayı ihmal etmeyin.

Elbette ki bu metin girişinin ilgili anahtar kelimeler kullanılarak yapılması ve hatta kullanacak başlık ve etiketlerin de birbiriyle entegre bir halde sunulması gerekiyor. Bu konuda hata yapan e-ticaret sitelerinin büyük bölümü, ürün sayfasına sadece ürün fotoğrafını yerleştirerek işin sona erdiğini düşünüyorlar, ancak arama motorları bu bağlamda görsellere değil, ürün tanımlarına odaklanıyor ve özgün olan içeriğe her daim öncelik veriyor. Kullanıcıların yararına ve onları  aradıkları ürünü ve özellikleri kolayca bulmalarına olanak tanıyan içerikleri sitenize ekleyerek, SEO dostu bir ürün sayfasına sahip olabilirsiniz. Unutmayın, başka sitelerden kopyalanan içerikler arama motorları tarafından pek hoş karşılanmıyor.

İlgili Yazı: Tembeller için SEO İpuçları

SEO2

2- Ürün yorumlarına yer vermemek

İnternet kullanıcılarının yüzde 92′sinin marka reklamlarından ziyade, aile ve arkadaşlarından gelen tavsiyelere daha fazla güveniyor. Ayrıca başka bir araştırma da gösteriyor ki, online alışveriş yapanların yüzde 70’i e-ticaret sitelerinde kullanıcıların yazdığı ürün yorumlarını dikkate alıyor ve satın almadan önce mutlaka bu yorumlara göz atıyor. Bu sebeple e-ticaret sitenizin ürün sayfalarında kullanıcı yorumlarına yer vererek hem birçok kullanıcınızın gönlünü kazanmış olursunuz, hem de arama motoru sonuçlarında ürün sayfanızın daha zengin ve saygın bir konuma erişmesini sağlarsınız. Ürün yorumlarının bir başka güzel tarafı da, kullanıcılarınızın sizin adınıza özgün ve eşsiz içerikler yaratıyor olması ve üstelik bunun için herhangi bir ücret talep etmemesidir herhalde. Bu yorumlar ayrıca, ürün sayfanızı her daim dinamik ve canlı tutar. Bu da arama motoru örümceklerinin sitenize ayrı bir önem vermesine yardımcı olur.

3- Özgün olmayan “title tag”ler kullanmak

E-ticaret sitelerinin yoğun bir şekilde yaptığı bir başka SEO hatası ise başlık etiketlerini yani “title tag”leri kopyala-yapıştır formatında hep aynı şekilde yazmak. Başlık etiketleri (html: <title> </ title>), varış sayfasının içeriğini arama motorlarına tanıtan anahtar kelimelerden oluşan ilk ve en önemli kapılardan birisidir. Büyük çoğunlukla e-ticaret sitelerinin ana sayfalarının “title tag”i, o markanın isminden oluşmaktadır ancak asıl yapılan yanlış ise, bu marka adını diğer tüm alt sayfalarda da “title tag” olarak kullanmak. Bu durumun genellikle, e-ticaret siteleri kurulurken hazır tema kullanıldığı zaman ortaya çıktığına şahit oluyoruz. Çünkü hazır temalarda çoğunlukla yeni bir sayfa yarattığınızda, ana sayfadaki “title tag” aynen kalacak, oluşturulan yeni sayfalarda da marka adı olarak görülecektir. Bu sebeple yeni sayfa oluşturueken başlık etiketlerini özgün yapmayı unutmayın.

4- Sitenizi kopyala – yapıştır metinlerle doldurmak

Arşivler, etiketler ve hatta bir takım kategori sayfalarının yarattığı birbirini tekrar eden içeriklerin,  arama motorları tarafından indekslenmesi sitenin optimizasyon sürecine ciddi zararlar verecektir. Peki  bu sorun nasıl çözülebilir? Öncelikle, sitenizde kopyala-yapıştır tarzında içerik oluşturan tüm etiket, arşiv ve kategori başlıklarını arama motorlarından gizlemek için robots.txt dosyası kullanın. Robots.txt  internet sitelerine, arama motorlarından gizlemek istedikleri özel dizimleri saklama imkanı sunar. Arama motorları tarafından indekslenmesini istediğiniz sayfaları öne çıkarmak amacıyla “canonical” etiketini kullanın. Bu etiket ayrıca, sitenizdeki herhangi bir sayfanın birden fazla versiyonunun ayrı ayrı listelenmesini engelleyecektir.

SEO3

5- Ürün görsellerinin arama motorlarına uygun adlandırılmaması

Ürün görsellerini arama motoru optimizasyonun önemli bir parçası olarak görmek ve bu görsellere rastgele sayılar veya anlamsız isimler vermektense, ürünü en sade ve en doğru şekilde açıklayan anahtar kelimeler eklemek özellikle görsel arama sonuçlarında ciddi bir etki sağlayacaktır. Elbette ki, görselinizi adlandırırken, Google’ın “Keyword Research Tool“undan doğru anahtar kelimeleri bulma konusunda faydalanabilirsiniz. Bu şekilde organik trafiği sitenize çekme şansınızı artırdığınız gibi, listemelerde de üst sıralarda çıkma ihtimalini yükseltirsiniz. Örnek olarak; 1324242.jpg isimli bir ürün görseli yerine, ürününüzü doğru bir şekilde ifade eden kelimelerin kullanılması, ilgili aramalarda bulunan kişilere gösterilme şansını artıracaktır.

