19 Kasım 2018

E-ticaret Sitelerinin Yükleme Hızları Gittikçe Düşüyor

Bilişim teknolojisindeki tüm baş döndürücü gelişmelere, fiber internet bağlantısına ve sürekli yenilenen web tarayıcılarına rağmen, günümüzde bir eticaret müşterisi, 2011 yılına oranla daha yavaş yükleme hızlarına maruz kalıyor.

Eticaret sitelerinin sayfa yükleme hızlarını ve performansını analiz eden araştırmada dünya çapındaki en iyi 2 bin online alışveriş sitesinin hızları ölçüldü. Bir önceki yıl yapılan araştırmaya göre yüzde 9 oranında daha yavaş olduğu ortaya çıkan sitelere ilk kez giriş yapan bir ziyaretçi 6.5 saniye beklemek durumunda kalıyor. Bu rakam bir önceki yıl ise ortalama 5.94 saniye olarak belirtiliyordu. Geri dönüş yapan kullanıcıların ise yükleme sürelerinde 1.86’dan, 2.16’ya yüzde 15’lik bir yavaşlama söz konusu. Araştırmayı gerçekleştiren Strangeloop adlı kurum, WebPageTest hizmetini kullanarak bu verilere ulaşmış.

Ayrıca, Internet Explorer 10’un diğer web tarayıcılarından daha iyi bir performans gösterdiğinin ortaya koyulduğu araştırmada, Microsoft’un tarayıcısının, Google’ın Chrome’undan yüzde 8 daha hızlı olduğu belirtildi. Her ne kadar browser’ların performansı, e-ticaret sitelerinin hızlarını doğrudan etkilemese de, genel performans üzerinde negatif bir etkisi olabiliyor.

Araştırma yapılırken sayfa yükleme hızlarını etkileyen bazı önemli etmenler üzerinde yoğunlaşıldı. Sayfadaki tüm objelerin tamamen yüklenme süreleri, sayfa kaynağındaki CSS, Javascript gibi elementler gibi bileşenlerin dikkate alındığı analizde, ilk yüz eticaret sitesinin ise en kötü performansı sergilediği belirtildi. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 12’lik bir düşüşle 7.14 saniye ortalamasını elde eden ilk yüz site, 2000 yılına göre yüzde 10 daha yavaş.

Peki, bunun sebebi ne olabilir?  Özellikle E-ticaret siteleri, diğer internet sitelerine oranla barındırdıkları zengin görsel, video, müşteri yorumları, tavsiye motorları, sosyal paylaşım butonları, ürün demoları ve çeşitli analitik ve istihdam test araçları nedeniyle sayfaları yavaş yüklemeye daha yatkındır. Son yıllarda online alışverişe olan yoğun ilgi sebebiyle, ürün gamını ve site içeriğini zenginleştiren e-ticaret siteleri, bu sebeple daha düşük bir performans sergiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*