16 Kasım 2018

E-Ticaret Sitenizi Yönetmeniz İçin Gözden Kaçan 5 Yararlı Bilgi

e-ticaret sitesi işletme 1 - Kopya

2015’te e-ticarete atılmak için 10 ipucu yazımız ve yeni başlayanlar için Yeni başlayanlar için e-ticaret sitesi kurmak rehberimizde, sektöre yeni atılan girişimcilerin hızla e-ticaret sitesi açmak için ihtiyacı olan temel bilgileri sağlamıştık. Bu yazımızda da e-ticaret sitenizi en kârlı şekilde işletmek için gereken 5 pratik bilgi sağlıyoruz:

1. Sosyal medya pazarlamasına önem verin ama profesyonel olun

Öncelikle sosyal medya paylaşımlarınızı müşteri için yaptığınıza dikkat edin ve hedef kitlenizin ilgileneceği alakalı içerik üretin. Mutlaka kurumsal bir dil kullanmanız gerekmiyor. Aslında bundan olabildiğince kaçınmanızı öneriyoruz, ama magazin dili kullanıp kullanmayacağınıza hedef kitlenize bakarak karar verebilirsiniz.

Günümüzde insanları işe alırken yüzde 40 – 60 oranında kişisel sosyal medya hesaplarına bakıyor ve başvuruları buna göre değerlendiriyorlar. Müşterilerinizin de markanızı ve sitenizi bu şekilde değerlendirdiğini göz önünde bulundurun. Özellikle de gündemle ilgili olarak gerginlik yaratacak paylaşımlarda bulunmaktan kaçının.

2. 80’e 20 kuralına uyun

İnsanların ihlal edemeyeceği tek kural fizik kurallarıdır, ama e-ticarette başarılı olmak için de 80’e 20 kuralına uymanız gerekiyor. Pareto İlkesi denilen bu prensip uyarınca gelirinizin yüzde 80’ini müşterilerinizin yüzde 20’sinden sağladığınıza dikkat etmelisiniz.

Ancak, e-ticaret sitesi işletirken dikkat edilecek daha ince bir nokta var: Siteniz için 100 iş yapmanız gerekiyorsa muhtemelen hepsine vakit ayıramayacaksınız. Bu durumda sitenizde gelirlerinizi artıracak olan 20 işe odaklanarak gelirlerinizin yüzde 80’ini garantiye alın. En çok gelir sağlayan pazarlama ve satış faaliyetlerine önem verin. Bu elbette web sitenize, e-ticaret platformu entegrasyonuna ve web tasarımına da önem vermeniz anlamına geliyor.

3. Daha hızlı çalışmak için iş süreçlerini basitleştirin

Bunun için de değişime ayak uydurmalısınız ve hemen somut örnek verelim: Diyelim ki müşteri bağlılığını artırmak için sitenize e-posta adresiyle üye olunan bir bülten aboneliği ve form doldurma sistemi eklediniz. Bu aralar son moda, müşterilere kanvas tarzı bir arayüz sunmak (Windows Metro arayüzüne benzeyen bir arayüz).

Bu değişikliği belki de sadece site haritası veya form sayfasında kullanacaksınız. Ancak A/B testi yaparak bu tür yeniliklere ayak uydurmanın gerçekten dönüşüm oranını artırıp artırmadığına bakabilirsiniz. E-ticaret sitesi söz konusu olduğunda ilk işiniz yazılımlara odaklanmak ve müşterinin bilgi edinme sürecini olabildiğince otomatiğe bağlamak olmalı.

Ancak, bunu Türkiye’deki GSM operatörlerinin yaptığı gibi müşteriyi gerçek müşteri temsilcisiyle irtibat kurmadan sesli menülerde gezdirmek ve iki kere yanlış tuşu tıklayınca telefonu suratına kapatmak olarak da algılamayın.

e-ticaret sitesi işletme 2

 

4. Her şeyi planlayın

Önceki yazılarımızda istikrarlı çalışan ortalama eleman canı istedikçe çalışan yaratıcı personeli her zaman geçer dedik. Yalnız istikrarlı olmak için planlama yapmanız gerekiyor. Her gün en öncelikli işiniz neyse onu yapın. Elbette bir günde elinizin altında en az 1 haftalık iş olacak ama panikleyerek işin sizi yönetmesine izin vermeyin. Siz işi yönetin.

O gün değil de yarın yapabileceğiniz acil olmayan işleri ertesi güne erteleyin. Böylece zaman kaybetmezsiniz ve aslında tüm işleri öncelik sırasına atayarak gecikmeden tamamlamış olursunuz. Bu aynı zamanda çalışma stresini azaltır ve iş geliştirmeye yaratıcı bir yaklaşımla daha çok vakit ayırmanızı sağlar.

Yalnızca her zaman yeni acil işler çıkabileceğini unutmayın ama bu durumda da bunların gerçekten acil olup olmayacağına bakmanız gerekiyor. Örneğin bu yaz yazılırken acil bir iş ikincil önemdeki bir işin yerine geçti. Ancak en acili okuduğunuz yazıyı yazmaktı ve bu programı bozmadan çalışarak hem önceliklerimizi koruduk hem de ikincil önemdeki işlerin planını güncelledik.

5. Bu da gerçekçi planlama yapmak anlamına geliyor

E-ticaret sitenizi işletmek için Google takvimle çalışmanızı öneriyoruz. İşletmeniz için bir Gmail hesabı açar ve Google Takvim’e bağlarsanız takviminiz mobil olarak sürekli güncellenir. Ancak bu konuda tutamayacağınız sözleri vermeyin.

Örneğin takvime bakmadan Çarşamba günü öğle yemeğine iki randevu verirseniz elbette birine gidemeyeceksiniz. Bunun yerine takvime bakın ve görüşmelerden birini başka bir gün veya saate almaya çalışın. Böylece iş akışı ne kadar ağır ve hızlı olursa olsun altında ezilmezsiniz.

Öyleyse nasıl yapacaksınız?

  • Kendinizi tanıyın. Bir günde ne kadar işi kaldırabileceğinizi bilin ve tutacağınız sözler verin.
  • Takvimde güncelleme mi yapacaksınız? Ajandanızı küçük küçük güncelleyin. Gerekirse Cuma programını Pazartesiden kısmen değiştirin. Büyük ve ani değişiklikleri uygulamak zordur.
  • Ajandanızı sürekli gözden geçirin.
  • Yakınınız bir kaza mı geçirdi ve hastaneye gitmeniz mi gerekiyor? O günkü programı iptal etmekten çekinmeyin, ama aynı zamanda ertelenen işleri hangi günlere atayacağınızı düşünün. Hatta stres yönetimi için bunu yolda da yapabilirsiniz.

Sonuç

E-ticaret sitesi yönetmek için bu temel kurallara uymanız gerekiyor. Burada Google Takvim, Teamworks Project Manager gibi hizmetleri kullanarak şirket yönetimi için gereken birçok yazılımı ücretsiz olarak nasıl kullanabileceğinize değinmedik. Ancak yazımızın devamında e-ticaret sitesi işletme konusunu detaylarıyla incelemeye devam edeceğiz. Böylece e-ticaret sitenizde dönüşüm ve satış oranlarıyla birlikte gelirlerinizi artırabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*