İlgili Yazı: E-Ticaret Siteleri için SEO Tavsiyeleri

6- Özgün içerik bir internet sitesinin olmazsa olmazıdır

Özgün içeriğin dijital dünyada her daim önemli olduğunu göz önünde bulundurursak, arama motoru optimizasyonu için de özgün ve kopya olmayan içerikler üretmek her zaman artı puan olarak hanenize yazılacaktır. Arama motorlarının güncel ve yeni bilgiyi sevdiğini, ayrıca sürekli içerik girişi yapılan sitelere öncelik verdiğini aklınızdan çıkarmayın. Arama motorlarının doğasında olan, özgün içeriği üst sıralara çıkarma mekanizması sayesinde ürettiğiniz paylaşımlar e-ticaret sitenize  de ekstra trafik sağlayacaktır. SEO’nun vazgeçilmezlerinden link paylaşımlarını, siteniz ve blogunuz arasında bir köprü vazifesi görecek şekilde kurgulayabilirsiniz. Ürününüz ile ilgili en çok aranan terimler üzerinden içerikler oluşturabilirsiniz. Unutmayın, içeriğiniz ne kadar özgün olursa, SEO’nuz da o kadar güçlü olur.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Güzel makale olmuş teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz. Blog’unuzu yakından takip ediyoruz…

 2. Ahmet der ki:

  Rocket Internet’in Türkiye Pazarındayken sahip olduğu evimister.com da dikkatimi çeken en önemli şey her üründe (abartmıyorum 10.000 lerce ürünün her birinde!!!) özgün 1-2 cümle içerik yazılmış olmasıydı. Buna benzer birşey denedim ve ben de başarılı oldum. Tabi ki sitenizde en az 10.000 ürün var ise ve sürekli yeni ürün katılıyorsa en az 2 kişinin akşama kadar sadece ürünlere özgün içerik girmesi gerekir. Ve tahmin edileceği üzere neredeyse tüm ürünlerde 1. sayfada yer alıyorlardı. Aradıklarını bulamadılar Türkiyede çekip gittiler gerçi.

 3. El-SE der ki:

  Makalle için çok teşekkür ederiz.
  E-Ticaret projelerini bence işin ehline bırakmak lazım senelerce uğraşıp bu yazılımı geliştirmeye çalışan firmalar var. Seo konusunda profesyonel düzeyde çalışan 2 veya 3 firmadan tek önerebileceğim firma TSOFT’tur. Hatta sitelerinde çok detaylı bilgi vermişler sizinle de paylaşıyorum.
  http://tsoft.com.tr/t-soft_e-ticaret_arama_motoru_optimizasyonu.php

 4. Bizde açık kaynak kodlu yazılımlarla çok zaman harcadık. Özellikle seo için eklentiler, araçlar vb didindik durduk. tsoft tan aldığımız tinbany.com ile 1 ay gibi bir sürede organik 1000+ hit almaya başladık. SEO konusuna hakimiz, ama yazılımın da performansı çok iyi.

 5. Yusuf der ki:

  Bende 3 haftadır eticaret araştırması yaptım en iyi hazır paket çözümü üreten firma hangisi diye en iyisi gerçekten tsoft firmasında .Firma’da çalışan veli bey masaüstünten tüm özellikleri anlattı. bir kaç ay içinde alıcam inş. iş yoğunluğumdan daha satın alamadım ama alırsam bir daha araştırma yapmam.

 6. Murat Erdoğdu der ki:

  e ticaret işinin üstadı http://www.tsoft.com.tr dir de. Bu Yusuf beyin yorumu biraz reklam kokuyor sanki, 🙂
  siz tsoft tan e-ticaret alın almasına ama ali den mi alırsınız veli den mi o sizin tercihiniz tabi. 🙂

 7. omlio.com için deneyeceğim burada yazanları arkadaşlarımla sizede gereken bilgileri yazacağım üstadlar bakalım el mi yaman bizmi 🙂

 8. Elinize Sağlık. Öncelikle Paylaşım için teşekkürler :). İyi bir nktaya değinmişsiniz ve makalenizin her noktasında ÖZGÜN İÇERİĞE değinmişsiniz ve bu özgün içerik seo nun her alanında karşımıza çıkmaya başladı. Şöyle ki Google artık özgün olmayan içeriği indexlemiyorbile

 9. Paylaşım için teşekkürler. Eklemek istediğim bir istisna da robots.txt ve duplicate content. Bunu hala yapan e-ticaret firmaları ve fırsat siteleri var. A ticaret sitesinde satılan bir ürün, 2 gün sonra B sitesinden aynı tanıtım yazısıyla yer oluyor ve maalesef duplicate content sayılıyorlar. Bir de robots.txt dosyasını maalesef iyi düzenleyemiyor Türkiye’deki e-ticaret siteleri.

  • Batuhan Apaydın der ki:

   google’ın türkiye algoritması maalesef sürekli geriden geliyor ve maalesef hala footer ve duplicate konusunda türkçe içerikte büyük bir aşama kaydedemediler.

 10. Çok güzel bir yazı olmuş bir kaç cümlede ben eklemek istiyorum. Ürün isimlerini aynı kelimeden kullanmamamk gerekli mesela celik kap, çelikkapı1 2 3 gibi. Bu şekilde bir yapı oluşturursanız eğer anahtar kelime yoğunluğu yaratıp sitenizin o anahtar kelimeden spam a düşmesine sebeb olabilirsiniz. Teşekkürler.

 11. evet . söylediğiniz hususlara uydum ve gerçekten farketti. http://www.bataryashop.com

 12. ahmet kara der ki:

  Özgün içeriği patentlemek diye bir şeyler vardi konuyla ilgili bir yazi varsa burayi yanitlayabilir mi

 13. Tsoft çok iyi olabilir ancak bir çok konuda eksikleri mevcut. Kendi sitemizde opencart kullanmaya karar verdik. http://www.caddesatis.com

 14. Tsoft seo piyasasına giriyor hemde sağlam giriyor. Çok yakında.

Fikrini söyle

*